Luboš Dobrovský, český novinář, disident a politik, nám přeposlal dopis, původně určený jen prezidentu Zemanovi. Publikujeme jej v plném znění i s dovětkem autora pod textem:
Pane prezidente Zemane,
ačkoliv jsem vás nevolil, znaje vás a obávaje se právě toho, o čem vám hodlám napsat, nezbývá mi, k mé lítosti, když ctím zákon, než abych vás považoval i za svého prezidenta.
[ctete]30139[/ctete]
Chci vám sdělit, že jsem některými vašimi výroky uražen jako občan státu, který jsem i svým přičiněním zbavoval nesvobody a usiloval v něm, již svobodném, o obnovu demokracie, jeho bezpečnosti a slušného chování.
Demokracie je založena zejména na úctě k občanům a na úctě k institucím. Když čtu vaše urážlivá tvrzení například o ombudsmance Anně Šabatové, která se velmi významně zasloužila o obnovu svobody a demokracie v naší zemi, jsem vaším chováním velmi dotčen. Anna Šabatová byla do svého úřadu demokraticky zvolena a své povinnosti ochránce práv vykonává s veškerou odpovědností. Vaše zcela bezdůvodné tvrzení, že její zjištění, týkající se nedobrého stavu našich ubytovacích zařízení pro uprchlíky, není pravdivé a že její zpráva nemá než Annu Šabatovou zviditelnit, uráží nejen čestnou občanku Parlamentem zvolenou do své funkce, ale dotýká se cti celého úřadu ochránce práv, jakož i samotného Parlamentu..
Statečná paní Anna Šabatová je dostatečně zviditelněná svou činností ve prospěch obnovy svobody v naší zemi. Ta práce ji svého času, kdy o vás, pane prezidente, nebylo ani vidu ani slechu, dovedla až do komunistického vězení.
Hrubostí se, pane prezidente, dopouštíte i svými výroky nabádajícími nás občany, abychom nelitovali běženců, kteří zachraňují životy své a svých dětí útěkem z krutých válek. Vaše hrubost překonává všechny meze, když tvrdíte, že děti těch nešťastníků jsou jen jakýmsi živým štítem, který má vzbudit lítost a soucit.
Zažil jsem, pane prezidente, válku, zažil jsem také únor 1948 a srpen 1968 a vím dobře, proč lidé opouštějí svou zemi, zachraňujíce holé životy. Pokud ti, kdo utíkali před Hitlerem a před Stalinem a před Brežněvem, brali sebou své děti, také je podle vás brali jako živé štíty, které měly vyvolat lítost?
Ty útěky před krutostmi oněch událostí mám stále v živé paměti. Situace, v nichž se dnešní uprchlíci utíkající před válkou ocitají, mi ony tragické chvíle připomínají. Vám ne?
Víte, pane prezidente, kdybychom v osmatřicátém nebo ještě v devětatřicátém s otcem a s matkou a s bratrem před Hitlerem utekli, mohl se můj otec dožít vyššího věku než třiačtyřiceti let. V tom věku ho v koncentráku zabili. Dodnes lituji, že se nám tehdá utéct nepodařilo, i když se vystavuji riziku, že byste mě i mého bratra označil za živé štíty, které mají vyvolat lítost a soucit.
Urazil jste, pane prezidente, čestného člověka, paní Annu Šabatovou, a urazil jste svými výroky o uprchlících i mne. Omluvu od vás nežádám. Byl bych ale šťasten, kdybyste si konečně uvědomil, čeho se svým urážlivým jednáním a svými hrubými výroky dopouštíte, a rozhodl se svůj úřad opustit dříve než hanba, která zatím padá jen na vás, padne i na naši zemi. To si naši občané opravdu nezaslouží, i když jejich většina dala svůj volební hlas vám, důvěřujíc slibům, které jste slavnostně dával a které ostudně nedodržujete.
Luboš Dobrovský
[ctete]30162[/ctete]
Dovětek autora: Pětadvacátého října jsem napsal dopis prezidentu Zemanovi (viz níže). Poslal jsem ho na adresu [email protected] s přáním, aby přiložený dopis byl předán panu prezidentovi. Po dvou dnech jsem opět mailem na stejné adrese urgoval přijetí mého mailu, ale marně. Poté jsem se telefonicky obrátil na oddělení styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky a tam mi potvrdili, že můj mail i přiložený dopis došel a je evidován. To mi umožňuje dopis zveřejnit, protože adresát již mohl dopis číst. V urgenci svého mailu na hradní adresu jsem sdělil, že chci dopis adresovaný prezidentovi zveřejnit. Takže překvapením pro prezidenta by zveřejnění být nemělo. Pokud mu úředníci dopis nepředali, je to věc úředníků a prezidentova, nikoliv moje.
[ctete]30228[/ctete]
Luboš Dobrovský je český novinář, disident a politik, překladatel, bývalý československý ministr obrany a kancléř prezidenta Václava Havla Václava Havla a v letech 1996-2000 český velvyslanec v Ruské federaci.