Pan Alexander Tomský se mentálně pohybuje v sedmnáctém či osmnáctém století. Komentář „Americké volby vyhrál oligopol FATGA“ však spáchal na Novinkách včera. Použil v něm termín rasa. Nic jako rasa neexistuje, jde o předvědecký pojem z doby, kdy se svět skládal ze čtyř elementů, a Země byla placatá. K tomu pan Tomský otevřeně hájí privilegia elit.
Domyslíme-li Tomského argumentaci do důsledků, hájí svět, kde existují obyčejní klienti (na ty musí být přísnost) a nadklienti, kteří mají v rámci dodržování smluvních pravidel nadpráva. Jedním z takových nadlidí je dle Tomského americký prezident Donald Trump. Ten by měl mít dle Tomského z titulu své funkce nějakou nadpozici nad běžným uživatelem sociálních sítí. Říká, že je skandální, když AMERICKÉMU PREZIDENTOVI (!!!) smazaly facebook a twitter účet. A to je stejné papalášství, jako kdyby někdo obhajoval přednostní očkování manželek a kamarádů proti covidu.
Wiki o panu Tomském píše: „Politická příslušnost – Realisté. Realisté jsou komentátory charakterizováni jako konzervativně pravicová strana.“ A je pravdou, že pan Tomský utekl před komunisty. Ovšem to, co napsal včera v Novinkách, je čiročirý husákismus, esence levicového funkcionářství. Pro některé soudruhy zákon přece neplatí, soudruhu!
Na Novinkách napsal: „Technologické společnosti využily nešťastné demonstrace v Kapitolu a pod záminkou, že protestující ohrozili demokracii a prezident je podněcoval k násilí, se nepředloženě odvážily zrušit mu přístup na twitter a facebook. … Twitter Donalda Trumpa sledovalo 80 milionů lidí a 74 milionů jej volilo, oligarchové oligopolu se proto rozhodli, že se něco takového už nesmí opakovat, a využili příležitosti, aby ho (jednou provždy) od publika odřízli. … Problém nenávistných projevů na sociálních sítích je nepochybně závažný a vyřeší ho jen velmi důkladně nastavená pravidla cenzury, která by rozlišila neslušné, leč naprosto legitimní projevy od psychopatologických výkřiků, obviňování a hanobení z nesmyslných důvodů. Pod ideologií politkorektnosti se vyhlašují naprosté nesmysly o genderu, rase a dějinách západní civilizace.“
Což je levičácká nehoráznost, a užívání slova „rasa“ je ve světle současných genetických poznatků o člověku legrační hloupost.
Stát bude nařizovat!
Dne 27. února 2019 – den před mými narozeninami, mysleli to asi jako dárek pro mě – vláda zamítla poslanecký návrh Václava Klause mladšího na trestání omezování svobody projevu na sociálních sítích. Jako první o této (z Putinova pohledu chvályhodné) snaze Václava Klause mladšího referovaly útvary k tomu určené. Sputniknews napsal: „Václav Klaus mladší v rozhovoru pro DVTV argumentoval za přijetí svého nového návrhu pro ukládání pokut za mazání příspěvků na sociálních sítích. Facebook, podle jeho názoru, bezprostředně útočí na svobodu slova.“
Eurozpravy.cz upřesnily, že pod návrhem je podepsáno více poslanců, a informovaly i o jeho obsahu. Za mazání příspěvků provozovatelům nebo správcům sociálních sítí by hrozilo až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Trestné by bylo neoprávněné odstranění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu s podmínkou, že příspěvek nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by navíc musel být proveden s úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
Což je levicový, či spíše komunistický model státního dirigismu, kdy stát – ouřad – nezván vstupuje na cizí teritorium a právem diktátora zasahuje do života soukromých firem.
Trump uzavřel smlouvu
Trump na twitteru lhal kolem voleb: „Žádný hlas, který přišel po dnu voleb, nebude započítán!“ Nebyla to pravda. V průběhu nepokojů a násilností, které zachvátily Ameriku po smrti George Floyda, napsal Trump na twitter: „Pokud přijdou potíže, pokusíme se získat kontrolu, ale když se rabuje, střílí se.“ Facebook Trumpovi smazal příspěvek o covidu ve znění, že covid „u většiny populace je mnohem méně smrtící než chřipka“, twitter mu k příspěvku připsal – takže se rovnou s tím Trumpovým nesmyslem zobrazovalo čtenářům – „zavádějící a potenciálně nebezpečná informace k nemoci covid-19“. Před vyrabováním Kongresu pustil do sítí: „Nikdy se nevzdáme. Nikdy neuznáme porážku.“
Zda by měl Trump za spoluvyvolání té malé občanské války, kdy do Kongresu násilím pronikli a na chvíli tam převzali moc agresivní demonstranti a která má nesmírnou symbolickou váhu, jít před soud, nechme na Američanech. Já jejich zákony neznám. Ale znám pravidla užívání twitteru i facebooku. A ta rozdmýchávání násilí a šíření nebezpečných lží jednoznačně a výslovně zakazují. Znám ta pravidla, protože i já jsem s nimi uzavřel smlouvu, že si nechám ukazovat reklamy za to, že bez placení užívám jejich síť. Přijal jsem je a vím, že když je poruším, tak mě smažou. A v demokratické společnosti bych pro ty firmy měl být ve stejné pozici já jako chromý básník z Čečenska jako Trump, prezident USA.
Facebook i twitter tuto prvořadou podmínku demokracie – dodržování smluv a pravidel bez ohledu na postavení narušitele – dodržely. A že je socha spravedlnosti slepá, smazali i amerického prezidenta, jak to v demokracii má být, když poruší pravidla. Pan Tomský je tím pohoršen a protestuje proti tomu. Jde o projev ultrakonzervativce ruského (mužického) typu, pro kterého je car sluníčkem jasným? Nadčlověkem, který může všechno a na kterého se pravidla či dodržování smluv nevztahují? Jako jo – v Rusku to tak je zvykem. Chce to ale pan Tomský zavádět i na Západě? Já bych raději zůstal součástí Svaté říše římské, neboť je mi v ní jako zenbuddhistovi lépe než na pravoslavné Rusi, kde je dnes carem Putin.
Rasa a kláda
A na rozloučenou jedna veselá k tomu, že pan Tomský užívá termínu „rasa“ – a nikoliv pro psy, psí rasy či plemena existují. Už chudák Adolf Hitler – ač jen středoškolsky nedostudovaný umělec – pochopil, že jím dříve oblíbený termín „rasa“ je taková blbost, že cca od roku 1939 začal používat (také komunisty oblíbený) termín LID. Takže od roku 1939 v Adolfových projevech častěji než „nordická rasa“ zní „německý lid“.
Oddělení druhů se pozná dle klasických pouček tak, že dva jedinci jiných druhů spolu nezplodí plodného potomka. Osel a kůň. Se šimpanzem nezplodíme potomka zcela jistě, ale druh Homo sapiens ve všech svých populacích, i těch nejodlišnějších, vzájemně plodí plodné potomky. Takže víme, že jsme všichni stejný druh. Ale zcela určitě se lidstvo nevejde do tří či čtyř škatulek – „ras“.
Evoluce neprobíhá dle eukleidovské geometrie, ale jako mandelbrotovský fraktál. Takže nemáme tři nebo čtyři rasy, ale jeden velký zmatek sedmi miliard míšenců geneticky promíchaných od pólu k pólu, kdy se některé populace v něčem shodují s jinými populacemi (afričtí černoši jsou černí jako obyvatelé jižní Indie), v něčem jiném s dalšími jinými populacemi (bílí Švédové a černí Masajové jsou stejně nápadně vysocí), a v něčem jsou jedineční. Černoši ze západní Afriky mají velmi podobnou tělesnou stavbu i obličej jako Evropané, jen jsou černí. A já jsem mnohem příbuznější s tím černochem ze západní Afriky než on i já se Sanem, Křovákem. Který ovšem je pro nás černoch menší postavy. Ainuové ze severu Japonska, dnes jich zbývá pár desítek tisíc, jsou sice Asiaté, ale měli téměř evropské obličeje, byli bílí, ale dost chlupatí. A o kolik jsem já dál od černocha Masaje, co vypadá jako Giaccometiho sochy, než černoch ze západní Afriky, vědí jen genetici. S Masajem mám výrazně rozdílnou tělesnou stavbu já i Západoafričan, který s ním na rozdíl ode mne ale má společnou barvu.
Termín rasa a představa, že jsou čtyři, je z doby, kdy svět tvořily oheň, voda, vzduch a země, čtyři elementy. Dnes víme, že svět tvoří přes devadesát volně se vyskytujících prvků Mendělejevovy periodické soustavy. A víme, že lidstvo se dělí obecně na populace, pak na kmeny – ty mají nějaký odraz v genetice, byť většina lidí jsou míšenci – a především na klady (mezi antropology řečenými kláda). To jsou potomci posledního společného předka. A těch jsou desítky, při jemnějším dělení stovky či tisíce. Evoluce dnešní celoplanetární populace našeho druhu neprobíhala jako skládání několika málo pravidelných kostek vedle sebe, ale rostla jako zcela neorganizovaný keř se stovkami nestejně dlouhých a nestejně košatých výhonků. Se čtyřmi rasami se v roce 2021 setkáváme už jen v historických literárních dílech, stejně jako s Mouřenínem benátským. A pak na Novinkách u pana Tomského.