Rusko jen za poslední dva měsíce zničilo na Ukrajině energetická zařízení o výkonu přesahujícím 9,2 gigawattů elektrické energie. To je, jako by Ukrajina přišla o více než čtyři Temelíny. Napadená země, která od začátku války již ztratila bezmála dvě třetiny své výrobní kapacity elektřiny, se snaží zabránit nejhoršímu. Rozhořčeně ale odmítá katastrofické scénáře některých západních médií.
Představitelé ukrajinského ministerstva energetiky rozhořčeně odmítli nedávný článek listu Financial Times, který popisoval velké problémy, jimž jejich země čelí a s největší pravděpodobností ještě bude čelit vinou ruských útoků na její energetickou infrastrukturu. Jak jeho autoři napsali, ztratila Ukrajina od začátku plnohodnotné invaze bezmála dvě třetiny svých výrobních kapacit elektrické energie.
Část jejích zdrojů, jako například největší jaderná elektrárna v Evropě Záporožská jaderná elektrárna v Enerhodaru, skončila v rukou ruských okupantů. Jiné, zejména tepelné, ale i vodní elektrárny zničily ruské raketové údery. Útoky se navíc během posledních měsíců znovu vystupňovaly a celková kapacita ukrajinské energetiky poklesla z původních více než 55 gigawattů na méně než 20 gigawattů.
Jen za poslední dva měsíce pak měli Ukrajinci podle velvyslankyně EU na Ukrajině Kataríny Mathernové přijít o zařízení s celkovým výkonem 9,2 gigawattů. Opravy zničených zařízení přitom podle ukrajinských představitelů mohou trvat roky.
„Měli bychom se připravit na život v chladu a v temnotě,“ citoval výše zmíněný list pochmurně nejmenovaného ukrajinského činitele s tím, že Ukrajina navíc navýší ceny elektřiny, a to až o sto procent.
Pomáháte Rusům, kritizují Ukrajinci
Není divu, že tím značně rozčílil Kyjev. Ukrajinské ministerstvo energetiky obvinilo autory článku z rozšiřování ruské informační a psychologické operace (IPSO), jejímž smyslem je demoralizace ukrajinské veřejnosti.
Ministerstvo v první řadě kritizovalo citování anonymních zdrojů, údajně z blízkosti ukrajinské vlády, s tím, že odkazy na anonymní zdroje bez konkrétního ověření netvoří základ pro spolehlivé informace a jejich závěry mohou být manipulativní.
Takový má být případ jak emotivního konstatování o životě v chladu a v temnotě, tak informace o zvyšování cen energií až o sto procent, zatímco ve skutečnosti se zvyšuje o procent šedesát.
Článek nese podle Ukrajinců jasné známky ruské informační a psychologické operace, je svou povahou manipulativní a „podporuje narativy nepřátel“. Ty jsou, jak ministerstvo konstatuje „zaměřeny na vytváření sociálního napětí, zastrašování Ukrajinců a vytváření nedůvěry v jednání úřadů v těžkém období.“
Mnohahodinové odstávky jsou realita
Z řady dalších zpráv o ruském ničení ukrajinských tepelných elektráren (Deník FORUM 24 o něm rovněž informoval) je ale nad slunce jasnější, že ukrajinskou energetiku a s ní i miliony jejích firemních a individuálních odběratelů čekají těžké časy. Stačí se jen podívat na aktuální zprávy tamních médií, podle nichž celá země čelí pravidelným odstávkám od elektrické energie.
Jak uvádí web televize TSN, ve většině regionů trvají odstávky v závislosti na konkrétním dni 4-8 hodin denně a někde, jako například v hlavním městě, mohou dosahovat i 9-12 hodin, protože se v něm nachází větší množství kriticky důležité infrastruktury, kterou není možné odpojit za žádných okolností.
Ještě horší situace patrně vypukne v zimě, kdy podle varování ukrajinských politiků výpadky elektřiny mohou dosahovat i deseti hodin denně, píše tentýž web.
Panelák nevytopíš
Míru závažnosti situace ilustruje i varování šéfa Svazu spotřebitelů veřejných služeb Oleha Popenka pro obyvatele panelových domů, neboli chruščovek (typických paneláků masově budovaných během komunistické éry v zemích Sovětského svazu a jeho satelitů, pozn. red.)
Popenko řekl, že v případě problémů s výrobou elektřiny v zimním období budou Ukrajinci zažívat „velmi, velmi obtížné“ časy, a to i proto, že 70-80 procent těchto domů nemá zateplení, takže je nebude možné vytopit. Často jsou navíc vybaveny elektrickými přímotopy a sporáky, takže kromě zimy se v nich nebude dát nic ohřát, ani uvařit.
Popenko proto doporučil obyvatelům těchto bytů, aby se na zimu raději poohlédli pohlédli po alternatívním ubytování v rodinných domcích, kde je možné nainstalovat elektrické generátory, nebo kotle na tuhá paliva.
Klíčem je protivzdušná obrana
Ukrajinci již dříve oznámili, že se budou snažit posilovat své energetické kapacity, a to prostřednictvím nákupu energie ze zahraničí, nicméně k ochraně svých kriticky důležitých podniků a to i těch energetických nutně potřebuje větší množství systémů protivzdušné obrany.
Jak v polovině května konstatoval tamní prezident Volodymyr Zelenskyj, země má nyní k dispozici asi čtvrtinu těchto vitálně důležitých zbraní. Ukrajinci bez jejich dostatku nedokážou svou oblohu před ruskými útoky ubránit a situace energetické infrastruktury by se tak mohla nadále zhoršovat.