NÁZOR / Ekonomka Markéta Šichtařová, která zatím proslula spíše jako věštkyně, která temná proroctví podává v hantýrce svého oboru a dává jim zdání důvěryhodnosti, se teď pustila do tématu svobody slova a cenzury. Myšlenkově je to slabé – jako ostatně vždycky, když se do něčeho pustí tahle parta stoupenců „normálního světa“.
Šichtařová komentuje článek deníku e15, který popisuje poměry, jaké zavládly na sociální síti zakoupené kosmickým a automobilovým magnátem Elonem Muskem.
„Sociální sítě tvoří uživatelé a X – kdysi známé jako Twitter – postupně přichází o hlasy z odborné komunity. Twitter přitom řada lidí donedávna vnímala jako síť pro experty a elitu, která mezi sebou sdílí zajímavé a exkluzivní informace. Nový ráz sítě ilustruje třeba zesílení hlasu popíračů klimatické změny,“ píše se v článku.
Otázky klimatu jsou ale jen jednou ukázkou toho, co se se sítí stalo. Nicméně ocitujme.
„Únorová studie francouzského Climatoscope říká, že síla hlasu popíračů a lidí, kteří před změnou klimatu varují, se na X poprvé za měření vyrovnala. Za každou frakci tweetuje zhruba 20 tisíc účtů. V dokumentu také najdeme, že je znatelný rozdíl i v odbornosti obou táborů. U popíračů klimatické změny byla výrazně nižší a k dosahu si pomáhá automatizovanými účty, které hojně jejich teorie retweetovaly a lajkovaly, aby vytvořily zdání davu. Strategie se blíží tomu, co známe třeba u ruských trollích farem,“ uvádí e15.
Že nejde jen o klima, ale ještě o důležitější věci, si záhy ukážeme. Nejdřív ale vyjádření paní Šichtařové.
„Prý toxické prostředí na X (Twitteru)! Chichi. Chacha. Chocho. Takhle kvičí jedinci, kteří nedokáží existovat ve svobodném prostředí, které zrušilo cenzuru, zrušilo diskriminaci názorů, zrušilo umělé protežování politických aktivistů. Prý z X (Twitteru) odcházejí kvalitní uživatelé a kvalitní informace. Já to řeknu jinak. Z Twitteru konečně mizí bonzáci, elfové a novodobí svazáci. Konečně sociální síť, na které lze volně dýchat.“
Hodně prozrazuje už použití slovesa „kvičí“, které s oblibou používají různí „konzervativní“ hlasatelé pro zastánce liberální demokracie, jakoukoli levici a vůbec pro všechny, kdo nesdílejí nadšení z trumpovsko-orbánovsko-klausovského pohledu na svět. To samé se týká výrazu „elfové“ a „novodobí svazáci“.
A jak myslí to, že tito údajní zloduši „mizí“? Že by nechtěně přiznala, že fašistoidní, krajně pravicové a pavědecké příspěvky teď převálcují všechno ostatní?
A teď k tomu, co Musk s Twitterem – X – skutečně udělal. O svobodu slova tady nejde. Musk nejen otevřel stavidla nejhorší žumpě, ale sám ze svého účtu lži aktivně šíří. Kromě toho je velmi pilný v dodávkách toho „nejlepšího“ prokremelského materiálu a obsahu, který zviditelňuje republikánské extremisty. (I když těžko mluvit o extremistech, když se z trumpovských lhářů už v této straně stal mainstream.) Nejde o to, že by někdo nemohl šířit „názory“, ale jde o hlásání lží, tedy tvrzení, která nemají žádnou oporu v reálném světě, a hlasatelé to dost dobře vědí.
Od koupě Twitteru je tato platforma živnou půdou pro dezinformace, extremismus a propagandu autoritářských režimů.
Musk jde příkladem. Na svém účtu citoval nesmysl z obskurního dezinformačního plátku k případu přepadení manžela političky Nancy Pelosiové.
Musk napsal: „Existuje malá možnost, že v tomto příběhu je něco víc, než se na první pohled zdá,“ a poté sdílel odkaz na článek v Santa Monica Observer. V článku se tvrdí, že Pelosi byl opilý a popral se s mužským prostitutem. Nic z toho není pravda a rozšiřovat něco takového je amorální a sotva se to dá zamaskovat oním „existuje malá možnost“. O Santa Monica Observer si uděláme dost dobrou představu, když zjistíme, že v roce 2016 se tam například objevilo tvrzení, že Hillary Clintonová zemřela a že na debatu s republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem J. Trumpem byl vyslán její dvojník.
Musk také sdílel video vytvořené prokremelským lhářem Tuckerem Carlsonem, kde sestříhané záběry z přepadení Kapitolu budí dojem, že se útočníci po budově jen tak procházejí a se zájmem si prohlížejí interiéry a ochranka jim u toho asistuje. A ne, nenapsal k tomu, že je to manipulace. Tohle ale není názor, je to lež, pokud ještě slova mají nějaký význam. Musk se na stranu „popíračů“ postavil dost výrazně.
Miah Hammond-Errey, ředitelka programu Emerging Technology na univerzitě v Sydney, popisuje Muskovy aktivity v článku pro Foreignpolicy.com.
„Po jeho převzetí funkce generálního ředitele platforma rozpustila své týmy pro důvěru a bezpečnost; zrušila zákazy extremistických a nebezpečných účtů; odstranila štítky informující uživatele o spojení účtů se zahraničními vládami (včetně ruských a čínských propagandistických stanic); cenzurovala novináře kritické vůči Muskovi a umožnila to, co uživatelé podle neoficiálních zpráv považují za prudký nárůst nenávistných projevů, online trollingu a obtěžování. To vše znamená úpadek Twitteru jako důvěryhodné zpravodajské a informační platformy,“ píše Miah Hammond-Errey.
V „předmuskovkých“ časech byly ověřené účty označeny symbolem nazývaným modrá fajfka. Původně se používal pro veřejné činitele, agentury, umělce, sportovce a další známé osoby, u nichž hrozilo riziko vydávání se za někoho jiného, symbol pak byl zaveden i pro firmy a značky. Tohle Musk zničil. „Ověřený“ je teď ten, kdo zaplatí. Většině starých modrých účtů – jejichž pravost byla skutečně ověřena – byl jejich status odebrán, pokud nezaplatili.
Úspěch se dostavil. „Deník New York Times uvedl, že během 24 hodin poté, co Twitter změnil pravidla, se nejméně 11 nových účtů s modrým zaškrtávacím znaménkem začalo vydávat za policejní oddělení v Los Angeles. Někdo, kdo se vydával za starostu New Yorku, slíbil, že vytvoří oddělení pro vymáhání dodržování pravidel silničního provozu a parkování a sníží financování policie o 70 procent.“
„Modré účty“ se pak vrhly na šíření dezinformací, zejména o válce na Ukrajině, rusko-ukrajinské válce – tématu, k němuž Musk opakovaně přejímal kremelská tvrzení. „Mezi falešné zprávy, které uživatelé Twitter Blue (a algoritmus Twitteru, který zvyšuje viditelnost jejich účtů a jednotlivých tweetů) rozšiřují, patří podle zprávy zveřejněné BBC Verify hrůzostrašné příběhy o údajném odebírání orgánů na Ukrajině a o použití zbraní určených pro Ukrajinu při nedávných protestech ve Francii; zpráva také vysledovala, že některé z těchto informací pocházejí z prokremelských propagandistických účtů. Nový systém Twitter Blue nejenže tyto zprávy na platformě posiluje, ale také využívá toho, co mnozí uživatelé stále vnímají jako systém ověřování, aby vytvořil iluzi důvěryhodnosti,“ píše autorka.
V rámci takzvané amnestie bylo navráceno 62 tisíc zakázaných nebo suspendovaných uživatelů. Mnozí z nich porušovali zásady týkající se nenávistných projevů, obtěžování nebo zneužívání.
Markéta Šichtařová je prostě šamanka, která si pro své působení vybrala dost divný a odpudivý kmen. Nejde o „jedince, kteří nedokáží existovat ve svobodném prostředí“, ale o to, že Elon Musk svobodné prostředí zničil. Když si nejbohatší člověk na planetě koupí sociální síť a zamořuje lhaním miliony lidí, co s tím může udělat „jedinec“? Když na přání Erdoganova autokratického režimu Musk omezil dosah příspěvků turecké opozice (pozoruhodný příspěvek ke svobodě slova), jak má turecký „jedinec“ existovat ve svobodném prostředí, když ho nemá doma a už ani na sociálních sítích? Tohle všechno Markéta Šichtařová neví?
Možná to ví, jen je v moci kmenového myšlení, kdy prostě určité typy potěší, když se protivníkovi šlape na krk.