Prezidentská volba, která nastane nejpozději v roce 2023, by mohla nabídnout zajímavý souboj. Proti sobě by se totiž mohli postavit oba Václavové Klausové. Bývalý prezident i „odejitý“ poslanec ODS totiž svůj zájem o křeslo na Pražském hradě nepopírají. Rozhodně logičtější by ovšem bylo, kdyby starší z Klausů připravil úřad pro svého syna a později mu ho předal.
Mocenské choutky byly u Klausů zřejmě podávány po nedělním obědě a předtím, než starší z Václavů v pověstné kuchyni zakládal ODS. Od chvíle, kdy se bývalý prezident musel stěhovat z Hradu, nepřestal myslet na to, jak by mohl stále ovlivňovat veřejné dění. Jako bývalá hlava státu moc zajímavý nebyl, a tak si pořídil Institut Václava Klause.
Dostatek ega bývalému předsedovi Občanské demokratické strany nikdy nechyběl, takže bylo na čem stavět. Když se ještě přihlásil miliardář Petr Kellner, který chtěl Klausovi pomoci, nebyl problém ani s financemi. Z Institutu poté bývalý politik posílal do světa svá „moudra“, rady a ve velkém i kritiku. Starší Václav totiž nikdy nepochyboval o tom, že pravda je vždy na jeho straně, a kdo si dovolil oponovat, byl označen v lepším případě za hlupáka.
Junior už dorostl do věku, kdy se o něj papá musí starat pouze v momentě, když je na něj někdo zlý, jako třeba Petr Fiala. Je tak zřejmě už čas, aby vznikla pomyslná firma Klaus & syn, která bude mít jediný cíl, udělat z obou Václavů důležité politiky.
Vzhledem k bídnému zdravotnímu stavu Miloše Zemana, musejí být u Klausů na pozoru. Pokud totiž měli v plánu vstoupit do hry až v roce 2023, mohlo by je třeba náhlé odstoupení současného prezidenta docela překvapit. Což o to, starší Klaus by s aklimatizací na Pražském hradě a v Lánech asi problém neměl, ale potíž by mohla být jinde. V současné době by totiž asi v prezidentské volbě neuspěl. Za posledních pár let už hodně zmizel z očí voličů a také není jisté, jestli jeho prezidentování z pohledu společnosti neprovází spíš negativa.
Mladší Klaus zase není připraven na vysokou funkci. Přestože má zkušenosti z poslancování, ani ve Sněmovně nic velkého nepředvedl. Pokud tedy nepočítáme trapné přirovnání schvalování zákonů kvůli EU k nacistickým hrůzám, není na čem stavět. Ani průzkumy veřejného mínění zatím neukazují, že by nové hnutí Klause mladšího bralo velké množství voličů jiným politickým subjektům.
Kolem a kolem, ještě není čas na „Návrat Klause“. Je však třeba vnímat veškeré drobné signály, že by se mělo opakovat něco, čeho jsme se naštěstí dokázali zbavit. Navíc okořeněné trochou extremismu a ulhaného populismu. Je totiž dost dobře možné, že až Petr Kellner, ten samý, co zadotoval IVK, koupí TV Nova, budeme se divit. Nejsledovanější televize v zemi je totiž nejlepší mediální „masírkou“ pro ty, kteří by se mohli nechat přesvědčit, že vlastně po jakémkoliv Klausovi na Hradě dlouho toužili.