V projevu v Maďarsku, kdysi jednom z center křesťanské Evropy, které dnes stojí v čele odporu proti výzvě papeže Františka k přijímání a integraci migrantů, papež řekl, že kříž je výzvou k udržení křesťanských kořenů, ale také výzvou k otevřenosti vůči všem.
Web Crux Now, který podrobně sleduje a analyzuje dění kolem Apoštolského stolce v Římě, cituje papežovy výroky z krátké návštěvy v Maďarsku. „Náboženské cítění bylo krví tohoto národa, tolik spjatého se svými kořeny,“ řekl František v neděli, když ukončoval svou sedmihodinovou návštěvu Budapešti, kde zakončil Mezinárodní eucharistický kongres.
„Ale kříž, zasazený do země, nás nejen vyzývá k dobrému zakořenění, ale také zvedá a rozpřahuje svou náruč ke všem,“ řekl papež. „Kříž nás vybízí, abychom své kořeny udržovali pevné, ale bez defenzivy; abychom čerpali z pramenů a otevřeli se žízni mužů a žen naší doby.“
„Přeji vám, abyste byli takoví: pevní a otevření, zakořenění a ohleduplní,“ řekl papež v jasné narážce na protiimigrantské nálady, které sílí v zemích Visegrádské skupiny.
Crux Now dále v článku píše: „Protiimigrační rétorika podněcuje nacionalistické nálady, které zejména v Maďarsku prosazuje populistický pravicový premiér Viktor Orbán, jehož názory na toto téma jsou v rozporu s Františkovými. Oba se v neděli spolu s prezidentem Jánosem Áderem setkali na čtyřicetiminutovém jednání v Muzeu výtvarného umění. Podle vatikánské tiskové kanceláře hovořili všichni tři o roli církve v Maďarsku, závazku k ochraně životního prostředí a ochraně a podpoře rodiny.
Orbán, náboženským vyznáním kalvinista, seděl v první řadě jak během mše, tak během Františkova proslovu při modlitbě Anděl Páně. Na své oficiální stránce na facebooku sdílel, že požádal papeže Františka, aby nenechal ‚křesťanské Maďarsko zahynout‘.“
František strávil v Budapešti téměř sedm hodin, přičemž tato cesta byla určena k tomu, aby mší, které se zúčastnilo více než 100 000 lidí, uzavřel Mezinárodní eucharistický kongres.
„Vatikán i Maďarsko zdůraznily, že důvodem krátkosti návštěvy ve srovnání se třemi dny, které nyní stráví na Slovensku, je to, že se jednalo o duchovní cestu, konkrétně o mši, na kterou Maďarsko papeže pozvalo. V klasické situaci slepice a vejce však není známo, zda Orbánova administrativa nechtěla, aby papež zůstal déle, nebo zda se vyhnula pozvání na delší státní návštěvu s vědomím, že František odmítne.“
Papežova návštěva Maďarska začala setkáním s místními biskupy za zavřenými dveřmi, jehož obsah je tajný. Není jasné, zda František pronesl projev, nebo zda spolu vedli dialog, jak tomu bylo v minulosti při některých takových setkáních.
Později dopoledne se pontifik setkal se zástupci Ekumenické rady církví a některých maďarských židovských obcí, kde mimo jiné varoval před „hrozbou antisemitismu, která stále číhá v Evropě i jinde“.
Maďarská židovská komunita, jejíž počet se odhaduje na 75 až 100 tisíc, je největší ve střední Evropě a během šoa jich zahynuly desítky tisíc. Cesta se koná krátce po Roš hašana, židovském novém roce, a skončí na Jom kipur a papež vyjádřil „nejlepší přání k těmto svátkům“.
Po různých setkáních v Muzeu výtvarných umění se vydal na sousední náměstí Hrdinů, kde sloužil mši svatou a vedl modlitbu Anděl Páně, čímž ukončil 52. mezinárodní eucharistický kongres, který byl zahájen předchozí neděli.
„Argentinský pontifik během celé návštěvy použil několik pozdravů v maďarštině, kterou se naučil ještě jako mladý kněz v Buenos Aires. Podle maďarského velvyslance při Svatém stolci Eduarda Habsburga chodil mladý kněz Jorge Mario Bergoglio pravidelně do kláštera, který mají sestry řádu pojmenovaného po řeholnici Marii Wardové v papežově bývalé arcidiecézi. V té době tam žila skupina řádových sester, které v roce 1956 uprchly z Maďarska, a Bergoglio se ‚bezchybně‘ naučil některá základní slova a také se naučil oceňovat proslulé tokajské víno, o kterém jednou velvyslanci Habsburgovi řekl, že je pro Maďary ‚nejsvětější věcí‘.“
Jedná se o první cestu papeže Františka od jeho operace tlustého střeva v červenci loňského roku, a i když mluvil o tom, že tentokrát to bude brát s nadhledem, i tak bude mít nabitý program: během tří dnů navštíví na Slovensku čtyři města a pronese devět projevů, než se 15. září brzy po obědě vrátí do Říma.
Během 115minutového letu z Říma do Budapešti byl pontifik viditelně v dobrém zdravotním stavu a v dobré náladě, našel si čas na pozdravení každého ze 74 novinářů, kteří s ním cestovali, a s několika z nich žertoval, což mu trvalo tak dlouho, že musel být popohnán dopředu, aby let Alitalia AZ 4000 mohl přistát.
Na Slovensko papež přicestoval v neděli odpoledne a jeho hlavní program začne v pondělí. Na bratislavském Štefánikově letišti ho vítali prezidentka Zuzana Čaputová a další politici, zástupci církve, institucí i veřejnost.