
Papež František FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 / Public Domain

NÁZOR / Katolická církev je nejstarší existující instituce na světě. Vznikla z křesťanských komunit na území později nazývaném Palestina, ale pak se velmi rychle rozšířila po celé Římské říši. Římané křesťany nejdříve pronásledovali, až se za císaře Konstantina stalo najednou křesťanství státním náboženstvím. To mělo důsledky pro následující staletí. S papežem Františkem se však něco podstatného změnilo.
Když se Římská říše zhroutila, zůstala církev jako jediná fungující struktura. Římský biskup, kterému se později začalo říkat papež, převzal v podstatě úlohu římského císaře. Měl dokonce ten samý titul, jaký používali římští císaři, totiž pontifex maximus. Papežové tímto způsobem vystupovali, i když to možná nedělali přímo vědomě. Museli to dělat, byla to jejich historická úloha. Pak se svět ale změnil.
Stalo se několik věcí, které úplně změnily lidský pohled na svět. Rozpad jednotné církve v 16. století, velké zámořské objevy, astronomické objevy, které proměnily obraz postavení člověka ve vesmíru, obrovské sociální zvraty, které přišly v polovině 19. století, nakonec moderní psychologie, která změnila pohled na to, jakým způsobem se člověk morálně chová.
Papež František znamenal zlom. Papežové Jan Pavel II. a Benedikt XVI. představovali v podstatě jeden pontifikát, kdy desítky let nedošlo k žádným velkým změnám. V zásadě představovali vedení církve v mírně konzervativním a inteligentním stylu. Jan Pavel II. dokázal být moderní ve svém vystupování, byl spontánní, vzal si sám do ruky mikrofon, byl to básník a sportovec, psal divadelní hry, byl, jak se říká, tvrdý v zásadách a měkký v lidském přístupu. Benedikt XVI. byl bytostný německý intelektuál. Velmi přesný, nesmírně vzdělaný. Když v roce 2005 přijel do Kolína, působila jeho plavba na lodi po Rýně jako cesta římského triumfátora.
Pak přišel Argentinec Jorge Mario Bergoglio. Ve skutečnosti to nebyl žádný liberál, jak si možná někdo myslí, měl prostě lidský přístup. V podstatě reprezentoval to, čemu říkáme křesťanství.