Jedním z politických aspektů návštěvy papeže Františka v Egyptě (28.−29. 4.) byla záležitost kolem nevyjasněné vraždy Giulia Regeniho. Ital zmizel v Káhiře loni 25. 1. a jeho tělo bylo nalezeno o devět dní později.
Leželo u výpadovky vedoucí z Káhiry do Alexandrie a neslo stopy krutého mučení. Dodnes není jasné, co přesně se stalo a kdo Regeniho podrobil tortuře a zavraždil. Vážné podezření padlo na egyptské bezpečnostní síly (tajnou policii), ale to bylo oficiálně odmítnuto. Dodejme, že Regeni v Egyptě studoval dění na poli nezávislého odborového hnutí po první revoluci 2011. Byl doktorandem cambridžské univerzity.
Vnucuje se otázka, když ne egyptská bezpečnost, tak kdo tedy? Odpovědí je krčení rameny.
Když se papež do Egypta chystal, bylo víceméně jasné, že tuto otázku svým politickým hostitelům přednese, neboť ho o to požádala Regeniho rodina. Proto každý, koho tento tragický případ zajímá, s napětím čekal, co k tomu šéf Svatého stolce řekne. Stalo se v sobotu odpoledne během letu z Káhiry do Říma. (Papež odlětěl z Egypta kolem 17. hodiny místního času.)
Jeho odpověď nabízím nyní v té podobě, jak ji pro své čtenáře nabídly internetové stránky české redakce Vatikánského rozhlasu. Úsudek si udělá každý sám.
Paolo Rodari z italského deníku La Repubblica se zeptal na papežův rozhovor s prezidentem Al Sisim: O čem jste mluvili, byla zmíněna témata lidských práv? A zejména: byla řeč o případu Giulio Regeni? Bude podle vás možné dobrat se jádra pravdy?
Papež: Odpovím všeobecně a potom přejdu k jednotlivostem. Když vedu s nějakou hlavou státu soukromý dialog, pak zůstane soukromý, pokud se nedohodneme něco zveřejnit. Měl jsem tady čtyři soukromé rozhovory s vrchním imámem Al Azhar, s Al Sisim, s patriarchou Theodorem a s patriarchou Ibrahimem a myslím, že to, co je soukromé, má zůstat důvěrné. Je důvěrné. Pokud jde o Regeniho, jsem znepokojen, a za Svatý stolec jsem toto téma otevřel, protože mne o to žádali jeho rodiče. Svatý stolec jednal. Neřeknu jak a kde, ale jednali jsme.
Snad jen: zbývá doufat, že výsledek tohoto jednání přinese brzy své ovoce. Případ Regeni je totiž jedním ze stínů, které padají na současný egyptský režim. Rodiče, Itálie i svět chce znát pravdu. Pravdu o smrti Giulia Regeniho.