Papež František na úterní mši v ekvádorské metropoli Quito vyzval k většímu prokazování lidskosti a respektu k rozmanitosti. V proslovu při mši, které se osobně zúčastnilo více než milion papežových příznivců, označil za příčinu současných válek a násilností individualismus.

„Historie nás učí, že volání po svobodě se prosadilo jen tehdy, když se upustilo od osobních rozkolů,“ prohlásil František. Latinoameričané by proto podle něj měli při řešení neshod a rozdílností hledat inspiraci ve společných křesťanských kořenech a využít evangelium jako cestu ke sjednocení nadějí, ideálů i utopických vizí.

Důvody válek a násilností nynějšího světa nelze podle papeže hledat jen v napětí mezi státy a sociálními skupinami. „Ve skutečnosti jsou projevem rozšířeného individualismu, který nás rozděluje a staví proti sobě,“ řekl František.

Papež, který je od neděle na týdenní cestě po Jižní Americe, sloužil v úterý mši v metropolitním parku Bicentenario, který byl založen v rámci oslav dvoustého výročí nezávislosti Latinské Ameriky. Mši byl přítomen i ekvádorský prezident Rafael Correa.

V rámci nynější návštěvy Ekvádoru odsloužil papež již dvě mše. Při pondělní v ekvádorském přístavním městě Guayaquil se sešel rovněž asi milion věřících.

Papež během své první delší návštěvy rodného kontinentu navštíví kromě patnáctimilionového Ekvádoru, kde se ke katolictví hlásí 90 procent obyvatel, také Bolívii a Paraguay. Kromě zástupů věřících, pro něž během osmi dní odslouží celkem pět mší, čekají Františka také setkání s politiky, duchovními i s lidmi na okraji společnosti: vězni, obyvateli slumů a nemocnými.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner