
Papež František FOTO: Long Thiên / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Long Thiên / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Papež František se vážně obává o své zdraví poté, co byl hospitalizován s těžkou bronchitidou. Dokonce se svým blízkým přátelům svěřil, že již cítí přicházející konec svého života. Podle dvou lidí obeznámených s touto záležitostí František trpí intenzivními bolestmi a soukromě vyjádřil jistotu, že to tentokrát nezvládne, píše server Politico.
Osmaosmdesátiletý papež se ve složité situaci ocitá pod dvojitým tlakem. Kromě úvah o svém nástupci a snahy připravit co nejlepší pozici svým favoritům čelí také velmi vyostřenému sporu s USA.
Server Politico píše, že papež začátkem února vydal mimořádnou výtku vůči tomu, jak viceprezident Spojených států J. D. Vance charakterizoval Ordo Amoris, teologický koncept vztahující se k lásce, který Vance používal k ospravedlnění migrační politiky prezidenta Donalda Trumpa.
„Církev se připravuje na politizované konkláve,“ uvedl pro Politico vatikánský analytik. Konzervativci podle něj hledají nástupce, který bude méně konfliktní, zatímco Františkovi spojenci doufají v pokračování nastaveného kurzu. „Možná teď nezemře, ale samozřejmě nakonec zemře,“ komentoval současnou situaci jeden vatikánský představitel. „Všichni jsme smrtelní – a on je osmaosmdesátiletý muž s plicními problémy,“ dodal.
Zdraví se postupně zhoršuje
Již v mládí byla současnému papeži Františkovi vyoperována část plíce. Jeho zdravotní stav se za poslední měsíc horšil. Začátkem února byl přijat na zvláštní oddělení v nemocnici Gemelli v Římě s infekcí dýchacích cest a od té doby byl nucen zrušit řadu veřejných vystoupení. Jeho zdravotní stav se podle zdrojů serveru Politico postupně zhoršuje. Tisková kancelář Svatého stolce vydávala průběžné aktualizace a v pondělí uvedla, že papežova bronchitida pokročila do „polymikrobiální infekce“ se „složitým klinickým obrazem“.
Velmi jej zasáhlo, že byl dokonce nucen vynechat svou tradiční nedělní modlitbu Angelus, což je krok, který v minulosti podnikl jen výjimečně. Papež se zpočátku bránil návštěvě nemocnice, ale bylo mu jasně řečeno, že mu hrozí smrt, pokud zůstane ve svém pokoji ve Vatikánu. Sám již údajně před svými blízkými spolupracovníky „vyjádřil jistotu, že to tentokrát nezvládne“.
Důkazem toho, že si svou smrtelnost uvědomuje, je jeho aktivita směřující k budoucímu rozložení sil během konkáve. To je skupina církevních hodnostářů volících papeže. Už před svou hospitalizací prodloužil funkční období italskému kardinálovi Giovannimu Battistovi Reovi jako děkanovi kardinálského kolegia. Ten ze své pozice bude dohlížet na některé přípravy na potenciální konkláve. Současně bude Re zajišťovat pohřební obřady pro Františka v případě jeho smrti. Papež měl soukromě žertovat, že Re k němu bude „laskavější“ než ostatní kandidáti, dodal další člověk.
Re sám se kvůli vysokému věku účastnit nesmí. Politico ale připomíná, že o budoucím papeži rozhodují často zákulisní vyjednávání před samotnou volbou. A právě v nich může sehrát Re důležitou roli. „Příprava na konkláve je důležitější, protože tam probíhá lobbování,“ potvrdila serveru osoba z okolí vatikánské administrativy.
Podle některých komentátorů jde o obdobu situace před volbou právě Františka v roce 2013. Tehdy také sehráli klíčovou roli kardinálové, kteří byli sice příliš staří na hlasování, ale měli silný vliv na zákulisní jednání.
Hra o budoucnost církve
Františkův pontifikát byl od začátku definován snahou o modernizaci církve. Otevřel dveře k větším rolím pro ženy, zabýval se právy LGBT+ komunity a snažil se nastavit systém průhlednějšího boje proti sexuálnímu zneužívání ze strany duchovních. Tyto kroky sice přinesly uznání mezi liberály, ale zároveň otevřely hluboké propasti mezi ním a konzervativci – zejména v Evropě a Spojených státech.
Jedním z poměrně překvapivých Františkových kroků bylo i jmenování sestry Raffaelly Petrini první ženou ve funkci guvernérky Vatikánu s platností od letošního března. Petrini nahrazuje odcházejícího kardinála Fernanda Vérgeze Alzagu, jenž kvůli dovršení osmdesáti let ztratil na funkci nárok. Papež tímto symbolicky uzavírá snahy o větší zapojení žen do řízení církevních institucí.