
papírové nákupní tašky FOTO: Image by Karolina Grabowska from Pixabay
FOTO: Image by Karolina Grabowska from Pixabay

Nabídka jednorázových nákupních tašek je dnes v supermarketech široká. Samozřejmě, jejich dopad na životní prostředí je různý. Pokud jste dosud sahali po papírové tašce jako alternativě neekologického plastu, možná budete trochu zklamáni. S ohledem na způsob výroby může být někdy právě tahle taška pro životní prostředí horší než některé druhy plastů.
V socialistickém Československu bylo nezbytné vyrazit na nákup s vlastní taškou. Obvykle se používaly pevné, látkové, které vydržely klidně i několik let. Jenže, pamatujte si, že máte mít s sebou tašku. Tehdy to bylo snadné, vzhledem ke směšné nabídce a ještě dost omezené otevírací době nebyla jiná šance než „jít na nákup“ cíleně. Dnes je ale situace jiná, možná i proto zákazníci nadšeně přivítali možnost dostat tašku zadarmo (nebo si ji za symbolickou částku koupit).
Jenže tohle řešení mělo svou nevýhodu – obrovskou spotřebu tašek a tím i produkci velkého množství odpadu hromadícího se v přírodě. A právě z ekologických důvodů stoupá po světě počet regionů či zemí, které jednorázové plastové tašky zakazují. Výrobci, supermarkety, ale i zákazníci tak hledají nějakou pohodlnou alternativu. Na první pohled se tou správnou volbou zdá papírová taška. Papír se přece snadno rozloží, a navíc je z recyklovaného materiálu.
Na papír raději pozor
Jenže, jak upozornil americký deník The New York Times, všechno může být tak trochu jinak. Množí se totiž vědecké studie prokazující vlastně opak. Podle nich v některých případech může být na výrobu jedné papírové tašky potřeba tak velké množství energie, že bychom ji museli použít minimálně třikrát. Pak teprve by se vyrovnala některé z ekologičtějších variant plastu. Alespoň to ukazují výsledky starší studie britské Agentury pro životní prostředí z roku 2011.
„Studie dánské Agentury pro ochranu životního prostředí z roku 2018 podobně zjistila, že plastové tašky vyrobené z polyethylenu s nízkou hustotou, všestranné a široce používané formy plastu, mají nejmenší ekologickou stopu z osmi typů tašek na potraviny, včetně papírových,“ píše The New York Times.
Současně samozřejmě platí, že celkový dopad výrobku na životní prostředí závisí na mnohem větším množství faktorů. Nejde přitom jen o materiály, i když jistě, platí, že plasty jsou vyráběny z fosilních paliv a ty jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění. Podle New York Times se ekologická stopa odvíjí od toho, jaké materiály byly použity, jak daleko taška byla přepravena a mnoha dalšího. Paradoxně ale zmíněná britská studie ukazuje, že skutečnost, „co se stane s taškou na konci její životnosti, přispívá k jejímu dopadu na globální oteplování jen velmi málo“.
Recyklace má smysl
Ačkoli zejména evropští zákazníci se naučili třídit velmi dobře, plastových nákupních tašek se zrecykluje jen malé množství. Podle New York Times je to v USA jen asi desetina ze všech rozdaných či prodaných. Čísla z Evropské unie nejsou o mnoho pozitivnější. U papírových tašek je situace o něco lepší. Míra recyklace zde dosahuje téměř poloviny. Jenže to v součtu znamená, že více než polovina tašek (včetně mikrotenových sáčků) končí na skládce. Papírové tašky přitom při svém rozpadu produkují metan a oxid uhličitý, což jsou silné skleníkové plyny. V případě platů je problémem jejich možný únik do životního prostředí – před následky dýchání mikroplastů varuje velké množství odborníků.
Samantha MacBrideová, odbornice na městský odpad z Baruch College of the City University of New York, zdůraznila pro New York Times další aspekt, který by spotřebitelé měli mít na paměti: „Používání plastových tašek udržuje průmysl fosilních paliv. Tento systém se musí stáhnout, pokud máme mít budoucnost,“ řekla.
Opakované používání
Z pohledu dopadu na přírodu je podle studií mnohem důležitější, jestli tašku použijeme více než jednou. V důsledku snahy omezit spotřebu jednorázových plastových tašek začaly supermarkety nabízet opakovaně použitelné tašky. „Tyto dobré úmysly se však v některých ohledech vymstily, protože značkové tašky se staly všudypřítomným lupem na konferencích, firemních akcích a u některých maloobchodníků,“ popisuje The New York Times a pokračuje: „Pokud domácnost nashromáždí více tašek, než by kdy mohla použít, maří to účel snížení celkové spotřeby. Znamená to také větší ekologickou stopu, protože pevnější tašky vyžadují k výrobě více zdrojů a materiálů ve srovnání s taškami na jedno použití.“
Americký list dále připomíná, že britská studie zjistila, že například bavlněná taška by musela být znovu použita stojednatřicetkrát, aby bylo dosaženo ekvivalentní uhlíkové stopy jako u pouze jedné jednorázové plastové tašky. Dánská studie stanovila toto číslo na stodvaačtyřicetkrát. Je to kvůli půdě, vodě a hnojivům potřebným k pěstování bavlny, energii potřebné ke zpracování bavlny na přízi a skutečnosti, že většina bavlněných tašek je dodávána z Číny nebo Indie.
Lokálnost hraje prim
Pokud chcete tedy o něco zmenšit svou ekologickou stopu, je vhodné zaměřit se především na to, kupovat opakovaně použitelné tašky, které jsou vyrobeny ve vaší zemi z udržitelnějších vláken, jako je konopí nebo bambus. Nebo ještě lépe z použitých zbytků látek. Tím nejdůležitějším, co ale musíte udělat, je snažit se tašku používat opravdu opakovaně co nejdelší dobu.
„To je místo, kde papírové tašky prohrávají,“ řekl Steven Cohen, odborník na environmentální politiku z Kolumbijské univerzity, protože jsou nejméně trvanlivou možností. Obyvatelé měst, kteří například musejí nosit potraviny z obchodu, se musí ptát: „Vydrží tahle věc, než dojdu domů?“ podotýká. Pokud jste tedy pečliví ohledně opětovného použití, píše New York Times.
Michael Overcash, chemický inženýr a generální ředitel Environmental Genome Initiative, uvádí, že jsou pravděpodobně nejlepší volbou pevné tašky, zejména ty vyrobené z recyklovaného materiálu. Jen jich neshromažďujte desítky. „Pokud znovu použijete bavlněný sáček stokrát, může vypadat špinavě a možná ho budete chtít vyprat, ale to znamená, že nemuselo být vyrobeno 100 papírových nebo plastových sáčků,“ řekl Overcash. „Matematika je jednoduchá.“
.