Vláda se bude zabývat návrhem zákona o nakládání se zbraněmi. Cílem legislativy předkládané poslanci napříč parlamentními stranami by měl být mimo jiné i zákaz organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů. Před jejich činností navíc již dříve varovala i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Podle předkladatelů legislativy je činnost takových uskupení neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu. Schválený zákon by nově zakazoval jak jejich vyzbrojování, tak samotnou účast v paramilitárních skupinách fungujících mimo relevantní bezpečnostní systém ČR. Zákaz prosazování ideologických cílů zbraněmi by byl nově pod hrozbou pokuty dvě stě tisíc.
Zatímco totiž podle výroční zprávy BIS nepředstavovaly paramilitární a domobranecké uskupení v roce 2018 nebezpečí pro demokracii v ČR, situace se během uplynulého roku změnila. Podle zjištění serveru Hlídací pes by se mělo v domobraneckých skupinách v Česku aktuálně sdružovat přibližně dva tisíce lidí.
Na základě definice BIS přitom paramilitární a domobranecké uskupení představují skupiny, jež samotnou existencí zpochybňují monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. A i přes nízkou míru integrace měly už tehdy dílčí aspekty skupin představovat potenciální rizika, protože se mezi členy uskupení nacházeli i jednotlivci tíhnoucí ke konspiračním teoriím či s radikálnějšími sklony. Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo tedy jejich rizikové jednání jen těžko předvídat.
„Členové paramilitárních uskupení kvůli své výrazné protizápadní orientaci také přispívali k šíření proruské propagandy a na ni navázaných konspiračních narativů. Poté, co ve společnosti pozvolna utichlo téma migrace a souvisejícího nebezpečí ze strany uprchlíků, se mnozí paramilitáři zaměřili také na vytváření dojmu hrozícího ozbrojeného konfliktu mezi Západem a Ruskou federací,“ píše se ve výroční zprávě.
Rok 2018 navíc představoval pro dané uskupení významný milník. Za účelem legitimizace pořádala paramilitární uskupení různé osvětové akce pro veřejnost a navazovala kontakty a spolupráci se zástupci obcí a bezpečnostních složek na regionální úrovni v oblasti zajištění bezpečnosti v ulicích. A vedle toho se představitelům domobraneckých uskupení podařilo dosáhnout legalizace domobran jejich zakotvením v právním řádu ČR.
Dále se předkládaný návrh zákona zaměřuje i na zajištění střelné přípravy či možnost strážníků nosit služební zbraň i v době mimo službu. Prozatím návrh zákona podepsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Po pondělním projednání vládou pak o jeho dalším osudu rozhodne Parlament.