Francouzské hlavní město se připravuje na začátek olympijských her. Na hladký průběh mají dohlížet desítky tisíc příslušníků francouzských bezpečnostních sil a také vojáci. Zavedeno je velké množství bezpečnostních opatření, včetně uzavření některých částí podél břehů Seiny a kolem olympijských sportovišť.
Před rokem šéf olympijských her v Paříži prohlásil, že město bude při zahájení „nejbezpečnějším místem na světě“. Slavnostní zahájení se koná už tento pátek a město se na něj poctivě připravuje.
Během pátečního slavnostního zahájení bude na pořádek dohlížet přibližně 45 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, uvedla stanice France 24. Pomoci jim má také 10 tisíc vojáků, kteří zřídili největší vojenský tábor v Paříži od druhé světové války. Očekává se, že vojáci by měli být schopni dojet na kterékoliv z olympijských míst do 30 minut.
Velká policejní a vojenská operace je z velké části reakcí na to, že olympiáda letos čelí bezprecedentním bezpečnostním výzvám, upozornila agentura AP. Paříž v minulosti opakovaně čelila extremistickým útokům a velkou roli hraje i mezinárodní napětí kvůli válkám na Ukrajině a v Gaze.
Organizátoři olympijských her také používají sledovací technologii vybavenou umělou inteligencí, která by měla detekovat případné hrozby. Upozornit by měla například na opuštěná zavazadla a balíčky nebo nebezpečné davy. Lidští operátoři budou potom rozhodovat, zda je potřeba jednat.
Vyšší pozornost úřady zaměřily také na držitele olympijských vstupenek, pracovníky a další účastníky her a žadatele o povolení ke vstupu do nejpřísněji kontrolovaných bezpečnostních zón podél břehů Seiny.
Na základě těchto kontrol zakázali organizátoři účast více než 3900 lidem, řekl ministr vnitra Gerald Darmanin. U některých bylo podezření z islámské radikalizace, levicového nebo pravicového politického extremismu. Někteří v minulosti spáchali závažné trestné činy. „Jsme obzvláště pozorní k ruským a běloruským občanům,“ dodal Darmanin podle serveru Euronews.