Pařížané, ochromení masakrem v koncertní síni Bataclan, na třídě Charonne a dalších místech pátečních atentátů s více než 120 mrtvými a dvěma stovkami raněných, vyjadřují dojetí a hrůzu ze spáchaného násilí. Mnoho lidí vyslyšelo výzvy ze sociálních sítí darovat krev, aby pomohla raněným, a tak od rána se před nemocnicemi a stanicemi vinou dlouhé fronty; na takový nápor nebyl systém připravený.
[ctete]32610[/ctete]
„Uvnitř to byla špinavá řezničina, lidé s kulkami v hlavě, stříleli je shora do hlavy, zatímco padali na zem,“ řekl agentuře AFP nedaleko od Bataclanu policista, který se zúčastnil nočního zásahu. V koncertní síni na východě Paříže bylo nejméně 82 mrtvých. Zemřeli čtyři útočníci, tři se vyhodili do povětří.
„Jen jsem zašel domů, abych se osprchoval a uklidnil děti,“ uvedl třicátník v policejní uniformě. „Sem se vracím jako člověk,“ dodal. Aby pochopil, co se stalo, musel se vypovídat. „Nemůžeme být lhostejní,“ řekl.
V sobotu ráno bylo okolí ještě ohraničeno policejním kordonem. Před vchodem do Bataclanu policejní vozy bránily ve výhledu stovkám kamer z celého světa. Pohřební vozy podle jednoho z policistů odvážely těla.
Peggy má červené oči. „Nerozumím tomu,“ říká obyvatelka postižené čtvrti, která se cítí „velmi šokována.“ „Tady je místo, kde se mladí scházejí, aby se bavili,“ dodala.
„Je to moje čtvrť už 30 let,“ poznamenává šestapadesátiletá Mathilde. „Tady se každý zná s každým, chodíme spolu na kávu. Všechny nás to hluboce zasáhlo,“ řekla matka tří dětí, jejíž dvě dcery žijí v ulicích Saint-Maur a ulicí Bichat, kde se také střílelo.
Celkem se o pátečním večeru se v Paříži odehrálo šest útoků, které si vyžádaly nejméně 128 mrtvých. Exploze hřměly i u stadionu Stade de France na severu metropole, kde se zrovna hrál fotbalový zápas mezi Francií a Německem.
Mladík Mamadou od chvíle, kdy se v baru, kde se díval na zápas, uvědomil, co se děje, nespal a poslouchal rádio. „Znechucuje mě to, je to apokalyptické,“ řekl mladík. Je si jistý, že za útoky byl Islámský stát. „Určitě se chtěli pomstít za smrt ‚džihádisty Johna‘,“ odhaduje v narážce na zabití britského kata Islámského státu, který se stal ve čtvrtek terčem amerického náletu.
Týmy psychiatrů záchranné služby byly mobilizovány a vyslány do čtvrti s cílem pomoci šokovaným lidem vrátit se zpět do reality, řekl Christophe Debien, který byl přivolán jako posila z Lille na severu Francie. Cílem je také zjistit, u koho by se mohla vyvinout posttraumatická stresová porucha. Ihrožení lidé by měli být ošetřeni v lékařském centru, chvatně postaveném ve čtvrti.
Asi 800 metrů odtud, na ulici Fontaine au Roi, kde se odehrál jeden z útoků, se šestadvacetiletý Maximilien zastavil uprostřed chodníku. „Nesmíme přestat žít. Neměňte zvyky, ani ty nejmenší,“ řekl.
[ctete]32399[/ctete]
O kousek dál, na třídě Charonne, kde bylo zabito 19 lidí, zaměstnanci pohřební služby dokončili odvoz těl. „Pálili dávkami úplně bez rozmyslu. Našli jsme plno zásahů na druhé straně ulice,“ řekl jeden z policistů.
Kolemjdoucí mladík se ptá, zda ještě někde mohou být útočníci. „Nevíme. Je to možné, ale nesmíme podléhat panice, protože to je to, co by chtěli,“ odpovídá policista.
Jeden z místních drží svíčku a ptá se, zda ji může položit k rozstřílené restauraci La Belle Equipe. „Na to je brzy, příliš brzy,“ odpovídá policista a muž odchází se slzami v očích.
Jinde na místech krveprolití kladou lidé kytice. „Andělům rock’n’rollu,“ bylo napsáno u koncertní síni na počet americké skupiny Eagles of Death Metal, která zde v pátek hrála. „Všem přátelům, které jsem znal, i těm, které jsem neznal,“ stálo na jiné.
[ctete]32508[/ctete]