V posledních dnech se v médiích, na sociálních sítích, v parlamentu a aktuálně i na Nejvyšším státním zastupitelství horem dolem probírá kolosální střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. A není divu. Něco takového tu ještě nebylo. Pověstná Rathova krabice od vína nebo Grossův pochybně získaný milion na byt jsou proti částkám, které si (nejen podle auditorů a právní služby Evropské komise) na dotacích neoprávněně přivlastnil náš předseda vlády, slabý, dvakrát vyvařený čajíček. Nemluvě o tom, že Rathův případ je u soudu a tehdejší premiér Gross rezignoval.
Přes to všechno Babiš při každé příležitosti rozhorleně křičí, že „nijaký střet zájmů“ nemá. Kdykoli mu novináři položí dotaz na Agrofert, na Babišovy vazby k obřímu holdingu nebo se nedejbože zeptají na evropské dotace, dovědí se v prvé řadě, že jsou zkorumpovaní a prolhaní, a hned v řadě druhé, že se mají obrátit na Agrofert. On o něm prý nic neví, zcela se od něj odstřihl. Nazývá ho zásadně „moje bývalá firma“ a svou svéráznou husákčeštinou všechny přesvědčuje, že s ním už dávno nemá nic společného.
Takhle to ale bývá, pokud je připraven a ovládá se. Třeba na tiskové konferenci. Pokud se ale rozohní a najede do řečnického módu „já nespravedlivě nařčený muž z lidu“, začnou z něj padat pozoruhodná podřeknutí.
Tak jako na posledních interpelacích ve sněmovně. Poslankyně Karla Maříková (SPD) se na premiéra obrátila s kritikou EET. Doslova mj. uvedla:
„Vy jste před šesti lety totiž prohlásil: ,Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici.‘ Odpovídá toto vaše šest let staré prohlášení tomu, čeho chcete v České republice dosáhnout, a to absolutní likvidace malých a středních podnikatelů, ze kterých se stanou hůře nebo lépe placení zaměstnanci a zůstanou jen giganti, kteří budou čerpat dotace a neví ani, jak se přidává maso do párků? Máte vůbec k dispozici nějakou analýzu dopadů a přínosů EET na podnikatelské prostředí? Děkuji.“
Rozčilený Babiš v odpovědi posloužil nevšední informací, že maso se dává dokonce i do šunky, a přidal neméně zajímavé sdělení, že zákazníci prý bezmasé párky z kuřecích kůží a „éček“ vyžadují, a proto si obchodní řetězce bezmasé párky z kuřecích kůží a „éček“ objednávají. Zda je to pravda, nebo ne, ovšem není předmětem tohoto článku. Tím je něco úplně jiného. Sdělení, které Andreji Babišovi ve svatém rozhořčení nad kritikou nejskvělejších párků na světě ujelo. Náhle jsme totiž od pultíku slyšeli:
„Maso do párků, to mě pobavilo. Maso se dává i do šunky. A víte, co je na pultech u nás? Co si objednají řetězce. A představte si ten zlý Kostelec dělá párky, které mají 90 % masa. Kdybyste chtěla, já vám je dodám.“
Opravdu nás nešálil sluch? Skutečně předseda vlády řekl, že on, Andrej Babiš, někomu dodá nějaké párky? On, který přece, jak stále slyšíme, žádné firmy už nevlastní, s žádným Kostelcem nemá nic společného a v žádném střetu zájmů není a není a není, to si všichni zapamatujtě a nelžetě!
Ve stenoprotokolech Poslanecké sněmovny je to ovšem zaznamenáno černé na bílém.
A protože pan premiér je proslulý svou pravdomluvností, nezbývá nám než mu uvěřit, že ve volných chvílích, když náhodou nesní ani nespí, si jako relax při náročném povolání trestně stíhaného premiéra jen tak na koleně doma v kuchyni vyrábí skvělé párky, úplně celé z masa. A když budeme chtít, tak nám je dodá. A to je přece skvělá zpráva.