Český parlament přijal usnesení, které odmítlo speciální označování zboží ze židovských osad na palestinském území. Postavil se tak za Stát Izrael proti rozhodnutí Evropské komise v čele se šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou. Jediní, kdo tento návrh nepodpořili, byli komunisté. Ze své minulosti nezapomněli nic. Ani svůj antisemitismus.
Tento bod byl na půdu Poslanecké sněmovny zařazen na návrh Františka Laudáta (TOP 09), který přístup Evropské unie považuje za krajně nešťastný až nehorázný. Součástí usnesení připraveného Robinem Böhnischem (ČSSD) je výzva české vládě, aby s označováním zboží ze židovských osad nesouhlasila.
[ctete]32992[/ctete]
Co dále v rozpravě zaznělo?
František Laudát (TOP 09): „Já se domnívám, že minimálně na úrovni naší Sněmovny bychom měli dát jasný signál, že toto je pro nás nepřijatelné, že od značení výrobků je už potom krok k sankcím, a že toto oznámení ve vazbě na Izrael může evokovat velmi nepříjemné vzpomínky na značkování příslušníků židovského národa během druhé světové války.“
Antonín Seďa ČSSD): „Namísto toho, aby evropská diplomacie přiměla Palestince, aby se vrátili k jednacímu stolu o dosažení míru, skrývá se Evropská komise za byrokracii a politické deklarace. Zároveň podobně jako Izraelci jsem přesvědčen, že toto rozhodnutí je ve světle dalších dvou set konfliktů po celém světě pokrytecké a nic neřešící a naopak může přinést růst antisemitismu v Evropě.“
Marek Benda (ODS): „Tady vůbec nejde o žádný původ zboží, ale jde o tento novodobý projev antisemitismu části evropských elit. Stát Izrael je náš spojenec, je náš jediný potenciální demokratický spojenec v této oblasti. A já vás ujišťuji, že jestli padne Stát Izrael, tak nakonec padne i Evropa.“
Jan Bartošek (KDU-ČSL): „Je to první negativní označování výrobků v novodobé historii. Z minulosti víme, že tyto věci začínají po drobných krůčcích. To, jak to končilo za druhé světové války – s tím máme bohatou zkušenost.“
Komunisté jediní proti. Historicky
Nikoho nemůže překvapit, že proti usnesení se jako jediní postavili komunisté. Už jen vzhledem k jejich pestrým vztahům s palestinskými předáky v čele s Jásirem Arafatem od 60. let minulého století. Nezapomněli na dobu, kdy Sovětský svaz a další komunistické státy desítky let šířily nenávist k Izraeli, cvičili a vyzbrojovali palestinské teroristy.
Jedno takové centrum pro přípravu teroristů bylo v Zastávce u Brna. Státní bezpečnost a armádní specialisté tu mimo jiné v letech 1981 až 1990 vyškolili 134 příslušníků Sjednocené bezpečnostní služby OOP. To vše v rámci dobrých vztahů s různými představiteli tzv. národně-osvobozeneckých skupin, které se postupně staly součástí komunistické mezinárodní strategie. K takovým hnutím patřila i Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).
Jak by hlasoval Zaorálek?
V této souvislosti není jasné, jak by hlasoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který nebyl ve Sněmovně přítomen. Před červnovým jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem se ostře vymezil proti izraelské politice vůči Palestině. Prohlásil doslova, že Izrael torpéduje mírový proces. Tím se od rétoriky českých komunistů nijak neliší.
Zazněl tak první výrazně negativní tón české diplomacie vůči Izraeli po roce 1989 a začalo se hovořit o obratu ve vzájemných vztazích. Stačí připomenout, že ještě v roce 2012 patřila Česká republika mezi devět zemí v čele se Spojenými státy, které na půdě Valného shromáždění OSN hlasovaly proti přijetí Palestiny za nečlenský stát OSN (138 zemí bylo pro, 41 se zdrželo).
Izraelský premiér na Zaorálkova slova opáčil, že cestu k pokojné existenci dvou států narušují Palestinci. Izrael dnes připouští vznik „dvou států pro dva národy“, ale předpokladem je zahájení přímých jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ten se jim zatím vyhýbá, zatímco na půdě OSN prosazuje tvrdé kroky vůči Izraeli.
Dvojí metr
Izraelský velvyslanec při EU a NATO David Walzer zdůrazňuje další důležitý aspekt, že bezpečnost obyvatel Izraele je a navždy zůstane prvořadá. Podle něj už v Pásmu Gazy operují teroristické buňky přičleněné k Islámskému státu. Hrozí, že bez dostatečných záruk by se samostatný palestinský stát mohl dostat do rukou radikálním silám a ohrožovat tak Izrael. Dále připomíná dvojí metr, kdy konfliktů o sporná území je mnohem víc, ale podobným způsobem se řeší jen spory v Gaze.
Proto je dobře, že český parlament navázal na tradičně dobré vztahy s Izraelem, které byly násilně přerušeny čtyřiceti lety komunistické totality. Vyslal tak napříč spektrem důležitý signál nejen české vládě, ale i těm, kteří dle Walzerových slov „stigmatizují Izrael a vrací mnohým Izraelcům velmi bolestné vzpomínky.“
[ctete]24482[/ctete]
Usnesení Poslanecké sněmovny (17. 12. 2015)
1) Poslanecká sněmovna lituje vydání výkladového sdělení Evropské komise o označování původu zboží z území okupovaných Izraelem od června 1967 – tedy Interpretative Notice on indication of origin of goods from the territories occupied by Israel since June 1967, Brussels, 11 November 2015 – které je zjevně motivováno politickým vymezením se vůči Státu Izrael, než skutečnou potřebou jednotného výkladu pravidel pro označování výrobků pocházejících z Golanských výšin či Západního břehu Jordánu.
2) Poslanecká sněmovna chápe výkladové sdělení jako pouhé vyjádření názoru Evropské komise na možný výklad dotčených ustanovení unijního práva, jehož nezávazný charakter žádným způsobem nezasahuje dojednání vnitrostátních orgánů, ani takové jednání nepředurčuje.
3) Poslanecká sněmovna s ohledem na výše uvedené vyzývá vládu, aby odmítla podle výkladového sdělení postupovat.