Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček v pořadu televize Prima Partie odmítl, že by bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek byl jeho placeným poradcem. Server SeznamZprávy.cz v pátek napsal, že Paroubek se vrací k ČSSD a měl by být nově Hamáčkovým poradcem. Jestli někdejší premiér a lídr České strany sociálně demokratické má či nemá v partaji oficiální angažmá, nakonec není tak podstatné, důležitější je, že jeho neformální vliv zde narůstá.
Server SeznamZprávy.cz konkrétně uvedl, že by podle jeho informací měl někdejší premiér a šéf sociální demokracie dostat roli „neoficiálního konzultanta předsedy Jana Hamáčka“. Těžko říct, co si pod takovou rolí neoficiálního konzultanta představit a jak se vůbec dostává.
Vicepremiér a ministr vnitra Hamáček k tomu v Partii na televizi Prima řekl: „Pan Paroubek je člověk, který byl předseda sociální demokracie. Je to můj bývalý šéf. My spolu máme velmi korektní vztahy a čas od času si prostě napíšeme SMS. On mi občas pošle nějaký materiál, já si ho přečtu a musím říct, že celá řada těch věcí, které on píše koncepčně, je velmi zajímavá.“
A pokračoval: „Ale někdo tady vymyslel, že se má stát mým poradcem. Sociální demokracie nemá prostředky, aby rozhazovala za poradce. To, že si občas přečtu jeho názor, tak takových lidí je spousta. A to, že by se sociální demokracie jaksi neměla zbavovat svých bývalých čelních představitelů a že by s nimi minimálně měla seriózně komunikovat a pokud něco napíšou, tak se nad tím zamyslet, to je v pořádku.“
Z toho, co předseda ČSSD popisuje, jasně plyne, že Paroubek není a nebude placeným či oficiálním poradcem, ale jestli se stane nebo už dokonce je „neoficiálním konzultantem“, to záleží jen na tom, jestli ho tak Hamáček vnímá či nikoli a nakolik vážně bere jeho SMS zprávy a materiály, které mu někdejší předseda vlády posílá, a do jaké míry se na jejich základě rozhoduje.
Hamáček se zároveň pokusil úvahy o Paroubkově velkém návratu, které páteční zpráva rozjela, trochu potlačit a rozptýlit. Je skutečně možné, že o žádný slavný návrat opravdu jít nemělo, nebo že minimálně předseda ČSSD se svým předchůdcem v čele strany žádné významnější plány neměl a nemá a je pravda, že si pouze sem tam vymění pár esemesek a vicepremiér si prolistuje nějaké Paroubkovy články a materiály a třeba z nich ani nic zvláštního nevyvozuje.
Sociální demokracie jako jediná Paroubkova platforma
Stejně tak je však možné to, že i když Hamáček nějaké úmysly si od Paroubka nechat intenzivně radit a konzultovat s ním své záměry má, veřejně vše trochu bagatelizoval a relativizoval z jednoduchého důvodu: Paroubek není kdovíjak populární a předseda ČSSD by si jeho oficiálním angažmá navenek příliš nepomohl.
Naopak, byl by na to dotazován, stal by se terčem kritiky a celkově by to vyvolalo spoustu kontroverzí. Ostatně stačilo, že o tom přinesla zprávu média a začalo se o tom spekulovat, a Hamáček to měl hned na stole a musel vysvětlovat, jak se celá věc má.
Ať už platí spíše první či druhá varianta, pravda je, že Paroubek má k současnému vedení sociální demokracie blíže než k tomu Sobotkovu. Má s ním intenzivnější vztahy a kontakty a dokonce to vypadá, že na Hamáčka a jeho působení v čele ČSSD má výrazně pozitivnější náhled, než měl právě na jeho předchůdce Sobotku.
V každém případě z toho vyplývá, že Paroubkův vliv ve straně roste a je očividné, že sám bývalý předseda sociálních demokratů usilovně pracuje na tom, aby tomu tak bylo. Po debaklu jeho politického projektu s názvem LEV 21 – Národní socialisté nakonec nemá jinou možnost, pokud chce mít ještě někdy nějaký politický význam a vliv. Sociální demokracie je jediná platforma, která mu k tomu může posloužit.
Odvrácení volebního debaklu
O rostoucím Paroubkově vlivu v ČSSD svědčí i skutečnost, že na čtvrtém místě kandidátní listiny v Ústeckém kraji v říjnových krajských volbách se má údajně objevit někdejší šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji Petr Benda, který má k bývalému premiérovi velmi blízko.
Předseda sociálních demokratů to v Partii na televizi Prima nechtěl potvrdit, odkázal se na to, že kandidátní listiny se mají podat do 28. srpna a do té doby to ČSSD nebude komentovat. Ovšem Hamáček k tomu řekl jednu obecnou věc: „Sociální demokracie svého času měla v Ústí 30 procent. Dneska je tam lehce pod pěti, tak já daleko radši vsadím na lidi, kteří tam dotáhli 30 procent, než na ty, kteří tam dotáhli 5 procent. To je moje stanovisko. Více se dozvíte po 28.“
V tomto kontextu stojí za pozornost, co Paroubek píše o sociální demokracii v Ústeckém kraji na serveru Vaše věc: „Naopak Ústecký kraj byl v minulosti volebně nejsilnějším krajem v Čechách a obvykle v letech 2006–2010 druhým nejsilnějším krajem ČSSD v rámci celé republiky. Politické grémium a obecně vedení ČSSD by mělo žádat po vedeních těchto krajů o vysvětlení nastalé situace a o vymezení jasných opatření směřujících k odvrácení volebního debaklu.“
A na jiném místě pro změnu uvádí: „Poté, co v lednu 2011 z funkce předsedy kraje odešel můj politický spojenec Petr Benda, tato skupina v rámci ‚odparoubkování‘ předvedla, co v ní je. Jeden z nich, bývalý náměstek hejtmanky je ve vězení, řada ostatních sociálně demokratických členů rady včetně hejtmanky je obviněná či dokonce obžalovaná ze závažných trestných činů a partner hejtmanky byl zavražděn. Jediný, kdo nezaznamenal úhony ze strany orgánů činných v trestním řízení, je Petr Benda, můj někdejší politický spojenec.“
Pro úplnost dodejme, že Benda, který byl předsedou ČSSD v Ústeckém kraji od roku 2005 do roku 2011, býval Paroubkovým poslaneckým asistentem a Paroubek také hned dvakrát v Bendově kraji kandidoval do Poslanecké sněmovny. A rovněž s ním po odchodu ze sociální demokracie působil ve straně LEV 21 – Národní socialisté, kde byl Paroubek v letech 2011–2014 předsedou a Benda v letech 2012–2017 místopředsedou.
Paroubek placeným poradcem předsedy sociálně-demokratické strany pravděpodobně nebude, ale poslední slovo ještě neřekl. Kdoví, kde se objeví a k jakým zásluhám a úspěchům se ještě přihlásí. Možná jednou bude tvrdit, že to byl právě on, kdo Hamáčkovi pomohl získat sociální demokracii ve volbách do Poslanecké sněmovny 5,02 procenta hlasů.