
Europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Prezident politické strany Motoristé sobě a europoslanec Filip Turek se řítil po zřejmě české dálnici rychlostí 200 kilometrů v hodině. Navíc se ukázalo, že v minulosti se takto proháněl v Česku i rychlostí přes 300 km/h. Co má toto jeho nezodpovědné chování, které ho snad připraví o řidičák, společného s kauzou Čapí hnízdo? Mohlo by se zdát, že vůbec nic. Opak je ale pravdou. Obě kauzy nám dokonale odhalují chování dvou českých politiků, a především jejich kroky po „provalení“.
Nejprve k aktuální kauze Filipa Turka. Odstartovala tím, že se vyfotil na dálnici při řízení v rychlosti 200 km/h. Mohla rychle skončit. Stačilo jen, aby se Turek k situaci postavil jako dospělý muž. Stačila omluva, projevená lítost a ubezpečení, že bude s policií spolupracovat na řešení problému. Jenže na to Turek nemá. A tak se začal vymlouvat: Je to focené v Německu, on to přece umí atd. atd. Trapné výmluvy. Že pochází fotka z České republiky, mu na sociálních sítích dokázala řada lidí. Místo pořízení fotky poznal například europoslanec Tomáš Zdechovský.
Hůře už to udělat nemohl
Vše, co Turek od provalení kauzy udělal, je špatně. Vydal například prohlášení, ve kterém píše: „Já bych apeloval na všechny, že rychlost je bezpečná, pokud je přiměřená všem podmínkám, technickému stavu vozu, jeho konstrukci, povrchu, viditelnosti, provozu, schopnostem řidiče.“ Což je samozřejmě nesmysl. Rychlost na komunikacích v Česku opravdu nestanovuje subjektivní pocit pana Turka o jeho autě nebo o jeho schopnostech. Mimochodem, narážkou na zmíněné schopnosti řidiče asi naznačoval, že když závodil na okruhu, tak teď může ohrožovat životy ostatních.
Jízda na okruhu ve speciálu zcela mimo ostatní dopravu je opravdu něco jiného než se za plného provozu fotit mobilem ve dvoustovce v autě z první poloviny 90. let. Je zcela zbytečné rozebírat dopodrobna, co vše udělal Turek špatně a v čem všem jsou jeho vyjádření absurdní. Nezvládl se omluvit. To je zásadní a bohužel tím neskončil. Objevili se totiž jeho napodobitelé. Fotí a točí se na dálnicích při překračování rychlostního limitu. A zde je další Turkova velká chyba. Nezveřejnil něco ve smyslu: „Prosím, nenapodobujte to, ohrožujete sebe a ostatní účastníky silniční dopravy.“ Bohužel. Turek ta videa a fotky sdílí. Asi aby ukázal, jaký je pašák, že kvůli němu jiní lidé riskují životy. Tento vývoj kauzy naštval například herce Hynka Čermáka, který Turkovi poslal jasný vzkaz.
A co ten Čapák?
Turkovo řízení a Babišova kauza Čapí hnízdo nemají přímou reálnou souvislost, obě kauzy nám ale dokonale odkrývají styl obou zmíněných politiků. Není třeba o nich zjišťovat víc než si pročíst vývoj obou kauz. Turkovo řízení a focení se u toho není nic jiného než pozérství a vlastní dojem „já přece můžu“. Čapí hnízdo, tedy luxusní venkovské sídlo, které si Babiš postavil pro sebe a svou rodinu, vzniklo s pomocí dotací pro malé a střední podniky také jen kvůli tomu, že Babiš žije dlouhodobě s pocitem, že on může a vezme si jakoukoliv dotaci, a to i za pomoci ohýbání čehokoliv.
Také Babišova kauza mohla skončit prakticky hned po odhalení. Mohl říct něco jako „omlouvám se, dotaci vrátím a navíc dám 50 milionů na dobročinné projekty, budu k dispozici pro případné vyšetřování“. Bylo by po všem. Jenže Babiš se stále vykrucuje, mlží, lže a jeho snaha o vlastní nepotrestání zahrnuje tak šílené kousky, jako je pravděpodobný únos vlastního syna. Kvůli padesáti milionům na projektu za stovky milionů.
Stejně tak, jako měl být Babiš za kauzu Čapí hnízdo potrestán – a možná ještě bude – tak by měl Turek přijít o řidičák. Víc na tom není co řešit. Pro voliče je ovšem aktuální kauza dokonalým nositelem informací o panu Turkovi.