Během prezidentské kampaně v roce 2016, Donald J. Trump bagatelizoval své obchodní vztahy s Ruskem. A od nástupu do úřadu jako prezident v tom byl ještě důraznější.
U nás by nikoho nenapadlo si takovou otázku ohledně hlavy státu položit, ale v Americe je to napadlo. Není on ten Donald Trump ateista?
Zabývá se tím americký reverend Richard Brand, přispěvatel The Huffington Post.
Píše: Prezident Trump vyvinul značné úsilí aby přilákal evangelikální křesťanské komunity a zdálo se, že uspěl. Ale zdá se, že důkazy naznačují, že je opravdu ateista.“
Pak uvádí několik bodů, proč si to o Trumpovi myslí.
- Prokázal absolutní neznalost Bible.
- Když šel na Národní den modliteb, všechno, o čem mluvil, byla jeho bývalá televizní show.
- Co je v Bílém domě, nenavštívil žádné bohoslužby a nedělal to ani na Floridě.
- Zcela zjevně ale nevěří v nebe a Poslední soud, jak jsou líčeny v Novém zákoně, protože jeho rozpočet je kompletním útokem na všechny věci, které Ježíš doporučuje, aby vás dostaly do nebe.
Pastor poznamenává, že Martin Luther, německý reformátor, řekl, že ateisté byli často blíže k Bohu než ti, kteří vyznávají víru. „Takže nevidím nic negativního v tom, že je ateista. Navrhuji, aby ten, kdo předstírá, že je takovým oddaným křesťanem jako třeba Trump, by měl být nazván tím, čím skutečně je.“
Dodejme, že Amerika byla zemí, kterou založili náboženští uprchlíci, kteří tam odešli, aby mohli vyznávat svou víru. Také zemí otroků, pro které bylo křesťanství útěchou a posilou v nepříliš radostných životních okolnostech. Byla také zemí, kde vzbudilo pozornost, že se prezidentem stal John F. Kennedy, který byl prvním (a zatím posledním) katolíkem v úřadu. Obamovi se předhazovalo, že je určitě ve skutečnosti tajný muslim. James Carter učíval v nedělní škole a ve svém domovském městě byl jáhnem Maranatha Baptist Church. Ronald Reagan doporučoval v osmdesátých letech ústavní dodatek umožňující společné modlitby ve veřejných školách.
Je známo, že Američané často mluví o Bohu, od nejvyšších míst až po celý národ. Pokud se to říká veřejně, pak je ale pojem Boha velmi neurčitý a široký, aby se tam všechny ty nesčetné konfese vešly. U vzniku Spojených států stála řada svobodných zednářů, kteří mají svého Velkého stavitele.
Ateista by byl jistou inovací. Na druhou stranu byli ti protestanté kalvínského ražení, kteří věřili v předurčení člověka ke spáse nebo zavržení, přesvědčeni, že úspěch v podnikání může být náznakem toho, že člověk bude spasen. Takových náznaků má miliardář Trump jistě celou řadu.
V každém případě je to asi šťastná země, když se řeší, že prezidenta ještě neviděli v kostele. Ten náš je také častěji na zabíjačkách. Na druhou stranu je takový Putin v chrámu každou chvíli a příznivé dopady na ekonomiku zatím nebyly zaznamenány.