Ministr financí Andrej Babiš má dnes v Poslanecké sněmovně objasnit podezřelé okolnosti přijetí evropské dotace pro luxusní farmu Čapí hnízdo. Především by měl vyvrátit řadu nepříznivých mediálních zpráv, které tuto transakci zpochybňují. Dokáže to, nebo naopak zaútočí na svoje oponenty?
[ctete]51554[/ctete]
Příliš mnoho pochybností
Kardinální problém spočívá v tom, že šéf hnutí ANO se do vysvětlování této kauzy zapletl takovým způsobem, že se už věrohodně vysvětlit nedá. Zveřejňovaných indicií, že ne vše bylo kolem Čapího hnízda v pořádku, je tolik, že z věcného hlediska příliš mnoho manévrovacího prostoru nezbývá.
Nevěrohodnost počínání Andreje Babiše pokročila do takové míry, že se od něj odklánějí i jeho dosavadní podporovatelé z „protikorupční fronty“, a to nejen Transparency International, ale dokonce i někteří exponenti Janečkova Nadačního fondu proti korupci. S výjimkou Jana Krause, který působil a zřejmě stále ještě působí jako člen volebního štábu hnutí ANO. Radimu Jančurovi sice Čapí hnízdo nevadí („je to ušmudlaných 50 miliónů“), ale jinak ho ministr financí zklamal.
Marketingoví mágové v oligarchově okolí příliš nezmohou, pokud se jejich nevypočitatelný klient dostane pod skutečný mediální tlak. To se v takové míře dosud nestalo a dosavadní výsledky Babišovy obrany jsou katastrofální.
Možná i proto usoudil, že vše podstatné vyjeví až na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Tajemného vlastníka Čapího hnízda neprozradil ani svým spolustraníkům, což mimochodem nesvědčí o přílišné důvěře, kterou k nim chová.
Přitom zástupci hnutí ANO jsou de facto jediní, kteří jeho měnícím se průpovídkám z historie Čapího hnízda věří. V čele s Martinem Komárkem, který se opět ujal role samozvaného Babišova mluvčího. U něj však člověk neví, jestli míní šéfovu obhajobu vážně, nebo mu chce bizarní argumentací sobě vlastní naopak přitížit.
V koalici houstne atmosféra
Mimořádná schůze se koná v situaci, kdy v koalici zhoustla atmosféra. ČSSD připravila striktní změnu zákona o střetu zájmů, která členům vlády znemožňuje podnikat a vlastnit média. ANO však nastoupilo do protiútoku a hrozí rozpadem vlády, pokud bude tento návrh přijat. Jeho osud je nadále nejistý.
Rozkladné koaliční tendence se projevily i hlasováním o usneseních sněmovny k migrační krizi, kde kluby ČSSD a ANO často hlasovaly odlišně. Nejtrapněji se to projevilo už při prvním bodu usnesení, které neprošlo zejména díky ANO: „Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky oceňuje dosavadní kroky a návrhy vlády České republiky na řešení problematiky migrační krize a hodnotí je jako odpovědné.“
Babišovo hnutí se tedy od přístupu premiéra Sobotky v této věci důrazně distancuje, přičemž rozpory se projevily i v několika dalších hlasováních.
V takové atmosféře těžko předjímat výsledky Babišova „grilování“. Jaké má možnosti? Může ještě čestně přiznat chybu. V takovém případě by bylo logické, kdyby vzápětí oznámil rezignaci na post ministra financí s tím, že si počká na výsledky vyšetřování. Tento postup by byl standardní a mohl by mu uchovat elementární zbytky důvěryhodnosti.
Babiš však má ještě jinou možnost. Může se stylizovat do role mučedníka. Svého vystoupení může zneužít k masivnímu útoku na „matrix“, který se jej snaží zbavit, protože není tradiční politik a nikdy nebyl součástí klientelistického „systému“. „Matrix“ se vzpouzí jeho krokům a vytahuje osm let staré kauzy, přičemž Babiš nic neprovedl.
Druhá varianta se jeví jako pravděpodobnější. A je úplně vedlejší, že byl součástí „systému“, minimálně od vlády Miloše Zemana jej spoluvytvářel, a stal se jedním z jeho čelných exponentů.
15 otázek pro Babiše
Proto by měl v první řadě odpovědět na otázky, které se v souvislosti s Čapím hnízdem objevily v médiích. A zejména ty, které svědčí o průniku farmy s Agrofertem a Babišovým blízkým okolím v době, kdy holding papírově Čapí hnízdo nevlastnil (oficiálně jej převzal v listopadu 2013). To by významně zpochybňovalo oprávněnost čerpání dotace.
1) Můžete potvrdit, že společnost Farma Čapí hnízdo vznikla krátce před udělením dotace pouhým přejmenováním firmy ZZN Agro Pelhřimov ze skupiny Agrofert?
2) Můžete doložit, že společnost Farma Čapí hnízdo dva roky před udělením dotace podnikala v oboru, což je jednou z podmínek pro čerpání evropských peněz?
3) Je pravda, že anonymní akcie Farmy Čapí hnízdo, minimálně v určitém časovém úseku, drželi váš „dvorní“ právník Václav Knotek společně s Gabrielou Knapovou, která rovněž pracuje v právním oddělení Agrofertu?
4) Můžete potvrdit, že Václav Knotek, který v minulosti působil ve statutárních orgánech šestnácti vašich firem, Farmu Čapí hnízdo na valných hromadách zastupoval?
5) Můžete potvrdit, že za vaši realitní firmu IMOBA podepsal kupní smlouvu na pozemky a nemovitosti, na nichž později vyrostlo Čapí hnízdo, právě Václav Knotek?
6) Víte o tom, že malý či střední podnik, který může na svůj projekt získat standardní úvěr od banky, nebo pokud má strategického partnera, který mu může pomoci projekt financovat, nemá nárok na dotaci? V Respektu jste přitom přiznal, že jste farmě půjčil přes 400 milionů korun.
7) Můžete potvrdit, že se IMOBA podílela na přípravě projektu či jako investor?
8) Můžete vyloučit, že jste se vy osobně a vaše partnerka Monika podíleli na realizaci samotného projektu?
9) Můžete potvrdit, že ve vedení Farmy Čapí hnízdo zasedal bratr vaší partnerky Moniky Martin Herodes, a vaše dcera z prvního manželství Adriana Bobeková?
10) Můžete potvrdit, že se valné hromady společnosti Farma Čapí hnízdo konaly v sídle holdingu Agrofert? Pokud ano, proč?
11) Jak byste se vyjádřil k fotogalerii z října 2012 na severu iDNES.cz s tématem, jak hospodaříte na Čapím hnízdě? Co říkáte například popisce „Babiš na své ekofarmě chová celkem deset těchto koní. Své stádo chce ještě rozšířit“? Popíráte svoje slova z rozhovoru pro časopis Českého svazu včelařů z října 2013, kdy Agrofert farmu rovněž oficiálně nevlastnil? Na otázku, jaké má cíle a výzvy, jste tehdy odpověděl: „Chci například dovézt pandu z Číny, abychom ji měli na farmě Čapí hnízdo.“
12) Chcete popřít, že jste v dokumentu „Matrix AB“ osobně uvedl, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, který jste kdy vymyslel, a sice ve frontě v ZOO?
13) Ať už bylo či nebylo Čapí hnízdo ve vlastnictví Agrofertu, tak jste měl vždy, když jste zde bydlel, platit nájem či úhradu za ubytování a služby. Jestliže jste zde měl navíc po celou dobu své věci, tak je celoroční platba za ubytování takto luxusního typu minimálně 5 milionů korun. Jestli jste toto nezaplatil a užíval tyto požitky jako formu příjmu ze svého podnikání, tak byste zároveň zkrátil stát na dani z příjmu. Kolik jste zaplatil za své pravidelné ubytování na Čapím hnízdě? Kolik obdržel stát na daních z čerpání luxusních služeb vaší rodinou na Čapím hnízdě?
14) Jak jste vyřešil počínání svých podřízených na Ministerstvu financí, kteří se v Bruselu snažili nezákonnou cestou zjišťovat informace o vyšetřování Čapího hnízda Úřadem pro boj proti podvodům, údajně na pokyn vašeho náměstka Tomáše Vyhnánka?
15) Opravdu si myslíte, že se z této kauzy „vyplatíte“ tak, že o 50 miliónů korun navýšíte rozpočet vaší Nadace Agrofert, aniž byste přiznal jakoukoli chybu?
Odpovědi na tyto otázky jsou důležité nejen pro policejní vyšetřování, ale minimálně pro rozptýlení všech pochybností, zda v případě projektu Čapí hnízdo nedošlo k obcházení dotačních pravidel.
Jedna otázka pro premiéra Sobotku
Opravdu si myslíte, že za těchto okolností může Andrej Babiš spravovat rezort Ministerstva financí, které je současně garantem správnosti čerpání evropských dotací?
[ctete]51683[/ctete]