Na schůzce s členy iniciativy, jež si vytkla za cíl exhumovat a důstojně pochovat ostatky padlých či popravených odbojářů, kteří doposud leží v hromadných hrobech na hřbitově v pražských Ďáblicích, přislíbil premiér Petr Fiala (ODS) vznik skupiny složené z odborníků, jejímž úkolem bude se této problematice aktivně věnovat.
„Ďáblický hřbitov má temnou a pohnutou minulost. Je to místo, kde spočívají jak oběti nacistického a komunistického teroru, tak bohužel i jejich trýznitelé. Jde o velkou historickou křivdu a není možné, aby hrdinové měli místo ve stejných hrobech jako zločinci,“ prohlásil premiér Petr Fiala.
Ďáblický hřbitov má temnou a pohnutou minulost.
Je to místo, kde spočívají jak oběti nacistického a komunistického teroru, tak bohužel i jejich trýznitelé. Jde o velkou historickou křivdu a není možné, aby hrdinové měli místo ve stejných hrobech jako zločinci. (1/2) pic.twitter.com/l34heZkmbA
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 16, 2023
Proto přímo v rámci Úřadu vlády České republiky vznikne skupina složená mimo jiné z odborníků, historiků a zástupců veřejných institucí, jejímž úkolem bude tuto křivdu napravit. „Děkuji Pavlu Černému, Ondřeji Vetchému a Jaroslavu Čvančarovi za to, že jim naše historie není lhostejná a ve věci se angažují,“ zakončil schůzku s iniciátory český premiér.
Za Úřad vlády ČR okomentovala situaci jeho vedoucí Jana Kotalíková. „V Ďáblicích vedle sebe v masovém hrobu leží národní hrdinové a jejich vrazi, zrádci a zločinci. Skupina na Úřadu vlády ČR bude mít jasný cíl: tuto historickou ostudu napravit. Nebude to lehký úkol, ale věřím, že se nám to i díky podpoře Petra Fialy podaří,“ konstatovala Jana Kotalíková.
„Předseda vlády nejen osobně vyjádřil souhlas s tímto projektem a svou největší podporu, ale navíc se budoucí pátráni po našich hrdinech na Ďáblickém hřbitově tímto dostalo přímo do gesce a takříkajíc pod křídla úřadu vlády, který bude následně, coby vrcholný orgán, potřebně koordinovat následná jednání a další konkrétní související činnosti,“ okomentoval pro FORUM 24 schůzku Pavel Černý, iniciátor jednání s premiérem i celé akce, a poznamenal, že na jednání s Petrem Fialou již byly nastíněny i některé konkrétní plány, jak se bude postupovat, a byly zadány již i první konkrétní úkoly.
Včerejší schůzka navazovala na akce spojené s peticí Nenechme je tam, jejímž iniciátorem je Iniciativa A zabývající se historickým odkazem protinacistického odboje. „Paradox dějin je, s kým jsou tam uloženy ostatky našich hrdinů. S gestapáky a vrahy z Lidic, jsou tam ostatky K. H. Franka a dalších. Leží tam parašutisté, kteří měli zlikvidovat zrádce Emanuela Moravce, a on tam s nimi je také. Mnozí říkají: Nechte je odpočívat. S tím my ale nesouhlasíme. Jak by mohli odpočívat, když jsou tam s takovými zločinci?“ komentoval petici krátce po jejím vzniku Pavel Černý.
„Oni zemřeli za nás a představa, že my jim chceme jen poděkovat a není to možné, mě naprosto děsí,“ řekl známý herec Ondřej Vetchý, jenž patří mezi aktivní podporovatele celého projektu a schůzky u premiéra se rovněž zúčastnil.
Již dříve vznikla podobná iniciativa Jména mrtvým, ale teprve v současné době se jednání dostávají díky Iniciativě A do pohybu. Trochu se nabízí srovnání s děním okolo památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde jednání probíhala rovněž značně dlouhou dobu, a teprve, když se do věci vložila vláda ČR, došlo k dohodě a památník vznikl.
Podle Iniciativy A nikdo nemůže s určitostí nyní říci, kdo z hrdinů druhého a třetího odboje na hřbitově v Ďáblicích skutečně leží. „Jistě zde nebudou úplně všichni, které bychom chtěli uctít. Jistotu budeme mít až po ukončení výzkumu. Naší morální povinností je tento průzkum provést,“ zakončuje Pavel Černý.