Katolický patriarcha Jeruzaléma kardinál Pierbattista Pizzaballa prohlásil, že je ochoten vyměnit se za izraelské děti zajaté teroristy Hamásu a pro jejich záchranu je připraven udělat cokoliv. Rukojmí je podle něj potřeba osvobodit v první řadě, protože jinak nebude možné zastavit eskalaci.
Kardinál Pierbattista Pizzaballa řekl v pondělí italským novinářům, že první věc, která je potřeba v konfliktu v Izraeli nyní udělat, je pokusit se vybojovat propuštění rukojmích. Jinak podle něj nebude možné zastavit eskalaci. „Jsme ochotni pomoci, dokonce i já osobně,“ zdůraznil. Teroristické hnutí Hamás momentálně drží asi 200 rukojmích a předpokládá se, že asi tucet z nich jsou děti.
„Jsem připraven na výměnu, na cokoli, pokud to může vést ke svobodě, k návratu dětí domů. Neexistuje žádný problém. Z mé strany je plná připravenost,“ řekl zástupce papeže Františka při videokonferenci.
Uvedl ovšem, že on, ani jeho kancelář dosud s militantní islamistickou skupinou Hamásem, která v sobotu 7. října zaútočila na Izrael a zabila 1300 lidí, nebyli v žádném přímém kontaktu. „S Hamásem nelze mluvit. Je to velmi obtížné,“ podotkl.
Pizzaballa řekl, že se po útoku Hamásu a následných izraelských náletech ukrývalo v církevních budovách v severní Gaze asi tisíc křesťanů. „Nevědí, kam jít, protože pohyb je nebezpečný,“ okomentoval. Vzhledem k Izraelem připravované pozemní invazi zesiluje diplomatické úsilí o získání pomoci do Gazy, přičemž Izrael již obyvatele Gazy vyzval, aby se evakuovali na jih, což v enklávě, která je domovem více než dvou milionů lidí, již učinily statisíce lidí. Hamás ovšem lidem vzkázal, aby tuto výzvu ignorovali.
Kardinál má z izraelské operace do Pásma Gazy dvojí obavy. Zaprvé se obává vzniku „mnohem vážnější humanitární krize, protože obětí bude nepochybně mnoho“. Druhá obava pak spočívá v tom, že se konflikt stane regionálním a nebude se týkat jen Gazy a případně Západního břehu Jordánu, ale také Libanonu. Pak by podle něj mohl islámský svět, všechny arabské země, vzplanout.
Pizzaballa čelil v minulém týdnu vzhledem k první reakci křesťanských vůdců v Jeruzalémě na útok Hamásu kritice ze strany Izraele. Prohlášení patriarchů totiž odsoudilo útoky na civilisty v obecné rovině bez toho, aniž by se výslovně zmínili o útoku Hamásu. Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen reagoval, že je nepřijatelné, aby prohlášení vyjadřovalo obavy především o civilisty z Gazy, zatímco Izrael pohřbívá 1300 zavražděných, a vzkázal tajemníkovi Svatého stolce pro vztahy se státy Paulu Gallagherovi, že Izrael „očekává, že Vatikán vystoupí s jasným a jednoznačným odsouzením vražedných akcí teroristů z Hamásu, kteří ubližují ženám, dětem a starým lidem jen proto, že jsou Židé a Izraelci“.