Moskevský patriarcha Kirill patří k církevním představitelům, kteří jsou zcela loajální k současnému režimu prezidenta Vladimira Putina. Věrnost zachovává i poté, co ruská vojska vpadla na Ukrajinu, kde vraždí civilisty a zdůvodňují to „denacifikací“ Ukrajiny a obranou Ruska.
Když se Vladimir Putin v roce 2012 připravoval na návrat do Kremlu na své třetí funkční období, patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, označil vládu bývalého příslušníka KGB za „Boží zázrak“. Teď patriarcha promluvil v chrámu ruské armády. Tento nový svatostánek je 95 metrů vysoký, je ozdoben výjevy tanků a různých dalších zbraní. Nacionalistický ruský web Tsargrad přinesl článek, kde cituje patriarchovu řeč.
Doslova se tam píše toto: „Jeho Svatost Kirill, patriarcha moskevský a celé Rusi, promluvil k ruským vojákům, kteří museli prokázat věrnost přísaze a zúčastnit se speciální operace. ‚Je čas na skutečné hrdinské činy,‘ pronesla hlava církve.
Patriarcha sloužil bohoslužbu v patriarchálním chrámu Vzkříšení Páně, hlavním chrámu ruských ozbrojených sil, který se nachází v Odincovské čtvrti Moskevské oblasti v parku Patriot. Bohoslužby se zúčastnili zástupci ruského ministerstva obrany, vojáci a farníci.
Jeho Svatost vladyka zdůraznil, že vlast nyní prochází těžkým obdobím. Naštěstí synové Ruska nemuseli často chodit na bitevní pole, ale proud lidí, kteří chtějí zasvětit svůj život ochraně své vlasti a stát se důstojníky, nevysychá.
‚A jestliže v době míru se to dá vysvětlit nějakými výsadami a materiálními ohledy, v době války je služba v ozbrojených silách skutečným hrdinským činem, a to je přesně ta doba, kterou nyní prožíváme,‘ řekl patriarcha Kirill. Proto se dnes věřící modlí za vojáky, s nimiž je spojena naše naděje na bezpečnost, svobodu a skutečnou nezávislost Ruska.
‚Slovo ‚nezávislost‘,‘ pokračovala Jeho Svatost, ‚se často používá pro většinu zemí světa, ale mnohé z nich jsou ve skutečnosti pod nejsilnějším vlivem jedné síly. A proti této síle stojí síla ruského lidu.‘
‚Všichni naši lidé se dnes musí probudit, probudit se a pochopit, že nastal zvláštní čas, na němž může záviset historický osud našeho národa,‘ zdůraznil patriarcha Kirill.
Vyzval představitele ruských ozbrojených sil, aby si uvědomili historický význam tohoto okamžiku. Rusko je mírumilovná země, kde žijí mírumilovní lidé. Bohužel trpělo válkami jako málokterá evropská země. Rusové nechtějí válčit, nechtějí škodit jiným, ale jsou připraveni bránit svou vlast tak, jak to nedokáže nikdo jiný na světě. Rusové už jednou fašismu zlomili hřbet, připomněla hlava církve. Nebýt hrdinství našich lidí, ‚hnědý mor‘ by porazil svět.
‚Kéž nám Pán pomůže i dnes, abychom jako mírumilovní, pokojní a pokorní lidé byli zároveň připraveni – vždy a za všech okolností – bránit svůj rodný domov,‘ pronesla Jeho Svatost.
Přiznal, že vždy cítí obavy o ty, kteří žijí na územích, kde se nyní bojuje. Vždyť tito lidé jsou naši bratři a sestry. Současná situace na Ukrajině se podobá středověku, tehdy byli bratři také poštváni proti sobě, aby oslabili Rusko.
‚Měli bychom tedy udělat vše, co je v našich silách, abychom zastavili krveprolití a předešli nebezpečí vzájemných sporů se všemi jejich důsledky. Zároveň však musíme být věrní – když říkám ‚my‘, myslím tím především vojáky – své přísaze a připravenosti položit život za svého přítele, jak o tom svědčí Boží slovo,‘ uzavřel patriarcha moskevský a celé Rusi.“
Pokud se ozývají v ruské pravoslavné církvi nějaké kritické hlasy vůči současnému režimu, je to spíše v řadách nižšího duchovenstva a „provinilci“ jsou pak potrestaní. O jednom takovém případu jsme tu psali již v listopadu.
Koncem října loňského roku byl kněz Georgij Suchobokij odvolán z funkcí vedoucího vydavatelského oddělení tiskového tajemníka melekeské diecéze v Uljanovské oblasti. Stalo se tak po zveřejnění příspěvku o Navalném na knězově facebookovém účtu. Co tak hrozného provedl?
Ruský web currenttime.tv uvádí: „V dekretu z 12. listopadu se uvádí, že Suchobokému se zakazuje kněžská služba (…) na dobu šesti měsíců a posílá se na tuto dobu na duchovní rehabilitaci.“
Dekret praví: „S lítostí nad duchovní krizí, která vás postihla, upřímně doufám, že čas strávený v klášteře, ve společenství s Bohem a vaším zpovědníkem, vás učiní schopným pokračovat v kněžské službě i v budoucnu,“ stojí v dokumentu, který podepsal biskup melekeský a čerdaklinský.
„Těsně po svém odvolání v rozhovoru pro Idel.Realia Suchobokij řekl, že on sám se o Navalném vyjadřoval kriticky, ‚dříve mu moc nevěřil, protože neviděl soulad mezi slovy a činy‘, ale je pro něj cenné, když je člověk připraven za svá slova trpět. ‚Za svá slova je připraven se zodpovídat jako aktivista. Nemohu nerespektovat jeho postoj, a jsem dokonce připraven mu podat ruku, protože jeho slovo je zcela v souladu s jeho věcí. To je můj postoj. Církev však tento postoj nemůže uznat, protože by se jí dostalo menší podpory ze strany státu. A vysoce postavení představitelé církve tuto podporu skutečně potřebují.’“
Církevní hodnostáři ale zřejmě nechtějí přiznat, co bylo příčinou potrestání. Biskup ruské pravoslavné církve Diodor (Isajev), který Suchobokého odvolal, řekl serveru Idel.Realia, že to nesouvisí s psaním o Navalném.