Činovníci z ANO jsou schopni se vyjádřit k jakémukoli tématu. Někdy jsou tak originální, že je skoro podezříváme, že si to snad píší sami. Nyní se Patrik Nacher zamyslel nad plasty v mořích, pokusil se vytvořit pointu a ještě zažertovat. Bylo to moc úkolů najednou.
Pan Nacher na twitteru cituje sdělení, že největšími znečišťovateli oceánů plasty jsou Filipíny, Indie a Malajsie. Hned k tomu měl co dodat: „Zato debata o papírovém brčku (byť v plastového obalu) byla v Evropě zásadní…“
Zato debata o papírovém brčku (byť v plastového obalu 🤦♂️) byla v Evropě zásadní… 🤪 https://t.co/6HntmbGYdY
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) March 28, 2023
Jeden z uživatelů ho upozornil na článek z května 2020, ve kterém se upozorňuje, v čem je problém ohledně velkých znečišťovatelů světových moří.
„Ročně se na celém světě vyprodukuje přibližně dvě miliardy tun odpadu a podle nejnovějších odhadů se asi desetina tohoto odpadu dostává do celosvětového obchodu s odpadky. Mnoho vyspělých zemí vyváží recyklovaný odpad do rozvojových zemí, kde jej třídí dělníci s nízkými mzdami, roztaví ho a použijí k výrobě nového zboží. Některé materiály však nelze znovu použít, včetně těch, které jsou špatně označeny, smíchány s nerecyklovatelnými látkami nebo nesprávně vyčištěny, a ty končí na skládkách nebo jsou vyhozeny do oceánu,“ píše se na webu Council on Foreign Relations.
Čína zakázala dovoz většiny odpadů, protože dovážení světového odpadu zhoršovalo problémy se znečištěním a rostoucí mzdy začaly snižovat zisky. Tento zákaz během jednoho roku snížil dovoz plastů do Číny o 99 procent. Po zákazu ze strany Číny se vyvážející země obrátily na jihovýchodní Asii. Mezi lety 2016 a 2018 vzrostl regionální dovoz plastového odpadu o 171 procent, ale velká část byla kontaminovaná a nezpracovatelná. Tento špatně nakládaný odpad ohrožuje životní prostředí jihovýchodní Asie, protože často končí ve spalovnách nebo je vysypán do vodních toků.
Právě třeba zmíněná Malajsie patří mezi hlavní světové destinace plastového odpadu a její recyklační a výrobní průmysl plastů má hodnotu 7,2 miliardy dolarů. Nicméně vláda této země prohlásila, že není světovou skládkou. V roce 2019 Malajsie vrátila 4120 tun plastového odpadu do třinácti zemí a očekává se, že v následujících měsících vrátí další. Kromě toho úředníci od roku 2019 uzavřeli dvě stovky nelegálních středisek na recyklaci plastů.
Jen samotné Spojené státy ročně takto vyvážely desítky milionů tun plastového odpadu. Podle databáze Evropské unie vzrostl vývoz odpadu ze zemí EU v roce 2021 na 33 milionů tun. Pak se nedivme, že asijské země jako náš odpadkový koš poněkud přetékají.
Směrnice EU z roku 2021 se netýkala jen brček, ale taky plastového nádobí, příborů, nádob na potraviny z pěnového polystyrenu, kelímků, prostě výrobků z plastů na jedno použití. Pan Nacher samozřejmě může navrhnout nějaký recept, co s tím vším odpadem pak máme dělat, když už to nechtějí ani v Asii. Když to neumíme sami recyklovat, asi by bylo lepší to nevyrábět.
Můžeme aspoň parafrázovat starý vtip Vladimíra Renčína. Škoda, že činovníci ANO nebyli při stvoření světa. Mohli poradit.