Do veřejného prostoru vstupuje miliardář Karel Janeček dlouhodobě. Ať už jde o pozornost bulváru spojenou s jeho sklonem k mnohoženství, o protikorupční tažení s Nadačním fondem proti korupci, filantropické aktivity a samozřejmě i ve vztahu k výnosným obchodům na burze, byť jejich podstatě rozumí jen málokdo. Širokou veřejnost naposledy Janeček oslovil svým vystoupením na TV Nova v rámci akce Český slavík.
Přímý přenos akce na TV Nova pojal i jako možnost sebeprezentace a s národem se podělil o svůj názor na očkování proti covidu. „Nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu nátlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom riskovali, hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být naší absolutní prioritou,“ řekl Karel Janeček.
TV Nova se později od jeho slov distancovala. Spustila se i záplava kritiky. Jedním z důsledků bylo, že se s Janečkem rozešel Nadační fond Neuron na podporu mladých vědců, který miliardář v roce 2010 založil a dosud i finančně podporoval.
Janeček následně odmítl, že by situaci spojenou s covidem zlehčoval. „Jsem proti plošnému očkování dětí proti covidu. Respektuji, že v určitých případech může očkování sehrát pozitivní roli,“ upřesnil na twitteru.
Janeček se dlouhodobě zaměřuje na podporu projektů, které se věnují vzdělávání dětí, vědě, občanské společnosti, kultuře, protikorupčním aktivitám, pomoci potřebným, sportu či společensky prospěšným inovacím. Nadaci nesoucí jeho jméno od roku 2011 věnoval celkem 721 milionů korun buď přes Institut H21, nebo přes nadace Science 21 a Trust 21. Podporuje mimo jiné festival Struny podzimu, Nadační fond proti korupci či Nadační fond pomoci.
Nikoli náhodou se v portfoliu jeho firem i dobročinných společností (projekty Demokracie 21 a Prezident 21 či Hodnoty 21) opakuje číslovka 21, pro Janečka jde o magické číslo. Magické pro něj je i z pragmatických či nostalgických důvodů: první větší peníze Janeček vydělal v Las Vegas v karetní hře Black Jack, kde je základním principem hry, že hráč chce mít hodnotu karet blíže číslu 21 než krupiér, ale přitom 21 nepřekročit… Zájemci si mohou Janečkovo vysvětlení, proč tomu tak je, poslechnout ZDE.
Opravdu hodně ale Janeček zbohatl až na tom, že vymyslel algoritmus pro vysokorychlostní obchodování na burze. Dnes tvrdí, že sám se už osobně obchodování v rámci finanční skupiny RSJ nevěnuje, řeší jej kolegové a najatí manažeři. „Mám vlastní úspěšné byznys investice, ale byznysu se sám nevěnuji. Mám na to lidi, s nimiž to konzultuji,“ říká Janeček.
Zajímavé je, že nyní získal jako fyzická osoba bankovní úvěr ve výši necelých 300 milionů korun od ČSOB; zastaven je jeho stávajícími aktivy. „Úvěr je účelový na prospěšné, dobré a investiční projekty,“ řekl v podcastu Hospodářských novin. „Moje finanční situace je přímo skvělá,“ ujistil.
Firmy kolem Karla Janečka
„Karla jsem znal už déle, studovali jsme stejné matematické gymnázium, oba jsme prošli matematickými olympiádami, takže když mi představil svůj nápad, pochopil jsem, na jakých základech ho staví a že to dává smysl,“ vzpomínal už před lety v rozhovoru pro týdeník Ekonom současný desetiprocentní akcionář RSJ Václav Dejčmar. Prvotní plán se prý nejprve ukázal jako mylný, nicméně firma díky tomu začala konzistentně obchodovat s deriváty.
„Brzy si nás všimla derivátová burza v Londýně a s ohledem na frekvenci obchodování nám významně snížila poplatky. My byli tehdy tak naivní, že jsme ani netušili, že jeden obchod nemusí stát desítky dolarů, ale pouhé zlomky té částky. A tento vývoj pak vedl ke vzniku nových úspěšných modelů,“ vysvětloval Dejčmar.
Tak snadné, jak to zní, to ale nebylo. RSJ stálo několikrát před krachem, značné ztráty firma utrpěla například v době kolem pádu Lehman Brothers.
„Náš byznys je založen na prospěšném poskytování likvidity. Jsme permanentně jak na straně poptávky, tak nabídky, vždy uspokojíme libovolnou stranu na trhu, což je pro všechny účastníky výhodné. I burza to ví. Nespekulujeme. Snažíme se být jen chytřejší než ostatní. A pokud se nám to nepodaří, doplatíme na to vlastními penězi,“ popsal dále Dejčmar.
Finanční skupina RSJ, hlavní zdroj Janečkova (a nejen jeho – viz pavučina byznysu výše) bohatství, se prezentuje takto: Obchodujeme na světových derivátových burzách a spravujeme široké portfolio investic v České republice a zahraničí. Působíme na světových trzích s finančními deriváty v Londýně, Chicagu a Frankfurtu. Investujeme do výstavby bytových i kancelářských budov a akvizic výnosových nemovitostí. Vysoký podíl na spravovaném majetku představují také investice do odvětví klíčových pro 21. století – informačních technologií, biotechnologií, zdravých potravin, obnovitelných zdrojů energie a oblasti life sciences.
A teď hurá do politiky?
Do povědomí veřejnosti se dostal i Janečkův plán na dobývání lithia z dříve vytěžené hlušiny a z odkaliště v krušnohorském Cínovci.
Jak popsal Ekonomický deník, hlavním generátorem zisku je fond RSJ Prop SICAV, který v loňském roce vykázal čistý zisk 312 milionů korun.
„Tento fond během ledna až září loňského roku převzal původní aktivity Janečkovy firmy RSJ Prop, která sídlila v daňovém ráji na Mauriciu. Jedná se o algoritmické obchodování s finančními deriváty, akciemi, dluhopisy a dalšími investičními nástroji. Připomeňme, že Janeček byl v minulých letech pod palbou kritiky, že propaguje transparentní podnikání a současně má svou hlavní firmu umístěnou v daňovém ráji,“ popsal autor textu, ekonomický novinář David Tramba.
Janeček je spojován s ezoterií, sám se ale označuje za společenského reformátora a vizionáře. „Považuji za velmi pravděpodobné, že se nyní velkou rychlostí přibližujeme bodu singularity — epochální změně v dějinách. Globální změny směřující k probuzení lidstva, tedy i vyléčení planety, můžeme očekávat velmi brzy. Nad-úžasný by mohl být již rok 2021,“ říká například Janeček v rozhovorové knize Rok 2112: Tajemství Karla Janečka.
Své vize by rád dostal i do politiky. Prosazuje například novátorský volební model D21, kdy by lidé měli dva pozitivní hlasy plus jeden negativní – nechal jej aplikovat právě v soutěži Český slavík. Otázku, zda plánuje kandidovat na prezidenta, jak se aktuálně i v souvislosti s vystoupením na Českém slavíkovi předpokládá, nyní Janeček nechce komentovat: „Jsem sice pevně rozhodnut, co budu dělat, ale to, co to bude, řeknu až počátkem příštího roku,“ odpověděl ve zmíněném podcastu Hospodářských novin.
Janeček bývá označován i za toho, kdo svým protikorupčním tažením proti „politickým dinosaurům“ pomohl na cestě k moci Andreji Babišovi, dalšímu potenciálnímu prezidentskému kandidátovi. On sám to však odmítá. „Nikdy jsem mu nepomohl. On využíval dobrého jména protikorupčního fondu, ale bez mé podpory či kontaktu,“ nechal se už dříve slyšet Janeček.