Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny HUR popsalo, co dělá ukrajinským velitelům největší vrásky na čele při nasazení severokorejských vojáků v Putinově válce. Pěchota, která útočí ve vlnách jako vystřižených z válek minulých, a proto trpí značnými ztrátami, to není. Největší obavy má HUR z nasazení severokorejského dělostřelectva, zvláště z jedné konkrétní samohybné zbraně.
„Dá se ale říci, že dělostřelectvo je přivezeno k použití ne Korejcům, ale Rusům. Korejci jsou potřeba jen jako maso,“ konstatuje HUR. Severokorejské dělostřelectvo, které působí v řadách ruské armády, totiž využívá samohybné houfnice M-1989 Koksan, jež mají dostřel až 40 kilometrů, při použití speciální munice až 60 kilometrů. Rusové je podle HUR nasazují v různých oblastech fronty .
M-1989 Koksan je těžká samohybná houfnice neobvyklé ráže 170 mm. V době svého vzniku v 70. letech šlo o dělo s největším dostřelem. Kvůli utajování a neprostupnosti severokorejského režimu není známo, kolik kusů této zbraně bylo vyrobeno. Ví se, že v 80. letech ji Severní Korea vyvážela do Íránu, kde se jí během irácko-íránské války podařilo Iráku ukořistit. Díky tomu se ví, že je houfnice umístěna na podvozku tanku Typ 90, tedy čínského bojového tanku z konce 50. let, jenž je licenční kopií sovětského stroje T-54A. Pětičlenná posádka obsluhující houfnici není nijak chráněna a stroj sám si veze pouhých šest kusů munice, další jsou přepravovány v doprovodných vozidlech. Modernizované verze jsou umístěny na podvozku vycházejícím ze sovětského dělostřeleckého tahače ATS-59 a zásoba munice je v tomto případě dvojnásobná.
V listopadu letošního roku se na ruských sociálních sítích objevily záběry z přepravy Koksanu po železnici. Analytik OSINT „Status-6“ dokázal lokalizovat místo jako železniční přejezd v centru ruského Krasnojarsku. Podle listu The Financial Times Severní Korea přepravila do Ruska asi padesát těchto houfnic.
Jak píše The Wall Street Journal, čerstvé satelitní snímky dokazují, že Severní Korea do Ruska dodává stále více munice a také rozšiřuje vlastní výrobu zbraní. Na oplátku dostává od Moskvy peníze a ropu. Podle společnosti SI Analytics, která se specializuje na satelitní snímkování, byly největší 600mm raketomety KN-25 severokorejské armády modernizovány na začátku letošního roku s podporou ruských odborníků.
Podle oficiálních údajů z Washingtonu a Soulu dodala Severní Korea Rusku již asi 20 000 kontejnerů s municí, od zastaralých a nekvalitních dělostřeleckých granátů ráže 122 mm a 152 mm až po nejnovější balistické střely třídy Hwasong-11. Ukrajinské zdroje tvrdí, že Pchjongjang dodal do Ruska již více než pět milionů dělostřeleckých granátů a četné rakety, včetně více než stovky zmiňovaných raket Hwasong-11.
Miliony kusů dodané munice umožnily Rusům nahradit nedostatek munice způsobený téměř třemi lety intenzivního ostřelování Ukrajiny. Jak pro The Wall Street Journal uvedl Andrij Kovalenko, vedoucí Informačního protiopatření při NSDC, až 60 % dělostřeleckých a minometných granátů používaných Ruskem proti Ukrajině nyní pochází ze Severní Koreje a přibližně třetina útoků balistickými raketami byla uskutečněna pomocí raket od Kim Čong-una.
The Wall Street Journal píše, že dělostřelecké granáty, které Severní Korea původně dodávala do Ruské federace, byly deset i více let staré, což vyvolalo podezření, že se Severní Korea tímto způsobem jednoduše zbavuje zastaralé munice. Nyní však Pchjongjang Kremlu dodává již munici nově vyrobenou.
Severokorejské vojáky nazývají v ruských jednotkách „zvláštními Burjaty“. Síly speciálních operací oznámily 22. prosince likvidaci dalších tří vojáků z KLDR v Kursku a zabavení jejich dokumentů, které nesou jasné známky padělání, jímž se Rusko pravděpodobně snaží zamaskovat přítomnost těchto zahraničních vojáků.
Severní Korea se však podle jihokorejské rozvědky zřejmě připravuje na nasazení dalšího kontingentu v Rusku. „Komplexní hodnocení několika zpravodajských informací naznačuje, že Severní Korea se připravuje na rotaci nebo zvýšení rozmístění svých jednotek (v Rusku), přičemž v současné době dodává 240mm raketomety a 170mm samohybné dělostřelectvo,“ konstatuje podle agentury Jonhap Jihokorejský sbor náčelníků štábů.
Jihokorejská armáda nevylučuje ani možnost, že by Severní Korea mohla uspořádat nečekanou vojenskou provokaci proti Jižní Koreji. Akci by navíc mohla načasovat tak, aby se shodovala s důležitou politickou událostí, jako je odpálení balistické rakety středního doletu s hypersonickou hlavicí. „Protože se KLDR musí v nadcházejícím roce zaměřit na podporu Ruska, bude se pravděpodobně snažit vyprovokovat vojenské napětí nebo konflikty, které by mohly vést k vytvoření nové fronty,“ konstatuje jihokorejská armáda.