Spor poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) a prezidenta Pedagogické komory z.s. Radka Sárköziho eskaloval poté, co poslankyni prezident spolku po jednání na zářijovém Národním konventu o vzdělávání vulgárně urazil a v návaznosti na to ho ministr školství Mikuláš Bek (STAN) oficiálním dopisem vyloučil. Zajíčková nyní vyzývá nejen Sárköziho, ale i „komoru“ k řadě kroků. Sárközi je ovšem odmítá. Jak uvedl pro deník FORUM 24, situaci chápe jako politicky motivované útoky, které podle něj vede nejen osobně paní poslankyně, ale už i celá ODS.
Jako první se za Sárköziho chování omluvilo prezidium spolku, kterému předsedá. Šéfové uvedli, že prezidenta vyzvali k omluvě a zároveň k rezignaci na funkci. „Prezidium Pedagogické komory, z.s., si je vědomo některých pochybení v činnosti spolku a je připraveno je okamžitě řešit,“ píše se v prohlášení.
Zajíčková snahy o omluvu prezidia ocenila, ovšem Sárköziho jednání odsoudila a zdůraznila, že stejně tak, jak je nelegitimní postavení prezidenta, je třeba pochybovat o legitimitě celého prezidia, přičemž nikoho z nich nemůže považovat za relevantního partnera pro vzdělávání. Spolek totiž podle poslankyně dlouhodobě neplní své zákonné povinnosti. „Dlouhodobě netransparentní jednání i nedávné události vyvolávají u mě i u mnoha dalších oprávněnou nedůvěru a vážně zpochybňuje kredibilitu tohoto spolku,“ dodala pro deník FORUM 24 s tím, že je přesvědčena, že pedagogickou veřejnost musí reprezentovat organizace, které vystupují transparentně a s respektem ke všem aktérům v oblasti vzdělávání.
Vedení tedy vyzvala, aby „dostálo svým zákonným povinnostem a dále doložilo pravdivost tvrzení o počtu svých členů, aby bylo zcela jasné, koho a jak silným hlasem ve skutečnosti zastupuje“. Pro deník FORUM 24 pak dodala, že ačkoliv je povinností spolků evidovat vlastní členy, není jejich povinností tyto seznamy zpřístupňovat, a proto nelze spolehlivě ověřit, zda udávaný počet členů, v tomto případě 3000, odpovídá skutečnosti.
Zajíčková vidí hlavní problém v prezentaci spolku, což souvisí s jeho názvem. Ten je podle ní zavádějící a klame nejen odbornou a širokou veřejnost, ale i média. „Spolek se navzdory problémům ve vedení nadále prezentuje jako „Pedagogická komora“, ačkoliv taková instituce v České republice oficiálně neexistuje a neopírá se o oficiální status ani mandát,“ zdůraznila.
„S ohledem na tyto okolnosti považuji za mimořádně důležité, aby spolek nad rámec zákonných povinností transparentně doložil pravdivost o tvrzení počtu svých členů,“ vysvětlila s tím, že v kontextu stávajících problémů, kterým spolek čelí, je toto prvním krokem, jak získat určitou kredibilitu k tomu, aby se mohl veřejně prezentovat jako reprezentant určité části pedagogické veřejnosti.
Od Sárköziho, ani Pedagogické komory z.s. zatím žádnou konkrétní odpověď neobdržela, řekla deníku FORUM 24 s tím, že podle ní tedy stále není jasné, koho tento spolek ve skutečnosti zastupuje a jak silný mandát má.
Radek Sárközi se za samotný zářijový incident Zajíčkové omluvil. „V den konání Národního konventu o vzdělávání jsem bohužel nebyl ve své kůži,“ napsal a odvolal se na osobní problémy. Přestože ho k rezignaci vyzvalo samotné vedení spolku, učinit tak nehodlá. „V listopadu 2023 budou členové Pedagogické komory, z. s., volit v rámci valné hromady nové prezidium včetně prezidenta. Jsem rozhodnutý kandidovat na funkci prezidenta našeho spolku a obhájit ji,“ řekl deníku FORUM 24.
K výzvě uvedl, že žádnou od poslankyně Zajíčkové přímo neobdržel, takže na ni nemohl odpovědět. Dodal k ní ovšem, že neexistuje žádná zákonná povinnost pro spolky, která by jim ukládala zveřejňovat počty členů, natož aby musely počty svých členů dokládat. „Pokud chce paní poslankyně Zajíčková tyto údaje získat, měla by si je vyžádat od všech spolků, kterých ve školství působí několik stovek. Takto to působí jako politický útok na Pedagogickou komoru, z. s., který nemá v minulosti obdoby, nebo minimálně ‚dvojí metr‘,“ řekl pro deník FORUM 24.
Co se týče názvu, Sárközi vysvětlil, že je ve všech oficiálních materiálech zdůrazněno, že Pedagogická komora je spolek a důsledně je uváděn plný název „Pedagogická komora, z. s.“, a podotkl, že spolků, které mají ve svém názvu slovo „komora“, je několik desítek. „Nikdy jsem neznamenal, že by tyto spolky byly napadány politiky kvůli svému názvu a tomu, že v něm mají slovo ‚komora‘. Slovem ‚komora‘ v názvu se zdůrazňuje, že jde o profesně zaměřenou organizaci,“ prohlásil s tím, že název vznikl v roce 2017 před oficiálním založením spolku na základě hlasování pedagogů v anketě.
„Jedním z hlavních cílů našeho spolku je, aby vznikla Pedagogická komora ČR ze zákona, ale to bude muset nejprve odhlasovat parlament. Zajímalo by mě, zda by poslanci ODS pro zákon, který ustaví Pedagogickou komoru ČR jako rovnocennou České lékařské komoře a dalším komorám ze zákona, zvedli ruku, nebo se bojí, že by taková organizace měla příliš velký vliv a kritizovala by současnou vládní politiku ve školství mnohem více, jak to dělá například Česká lékařská komora,“ řekl a upozornil také na výtku Zajíčkové, že spolek neměl v tomto roce valnou hromadu; ta je ovšem plánovaná na listopad.
Sárközi situaci chápe jako politicky motivované „útoky“, jak uvedl pro deník FORUM 24, které podle něj vede nejen osobně paní poslankyně Renáta Zajíčková, ale už i celá ODS formou tiskových zpráv rozesílaných do médií. Spolek totiž podle něj často kritizuje vládu Petra Fialy, že neplní své programové prohlášení ohledně těch pasáží, které se věnují školství a vzdělávání. Jako příklad uvedl projednávanou hygienickou vyhlášku, jejíž kritiku si podle něj bere Zajíčková příliš osobně. „Nejsme ovšem jediní, kdo návrh nové hygienické vyhlášky kritizuje. Viz například připomínky ČMKOS, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, ministra pro legislativu, krajských hygienických stanic a podobně,“ dodal.
Zajíčková to vidí jinak. „Do veřejné diskuze spolek vstupuje vždy zásadně bez konstruktivních příspěvků. Zaznívá vždy pouze účelová kritika bez podkladu, argumenty postrádají odbornou hloubku a často se blíží dezinformacím. Osobně v tom spatřuji spíše pokus ovlivnit veřejné mínění za účelem vlastního prospěchu a nikoliv autentický zájem zlepšit postavení pedagogů a rozvíjet naše vzdělávání potřebným směrem,“ zkritizovala přístup spolku poslankyně.
„Negativní vliv spolku na vzdělávací politiku u nás je patrný od roku 2017, kdy se jeho zakladatelé pro své zviditelnění přičinili o pád připravovaného kariérního systému pro pedagogické pracovníky,“ přiblížila svůj postoj s tím, že kariérní řád české školství stále nemá a učitelé jsou placeni výhradně dle délky výkonu profese. Spolek se tím podle ní etabloval jako “populistický hlas školství”, který zablokoval vznik důležitého článku profesionalizace učitelské profese.