Pedagogičtí pracovníci z mateřských, základních, středních i vysokých škol v petici podpořili přijetí manželství stejnopohlavních párů. Podle nich by přineslo řadu pozitiv, například bezpečnější prostředí pro žáky ve školách, odstranění překážek a byrokracie s vyzvedáváním dětí, omlouváním absence, účastí na rodičovských schůzkách nebo poskytováním informací o dítěti.
Stanovisko pedagogů upozorňuje na to, že přijetí manželství stejnopohlavních párů a uznání jejich společných rodičovských práv by z hlediska školního prostředí přineslo mnohá pozitiva. „V souvislosti s naší prací se každodenně setkáváme s mladými lidmi a vnímáme, jak v nich toto téma rezonuje a ovlivňuje jejich rodinné a sociální vztahy a psychiku,“ uvedli.
„Problematika LGBT je zakotvena v Rámcových vzdělávacích programech, a proto ji úměrně věku a psychosociálnímu vývoji v rámci nejrůznějších předmětů (např. Občanská výchova) na školách probíráme. Věříme totiž, že vyučující mají svým žákům a žákyním předávat ,pozitivní postoje k jinakosti a kulturní rozmanitosti‘. Mladí lidé, i díky zpravodajství a kultuře, vnímají dramatické rozdíly v právech LGBT lidí mezi ČR a jinými státy (nejen) EU, a proto by uvítali narovnání situace u nás se zeměmi, které jsou v ochraně a respektu k LGBT lidem dál než my. Zároveň ale v českém veřejném prostoru zaznívají protichůdné postoje ze strany politické reprezentace, které v žácích vzbuzují nejistotu a otazníky,“ stojí ve stanovisku pedagogů.
Umožnění manželství pro páry stejného pohlaví podle nich napomůže například k vytvoření bezpečného prostředí ve školách a prevenci rizikového chování. Podkládají to zkušenostmi ze zahraničí – například ve Spojených státech klesla po přijetí manželství pro všechny míra sebevražednosti LGBT mladistvých o 14 procent.
Na výhody, které by uzákonění manželství pro všechny přineslo dětem, nedávno v nové kampani upozornila také iniciativa Jsme fér.
„V ústavní péči se nachází na 8000 dětí, které potřebují zázemí milující rodiny. Našemu státu aktuálně chybí rodiče pěstouni, kteří by se o děti s láskou postarali. Desítky českých dětí ročně jsou dávány k adopcím do zahraničí, protože o ně u nás není zájem. Nové rodinné zázemí pro ně vytvoří také přijetí rovných sňatků,“ napsala iniciativa.
K podpoře manželství pro všechny páry vyzvali v říjnu vládu už také zástupci českých kin, otevřený dopis jich podepsalo 44 z 31 kin z celé republiky. Týden před nimi podobnou výzvu učinili divadelníci. „Naše umělecké soubory mají ve svých řadách velké množství LGBT+ lidí. I bez pohledu každodenně upřeného na obrovskou práci, kterou pro kulturu a kulturnost ve všech regionech České republiky naši LGBT+ kolegové a kolegyně odvádějí, považujeme jejich stávající diskriminaci za neobhajitelný a neudržitelný anachronismus,“ uvedl umělecký šéf Divadla Husa na provázku Martin Sládeček.
„Připadá nám naprosto přirozené, aby naši LGBT+ kolegové a kolegyně, mající ve vztahu ke státu tytéž povinnosti, požívali v České republice také stejných práv. Hlasování o rovných sňatcích zároveň vnímáme jako rozhodování o hodnotové orientaci naší společnosti,“ doplnil Sládeček.
V září kabinet obdržel podobný apel také od 66 velkých firem či bank. Mezi nimi byly například společnosti Vodafone, T-Mobile, Microsoft nebo Komerční banka a automobilka Škoda Auto. Od té doby se přidaly další a počet už přesáhl stovku. Firmy se domnívají, že Česko diskriminací stejnopohlavních párů ztrácí schopné pracovníky a každoročně tratí desítky miliard.
Uzákonění manželství pro všechny má ve společnosti většinovou podporu. Ukazují to průzkumy veřejného mínění z posledních let. Například průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění z června letošního roku zjistil, že sňatky osob stejného pohlaví podporuje nadpoloviční většina Čechů a více než tři čtvrtiny si myslí, že by homosexuálové měli mít právo na adopci dětí svého partnera. Dvě třetiny lidí také podporují adopci dětí z „ústavů“.
Politici se ale ve věci neshodují. V červenci 2023 postoupila novela občanského zákoníku o manželství pro všechny do druhého čtení. V minulém volebním období se tak stalo také v dubnu 2021, proces ale ukončily sněmovní volby v říjnu 2021. Stejně jako za předchozí vlády, i tentokrát byl spolu s tímto návrhem poslán do druhého čtení protichůdný návrh, jenž by zakotvil v ústavě manželství striktně jakožto svazek muže a ženy.
Ve hře jsou ještě další návrhy na úpravu stejnopohlavních svazků. První představil lidovecký poslanec Jiří Navrátil. Jde o novelu registrovaných partnerství, která by párům přiznala pouze některá další práva. Vypadlo by například slovo „registrované“ a změna by se týkala také matrik či majetkových poměrů, nevyřešila by se ale rodičovská práva. Další možností je narovnání práv stejnopohlavních párů, ovšem jejich svazek se bude jmenovat partnerství. Takový kompromis jako řešení prosazují šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard z hnutí STAN. Mezi politiky ale není ani na jedné z verzí úplná shoda, rozchází se i názory uvnitř stran.