Řada podnětů a příběhů k tématu Elektronické evidence tržeb dorazila na adresu redakce deníku FORUM 24 v posledních dnech. Jeden z příběhů nyní přinášíme.
„Provozujeme Fouskovu Koláčovnu v Jindřichově Hradci. Od 1. 3. 2017 by v našem obchodě do registrace mělo být zařazeno překupované zboží, v našem případě chleba, rohlíky, nápoje a žvýkačky. Nebude. Jelikož jeho objem činí cca 1 % prodaného zboží přes pult. Rádi si odpustíme ten luxus evidování zlomku prodaného zboží. Většina prodeje jsou koláče a jiné pekařské výrobky vyrobené
přímo v obchodě , které spadají dle sdělení GFŘ do 3. fáze s povinnosti evidovat tržby od 1. března 2018. Přesto máme pokladny nainstalované ze solidarity s hospodami již od prosince, ale nemáme je napojené na finanční správu,“ popisuje svojí situaci Martin Fousek z Koláčovny. Dále krátce odpovídá na několik otázek. .
Kolik stály pokladny systému EET?
Vstupní investice, dvě pokladny 20.000 Kč, roční náklady na internet 4000 Kč, roční náklady na papír do pokladen 15.000 Kč, roční amortizace 5000 Kč.
Jak se vám nové pokladny ujaly?
Pokladny máme v provozu od 16. 12. Večer se provede porovnání denní uzávěrky, tj. částky nacvakané do kasy s realitou v šuplíku. Za tři měsíce zkušebního provozu jsme se na dvou pokladnách sešli cca desetkrát. Tu je 20−60 minus, tu je 40−80 plus. Prostě lidský faktor. Jenže v ostrém režimu EET pod pokutou do půl milionu korun. Hledáme pojišťovnu, která toto riziko pojistí.
Dnes tedy startujete na ostro? Vyzvedli jste si autentizační údaje na finančním úřadu?
Ne. Od 1. 3. 2017 přerušujeme na rok prodej rohlíků a žvýkaček. Chleba začneme péct sami, místo Pepsi spustíme výrobník sody. Ve finále více práce, ale i větší zisk. Takže Andreji díky, sorry jako! Ale pořád se vkrádá otázka: za co, soudruzi, za co? Suma sumárum: na podzim určitě vystavíme jednu neevidovanou účtenku oranžovým blouznivcům a partičce Skaždýmjdu za to, že umožnili zrození zla.