Z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) plyne, že Pekárna Zelená louka, která patří pod firmu Penam z holdingu Agrofert, má zajištěno pět nemovitostí v hodnotě necelých 100 milionů korun. Uvedla to Česká televize na svých webových stránkách. Agrofert patří do tzv. svěřenských fondů Andreje Babiše.
Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní stíhání v souvislosti s žádostí o stamilionovou dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Tuto dotaci získal od Evropské unie právě Penam pro Zelenou louku.
Jedná se o pětici nemovitostí v obci Herink nedaleko Prahy. Zajištěny tak byly pozemky o výměře přibližně 20 000 metrů čtverečních. „Podle ustanovení trestního řádu se (zajišťují) jako náhradní hodnota nemovitosti, jejichž vlastníkem je Pekárna Zelená louka, a. s., (…) v současné souhrnné hodnotě 98 480 800 korun,“ stojí v usnesení, které cituje Česká televize. Zajištěný majetek tak odpovídá přibližně hodnotě poskytnuté dotace.
V pátek 25. října oznámila NCOZ, že zahájila se souhlasem dozorového evropského pověřeného žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) trestní stíhání jedné právnické osoby a dvou fyzických osob pro spáchání trestných činů „dotační podvod“ a „poškození finančních zájmů Evropské unie“.
Obviněné osoby měly během procesu žádosti o dotaci při realizaci projektu Inovační linky na výrobu toastového chleba na základě výzvy programu podpory „INOVACE – Inovační projekt“, vyhlášené v rámci implementace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2015 (OP PIK), podat nepravdivé údaje a zamlčet podstatné údaje, které podléhaly podmínkám dotačního řízení, poskytovateli dotace ministerstvu průmyslu a obchodu, se záměrem získat požadovanou dotaci ve prospěch žadatele, která byla v roce 2018 ze strany poskytovatele dotace skutečně poskytnuta v plné výši z rozpočtu České republiky. Následně v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý k jeho proplacení, čímž měla vzniknout celková škoda ve výši 100 000 000 Kč České republice zastoupené ministerstvem průmyslu a obchodu.
„Součástí zahájení trestního stíhání je také zajištění náhradní hodnoty, výnosu z trestné činnosti, a to nemovitostí ve vlastnictví stíhané právnické osoby,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Věc dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), neboť jednáním obviněných osob mělo dojít mimo jiné i k ohrožení finančních prostředků z rozpočtů spravovaných Evropskou unií. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám, jejichž stíhání probíhá na svobodě, trest odnětí svobody od 5 do 10 let.