Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries mění většinového majitele. Bude jím lucemburská společnost Moulins de Kleinbettingen. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže změnu schválil, rozhodnutí však zatím není pravomocné. Dosud pekárny ovládal podnikatel Marko Pařík. Společnost má 13 pekáren po celé České republice. Jejím největším konkurentem je Penam ze skupiny Agrofert ministra financí, podnikatele a oligarchy Andreje Babiše.
Marko Pařík už v lednu avizoval, že většinový podíl ve firmě prodá svému lucemburskému partnerovi. Pařík vlastní dvoutřetinový podíl, třetinu drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulins de Kleinbettingen s. a., která patří už několik generací jeho rodině. Pařík si část akcií ponechá a bude ve firmě působit jako poradce.
Firmu málem zahubila nepovedená fúze s Babišovým Penamem
Pařík chtěl spolu se svým zesnulým bratrem Jaroslavem United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Andrej Babiš, který chtěl podnik spojit se svými pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl posvětit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil.
Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil, přestože v té době už firmu prakticky řídili manažeři z Agrofertu. „Se způsoby, jaké jsou vlastní panu Babišovi, nechci mít nic společného, protože s něčím takovým jsem se v byznysu dosud nesetkal,“ popsal dnes již zesnulý Jaroslav Pařík tehdejší jednání s Babišem pro list Znojemsko (v článku „Zač je loket agrofertizace“, který vyšel až po smrti Jaroslava Paříka 14. dubna 2015).
Podle Marko Paříka se po krachu prodeje United Bakeries Babišově Penamu firma ocitla ve složité situaci. „Vše obnovit nám trvalo dva roky a musím říct, že to stálo spoustu peněz, určitě jsme přišli o stamiliony korun,“ řekl letos v říjnu Hospodářským novinám.
Na Slovensku nasadil Babiš bílé koně
Krach spojení největších pekárenských skupin jednoznačně poškodil více United Bakeries než Penam a nesmlouvavý obchodník Babiš se rozhodl situaci využít ve svůj prospěch.
Jak napsal letos v lednu týdeník Euro, Babiš se už dlouho snažil získat Paříkovu pekárnu Prvá Bratislavská Pekárenská a tehdy se mu naskytla ideální příležitost. Bratři Paříkové se na Slovensku museli vyrovnávat i s výpadkem dodávek pro řetězec Albert, který dal přednost menším dodavatelům. Nakonec se rozhodli ze země odejít a obě své pekárny v Bratislavě a Žilině prodat.
Adrej Babiš samozřejmě dobře věděl, že pokud chce tyto pekárny koupit, bude muset obejít předchozí rozhodnutí slovenského antimonopolního úřadu. V tomto případě mu dobře posloužil osvědčený scénář s bílým koněm. A tak společnost Prvá Bratislavská Pekárenská koupilo podle týdeníku Euro eseróčko s komickým názvem Majetky a se základním kapitálem necelých 7000 eur. Žilinskou akciovku Peza zase koupila košická společnost Arfos.
Pro znalce českého byznysu tak nebylo velkým překvapením, když Babišova společnost Penam Slovakia oznámila, že je stoprocentním vlastníkem bratislavské pekárny. K vlastnictví žilinské pekárny se český ministr financí sice oficiálně nikdy nepřiznal, ale Paříkovo vyjádření jen těžko nechá někoho na pochybách: „Prodali jsme mu dvě pekárny na Slovensku,“ řekl Marko Pařík v rozhovoru pro týdeník Euro. Andrej Babiš ani Agrofert obě transakce v minulosti nikdy nekomentovali.
Konec Panerie
Nepodařená fúze s Babišovým Penamem nakonec zlomila vaz i kdysi druhému největšímu řetězci rychlého občerstvení v Česku. Větší než Paříkova Paneria byl v té době jen McDonald’s. Plány na velkou expanzi vzaly za své, když Marko Pařík nezískal peníze za United Bakeries. Řetězec nakonec prodal a ten nedlouho poté skončil v insolvenci. Přežilo jen několik prodejen, které dnes provozuje společnost Forester Group podnikatele Pavla Paula. Paříkovi nezbylo nic jiného než Panerii prodat, protože musel veškeré peníze přesměrovat do chřadnoucích pekáren.
United Bakeries
United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla v roce 2006 spojením dvou v té době největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny je European United Bakeries S. A. se sídlem v Lucembursku. Firma prodává své výrobky například pod značkami Delta a Odkolek, dodává do velkých řetězců, jako jsou Lidl, Kaufland nebo Albert, jejím největším obchodním partnerem je Tesco.
Roční obrat United Bakeries se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun, za posledních pět let však firma vykázala kumulovanou účetní ztrátu 1,2 miliardy korun. Podle Marko Paříka výsledky hospodaření ovlivňují odpisy související s nepovedenou fúzí s Babišovým Penamem.
Záchrana z Lucemburska
Lucemburskou firmu Moulins de Kleinbettingen (česky Kleinbettingenské mlýny) založila v roce 1985 rodina Müllerových, tradice mlynářů v této rodině ale existuje už od roku 1704. Sídlí v Kleinbettingenu, současným ředitelem je Edmond Müller. Vlastní dva mlýny, které v roce 2012 zpracovaly celkem 110.000 tun pšenice. Zaměstnává 45 lidí, převážně řidiče, skladníky a prodavače.
S rodinou Paříkových spolupracují Müllerovi už řadu let, dosud byli třetinovými spolumajiteli United Bakeries. „Máme velké štěstí, že na straně našeho lucemburského partnera jsou mladí lidé, kteří náš podnik znají a řekli, že ho chtějí dál provozovat. Jsou taky pekaři a mlynáři,“ řekl na jejich adresu Marko Pařík letos v lednu.
Roční obrat Moulins de Kleinbettingen se pohybuje kolem 25 milionů eur (zhruba 675 milionů korun), základní kapitál činí přibližně 32 milionů eur. Vyrábí mouku, krupici a krmné pelety pro hospodářská zvířata.
Převážná část její produkce je určena pro velké průmyslové pekárny, pro malé pekárny dodává zhruba 15 procent výroby. Většina vyrobené mouky a krupice (asi 65 procent) se vyváží do Belgie, Francie, Německa, Nizozemska a Dánska.