„Po konci studené války v roce 1989 propadl Západ i velká část Východu přesvědčení, že dějiny skončily, na ideologii nezáleží a napříště bude vše jen otázkou efektivní ekonomické spolupráce v rámci všeobjímající globalizace. V posledních letech se z této příliš optimistické iluze svět probouzí a zjišťuje, že dějiny neskončily a ideologie i geopolitika jsou stále velmi mocné síly,“ vysvětluje Martin Hála z Katedry sinologie FF UK, zakladatel analytického webu Sinopsis.
Souvisí podle vás vzrůstající čínský tlak na Tchaj-wan s ruskou invazí na Ukrajinu?
Čínské manévry kolem Tchaj-wanu jsou druhou stranou téže mince, na jejíž první straně stojí ruská agrese na Ukrajině. V obou případech jde o snahu změnit mezinárodní uspořádání silou. V ruském případě se to již projevilo činem, v čínském případě zatím jen deklarovaným úmyslem. Přímá koordinace mezi oběma aktivitami asi neexistuje, jen shoda na obecné úrovni, vyjádřená například společnou rusko-čínskou tzv. olympijskou deklarací ze 4. února.
Měla by případná čínská invaze na Tchaj-wan potenciál odstartovat velký mezinárodní konflikt, nebo i třetí světovou válku?
Ano, čínská invaze na Tchaj-wan by způsobila ještě větší globální rozvrat než ruská na Ukrajinu, a mohla by snadno přerůst v širší, možná i celosvětový konflikt. Obě území mají strategickou polohu. Ukrajina je bránou do Evropy a Tchaj-wan branou do Tichého oceánu, a obě mají také značný hospodářský význam. Ukrajina jako světová obilnice a Tchaj-wan jako bašta elektronického průmyslu a zejména jeho nejpokročilejšího odvětví, které reprezentují vyspělé polovodiče. Invaze na Tchaj-wan by tak vedla nejen k výpadkům v dodavatelských řetězcích na ostrově samotném, ale i v Číně, což by mělo pro světovou ekonomiku katastrofální důsledky.
Představuje Tchaj-wan pro čínský režim nějakou hrozbu?
Tchaj-wan nepředstavuje hrozbu pro Čínskou lidovou republiku, snad s výjimkou příkladu úspěšné „čínské“ společnosti budované na demokratických principech. Ovládnutí Tchaj-wanu je pro Peking záležitostí prestiže a legitimity u vlastního obyvatelstva, ale také strategickým krokem k expanzi do Tichého oceánu, případně…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.