Vladimir Putin podepsal dekret, který zjednodušuje postup při získávání ruského pasu pro obyvatele žijící v jihoukrajinských oblastech Záporoží a Chersonu. Právě Chersonská oblast včetně Chersonu samotného je plně pod kontrolou ruských okupantů. V Záporoží Rusové kontrolují jen jeho část.
Moskva a místní promoskevští představitelé prohlásili, že oba regiony by se mohly stát součástí Ruska. „Zjednodušený systém nám všem umožní jasně vidět, že Rusko je zde nejen na dlouhou dobu, ale navždy,“ řekl Moskvou jmenovaný zástupce vedoucího Chersonské oblasti Kirill Stremuzov. „Jsme velmi vděční ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za vše, co pro nás dělá, pro ochranu ruského lidu v historicky osvobozených ruských zemích. Nové úřady chtějí pomoci těm, kteří se chtějí připojit k velké ruské rodině,“ dodal proruský úředník Stremuzov.
Oficiální nařízení navázalo na dekret z roku 2019, který umožňoval stejný zrychlený postup pro obyvatele samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky, které se odtrhly na východě Ukrajiny. Uchazeči o ruský pas nemuseli žít v Rusku, nemusejí dokládat dostatečné finanční prostředky ani skládat zkoušku z ruštiny. „Žádosti budou zpracovány do tří měsíců a Chersonská oblast již začala pracovat na otevření center pro vydávání ruských pasů,“ konstatoval Stremuzov.
Kyjev uvedl, že plán Moskvy usnadnit získání ruského občanství Ukrajincům žijícím v Ruskem kontrolovaných oblastech Ukrajiny porušuje mezinárodní právo. „Nezákonné vydávání pasů je hrubým porušením suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, jakož i norem a principů mezinárodního humanitárního práva,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.
Jak vypadá situace v místech, která by se měla nově stát součástí Ruska, popsal pro server Aktuálně.cz Maksym Ovčar, primář endokrinologie tamní nemocnice. Podle jeho slov v nemocnici docházejí zásoby léků i dalšího potřebného vybavení.
Dříve město s přibližně 300 000 obyvatel se podle primáře během krátké doby ruské okupace proměnilo v prázdné a bezútěšné místo poseté billboardy s ruskou propagandou. „Je to jako v Orwellově knize 1984. Všechno je falešné, vláda, televize, rádio, potraviny, zboží a také náš každodenní život,“ doslova prohlásil Maksym Ovčar. Z města uprchlo podle ukrajinských úřadů asi 150 000 jeho obyvatel, přestože odejít pryč je velmi nebezpečné. Ruští okupanti totiž okolí Chersonu zaminovali a navíc v okolí města stále zuří boje. „Viděl jsem ruské vojáky střílet do auta, ve kterém byli civilisté – starší lidé a děti, kteří následně zemřeli u nás v nemocnici,“ popisuje situaci Ovčar.
V Chersonu podle něj panuje atmosféra strachu a nejistoty. Každý den dochází k únosům a vraždám aktivistů, novinářů, učitelů, umělců, sociálních pracovníků, kněží, ale i sirotků. Zákonná městská správa pracuje na dálku, protože na radnici a do oblastní rady okupanti dosadili ochotné kolaboranty. Šéf proruské okupační správy Volodymyr Saldo však nemá žádnou reálnou moc funguje výhradně jako „maskovací plášť“ ruské propagandy v televizních pořadech, stejně jako Rusy dosazený starosta Oleksandr Kobec, jenž se na veřejnosti raději neukazuje.
Ceny potravin se podle lékařových slov zdvojnásobily, v některých případech dokonce ztrojnásobily. Ukrajinci, kteří jsou nuceni žít pod okupační správou, se k Rusům po válečných zločinech, které spáchali, chovají podle Maksyma Ovčara „s opovržením“, mají však strach a jsou nuceni mluvit rusky, protože kdyby hovořili ukrajinsky, „mohou nás zabít“.
Rusové momentálně shromažďují osobní údaje lidí, kteří v Chersonu zůstali, aby vyhlásili falešné referendum o připojení Chersonské oblasti k Rusku. „Většina ukrajinských obyvatel je připravená pro Ukrajinu zemřít, ale raději bychom pro náš národ žili, než umírali,“ dodává Ovčar.