Elektronická evidence tržeb ohrozila, omezila a mnohde úplně zničila některé trhy, ať už farmářské, nebo jiné, protože pro drobné prodejce je krajně nevýhodné pořizovat si drahou kasu, která pro ně navíc znamená zdržování či další práci navíc. Unie živnostníků ale přišla s tzv. Darovacími trhy, tedy s takovými, kde si lidé darují konkrétní produkty za darovaný obnos, a tak stát nemá možnost nahlížet do jejich tržeb. Mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl popsal deníku FORUM 24, jak celá akce funguje, co se podařilo a co ne – a popsal hlavně atmosféru, která kolem trhů, ale i kolem státní buzerace panuje.
Jak velký zájem od živnostníků máte?
Není malý. Hlásí se nám množství živnostníků, kteří mají zájem uspořádat Darovací trhy ve své obci. Přestože jsme se setkali, zejména u prvních Darovacích trhů v Hradci Králové, se strachem. Ano, se strachem živnostníků z perzekuce a šikany ze strany úřadů. A to je velice smutné, že se strach se opět šíří mezi lidmi a že ovládá jejich konání. Ovzduší strachu nesmíme v naší společnosti ale připustit. Kdo se bojí bránit, ten je předem odsouzený k zániku. Darovací trhy organizují a uskutečňují živnostníci v dobrém úmyslu. Zpravidla jsou to lidé, kteří jsou slušní, poctiví, pracovití, vychovávají své děti a mají zodpovědnost za to, co bude dál. Unie živnostníků integruje společně s Unií malých a středních firem aktuálně přes 94 000 registrovaných subjektů.
Reagujete na konkrétní údaje o rušení trhů kvůli EET a dalším vládním opatřením?
Ano. Darovací trhy jsou praktickým vzdorem proti zavedení EET. Zavedení tohoto systému je založeno na absurdním tvrzení, že co živnostník, to zloděj. Z průběžných statických ukazatelů je patrné, že slibované efekty zlepšení výběru daní, snížení podílu šedé ekonomiky a také narovnání podnikatelského prostředí, jsou iluzorní, a co více, vycházely nejen z naprosto chybných vstupních údajů, ale doslova ze lží. Navíc máme vážné obavy, že informace ze systému EET, které se sbíhají do jednoho místa, mohou být zneužity. Je třeba zdůraznit, že živnostníci se nechtějí vyhýbat placení daní, ale zcela jasně říkají: nejsme zloději, odmítáme presumpci viny a kategoricky nesouhlasíme se zvláštním dohledem.
Jak celá věc funguje a kdo určuje, jaké zboží se směňuje a za co?
Darovací trh je prostor, ve kterém nedochází ke klasickému prodeji, jak jsme standardně zvyklí, ale k vzájemnému obdarování. Toto vzájemné obdarování mezi trhovcem a návštěvníkem v praxi vypadá tak, že živnostník-trhovec daruje svůj dárek (třeba produkt) a návštěvník trhovce obdaruje finančním darem v odpovídající hodnotě. Návštěvník je o podmínkách, které panují v prostoru Darovacího trhu, informován návštěvním řádem u vchodu do prostoru trhu a vstupem vyjadřuje s těmito podmínkami svůj souhlas. Podle zkušeností z prvního Darovacího trhu v Hradci Králové na takový způsob reagují návštěvníci velice kladně a s nadšením. Dary není třeba danit, pokud jsou nabyté příležitostně a pokud hodnota nepřesáhla 15 000 Kč (dary se přitom nesčítají).
Máte již nějakou reakci od ministerstva financí, popř. finanční správy?
Ne, zatím jsme žádnou reakci nezaznamenali.
Kde se kromě Hradce další trhy v nejbližší době uskuteční?
Za několik dní se uskuteční v pořadí druhý Darovací trh ve východočeském Letohradu. Následovat budou Františkovy Lázně, Sezimovo Ústí a dalších patnáct měst, odkud máme poptávku živnostníků takovou akci zorganizovat.
Chystáte nějaké další akce tohoto typu?
Ano, chystáme další projekty, které budou ještě více propracované. Zatím ale nemohu prozrazovat bližší podrobnosti.