ODS chce vytvořit vyšetřovací komisi kvůli kauze pětice Čechů unesených v Libanonu a postupu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) při jejím řešení. Zástupci strany to řekli na dnešní tiskové konferenci. Upozornili také na spekulace, že za Českou republiku v případu údajně vyjednával Pelikánův nevlastní bratr Petr Pelikán.
Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová uvedla, že se na ni obracejí média s dotazem, zda je pravda, že ministr Pelikán pověřil jednáním svého bratra. „Nevíme, jestli bratr ministra spravedlnosti skutečně odjel do Libanonu a zda součástí pověření byl i příslib amnestie pro pana Fajáda, nebo nebyl. Nabízejí se ale další otázky. Zda podnět, aby ministr pověřoval někoho ze své rodiny, vznikl na Bezpečnostní radě státu nebo z hlavy pana premiéra,“ řekla.
Předseda strany Petr Fiala prohlásil, že informace vnášejí do kauzy nové pochybnosti a rozměr. „Na ty informace musí reagovat ministr spravedlnosti a pan premiér, pokud ty informace jsou pravdivé, tak jsou velmi závažné,“ řekl Fiala. Pokud ministr pověřil jednáním v případu někoho z příbuzenstva, je to podle Černochové nemorální a zpochybňuje to činnost bezpečnostních složek a zpravodajských služeb.
Petr Pelikán je překladatel, orientalista a arabista, islám sám praktikuje. Ten potvrdil, že se ho bratr Robert v této věci „neoficiálně ptal na jeho názor.“ Ministr spravedlnosti se zatím nevyjádřil.
Postup Pelikána kritizovala i TOP 09
O postupu Pelikána v případu propuštění Libanonce Alího Fajáda dříve hovořila TOP 09, podle které bylo porušeno české i mezinárodní právo. Ministerstvo spravedlnosti názor odmítlo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat. To je však v rozporu s názory nezávislých právníků, kteří toto vysvětlení považují za naprosto nelogické.
ODS už o zřízení komise v souvislosti s Fajádovým případem mluvila v souvislosti s úniky utajovaných informací. Narážela na slova ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala zadržovaného Fajáda do USA.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pořadu Partie (14. 2. 2016) prohlásil, že požaduje vyšetření libanonské kauzy, včetně role armádní tajné služby. Vyšetřit chce únik informací, proč například „určitá služba poslala člověka do Libanonu“, a jak mohla být vyzrazena jeho identita. „Pro mě je nepochopitelné, proč se takhle hazardovalo. Tady prostě někdo selhal,“ uvedl Zaorálek s tím, že za podobné pochybení byl dříve jeden pracovník jeho úřadu propuštěn.