ANALÝZA / Slovenská prezidentka podle očekávání pověřila bývalého a s největší pravděpodobností i budoucího premiéra Roberta Fica sestavením vlády. Rozhodující slovo ale Fico mít nejspíš nebude. Patří totiž Hlasu Petera Pellegriniho, který ve volbách skončil až třetí. Na Slovensku se tak rýsují tři scénáře povolebního vyjednávání. Ve dvou z nich figuruje Fico jako předseda vlády, ve třetím, ale zároveň nejméně pravděpodobném stojí v čele nové slovenské vlády předseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
Prezidentka Čaputová dala Robertu Ficovi na sestavení vlády dva týdny. Vyjednávání ale nebudou ani pro jednu stranu jednoduchá. To potvrdil i samotný Fico. Jeho strana Smer volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, pro vytvoření vlády s většinovou podporou v Národní radě ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.
79 hlasů pro Fica, Pellegriniho a Danka
Nejpravděpodobnější budoucí vládní koalice stojí na spolupráci tří stran – SMER-SSD, Hlas a SNS. Koalici na půdorysu těchto tří stran už před volbami připouštěli jednotliví lídři stran. Dohromady by měla většinu 79 hlasů ze 150 poslanců Národní rady. Předseda Hlasu Peter Pellegrini už během volební noci Ficovi k vítězství ve volbách poblahopřál. Vzhledem k ideové blízkosti by navíc podle něj bylo logické, kdyby Fico jako první oslovil právě Hlas.
Obě strany navíc spojuje kromě ideové blízkosti i něco jiného. Pellegrini s Ficem dlouhé roky ve Smeru spolupracoval. V jeho barvách zastával i vysoké politické funkce a mezi roky 2018 a 2020 byl premiérem. Před třemi lety pak založil Hlas a spolu s desítkami tehdejších poslanců ze Smeru odešel .
Zpětně se to může zdát jako geniální taktika, pokud ji ovšem oba politici takto skutečně zamýšleli. Fico a jeho Smer získají nacionálně laděné voliče. Pellegrini na druhé straně obhospodaří umírněné levicové voliče.
Spolupráce se Smerem má ale pro Pellegriniho i svá rizika. Spoluprací se Smerem může svoji stranu úplně pohřbít. „Zdá se, že Pellegrini za celou svou politickou kariéru ještě nikdy neměl tak silnou mocenskou pozici, jakou jeho straně přisoudily předčasné volby. Ve skutečnosti se nyní rozhoduje o tom, zda se mu strana nerozbije už krátce po volbách,“ upozornil slovenský deník SME.
To si asi uvědomuje i samotný Pellegrini. Po úterním jednání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou totiž připustil i možnou koalici bez Smeru. „Budeme jednat s vítězem, ale pokud bychom se nedokázali dohodnout na rozumném sestavení vlády nebo nemohou být splněny naše představy a podmínky, jsme připraveni jednat také s tou druhou částí politického spektra,“ prohlásil předseda Hlasu.
Problémem pro koalici může být i Slovenská národní strana. Do Národní rady se za ni dostalo celkem deset politiků. Kromě předsedy Andreje Danka ale není ani jeden z nich členem strany. Do slovenského parlamentu se dostali díky preferenčním hlasům a jsou mezi nimi konspirátoři i sympatizanti s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho režimem. Ti kandidovali na kandidátce SNS jako zástupci menších stran.
Jisté tak není, zda se nepokusí z poslaneckého klubu trhnout, jak popisuje deník SME. Koalice by navíc měla jen těsnou většinu. Její stabilita by tak byla také otázkou.
Povolební rozhovory ale můžou ztroskotat i na přístupu k válce na Ukrajině. Smer a SNS shodně odmítají vojenskou pomoc bránící se Ukrajině. Naopak v otázkách zahraniční politiky Hlas považuje členství Slovenska v EU a NATO za záruku pro rozvoj slovenského národa a deklaruje, že nebude spolupracovat se stranami, které budou odmítat členství v těchto společenstvích nebo ho ohrozí. Ve vztahu k válce na Ukrajině Hlas respektuje suverenitu a územní celistvost států a odmítá jakoukoli násilnou změnu hranic.
Smer, Hlas a konzervativci z KDH
Stejně jako Fico a Pellegrini s prezidentkou Čaputovou jednal i předseda konzervativního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Milan Majerský. Po jednání s prezidentkou ale řekl, že KDH míří do opozice. „Předsednictví KDH si stojí za tím, že do vlády se Smerem nepůjdeme,“ prohlásil. Majerský konstatoval, že Rada KDH bude zasedat 14. října a tam se rozhodne o dalších krocích.
Předsednictví KDH si stojí za tím, že do vlády se Smerem nepůjdeme.
Během volební noci Majerský tvrdil, že by jeho KDH mohlo být jazýčkem na pomyslných vahách. Před volbami ale společnou koalici se Smerem a Hlasem vylučoval. Jeho slova však nebyla tak tvrdá jako v případě ostatních stran, a situace se tedy může ještě změnit. Jak se ale zdá, KDH by byla pro Smer lepším koaličním partnerem než SNS. Koalice by měla o dva mandáty více. Tím pádem by byla stabilnější. Poslanci KDH jsou navíc daleko předvídatelnější.
Všichni proti Ficovi
Poslední a asi nejméně pravděpodobnou koalici tvoří hned čtyři strany. Ficův Smer mezi nimi ale není. Na pásce druhá strana sobotních voleb Progresívne Slovensko by musela přesvědčit Hlas, SaS Richarda Sulíka a KDH. Dohromady by byla koalice nejstabilnější, měla by celkem 82 hlasů, což je o jeden hlas více než koalice Smeru, Hlasu a KDH.
Předseda Progresívneho Slovenska a místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka už krátce po volbách prohlásil, že udělá vše pro to, aby Fico vládu nesestavil. „Je třeba říct, že volby vyhrál Smer, což samozřejmě respektujeme, ale zároveň si myslíme, že je to velmi špatná zpráva pro Slovensko. Ještě horší zpráva by byla, pokud by se Robertu Ficovi podařilo sestavit vládu,“ řekl na nedělní tiskové konferenci.
„Pokud to vezmeme na počet mandátů a pokud vezmeme do úvahy, kdo jaké strany vyloučil, tak v zásadě dnes existují dvě možné koalice – jedna vedená Směrem a potenciální druhá, která by se skládala z Progresivního Slovenska a dalších partnerů. Dokonce by měla více mandátů než ta, o které se mluví jako o první, kde by vládu sestavoval Směr,“ dodal.
Koalici by ale tvořily do značné míry nesourodé strany. Hlas je levicová strana, SaS pravicová. KDH je konzervativní, Progresívne Slovensko liberální. Strany se liší v názorech na práva LGBTQ+ osob nebo třeba ve vztahu k fungování generální a speciální prokuratury.
„Rozdíly jsou v některých věcech propastné. Pokud liberálové nedokážou ustoupit, tak to nebude možné. Být v liberálně-progresivní vládě pro nás není jednoduché,“ řekl Majerský k případné koalici. Širší vedení KDH bude o povolebním vývoji jednat příští týden. Případná koalice KDH s Progresívním Slovenskem, Hlasem a SaS by podle Majerského mohla vzniknout jen za cenu značných kompromisů. KDH tak může plány na společnou koalici zaříznout ještě dříve, než to udělá Peter Pellegrini, a všechny plány tak končí.
Pellegriniho Hlas je jako bohatá nevěsta a může si diktovat, jak by vládní koalice měla vypadat. Peter Pellegrini se navíc už před volbami netajil tím, že se chce stát znovu premiérem. V průběhu vyjednávání si tak může říct i o premiérské křeslo, i když jeho strana skončila třetí. Smer získal o osm procentních bodů více než Hlas a takový ústupek by z jeho strany asi nedával velký smysl. Za stranou Michala Šimečky ale Pellegrini skončil jen o zhruba tři procentní body, a Progresívne Slovensko se tak může spokojit s tím, že ve vládě nebude Robert Fico.
Fico má na jednání necelé dva týdny. Pokud by se mu do té doby nepodařilo složit vládu, prst může ukázat na druhého v pořadí a to je právě Šimečka. Ten tak musí jednat paralelně se Smerem a dalšími možnými partnery. Následující týdny tedy ukážou, kdo je lepší vyjednavač, jestli ostřílený politik a technolog moci Robert Fico, nebo politický benjamínek Michal Šimečka.