Třetí nejsilnější strana po sobotních volbách na Slovensku Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) nevylučuje podle svého šéfa Petera Pellegriniho diskusi se žádnou z obou hlavních stran a udělá vše pro vytvoření kabinetu. Po úterním setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dal Pellegrini před novináři najevo, že Hlas-SD si je vědom svého postavení strany, bez níž nová vláda nevznikne.
Pověření sestavit vládu dostal v pondělí podle tradice předseda vítězné strany, Směru-sociální demokracie Robert Fico. Neformální rozhovory o vytvoření kabinetu bez Směru-SD začalo také liberální hnutí Progresivní Slovensko.
„Užší vedení strany nevyloučilo ani jednu z možností. Nejprve budeme jednat s vítězem parlamentních voleb. Pokud bychom se nedokázali dohodnout, jsme připraveni jednat s druhou částí politického spektra,“ řekl Pellegrini. Dodal, že už neformálně hovořil s předsedou PS Michalem Šimečkou a že se nyní chystá jeho schůzka s Ficem.
Pellegrini dlouhé roky působil ve Směru-SD. Za tuto stranu zastával i vysoké politické funkce a v letech 2018 až 2020 byl premiérem. Před třemi lety pak Pellegrini a desítka tehdejších poslanců parlamentu Směr-SD opustili a založili Hlas-SD.
„Uvědomujeme si svou pozici strany, bez které nemůže vzniknout žádná vládní koalice. Pokud bychom my cukli, tak nastane volební pat a patrně by byly předčasné volby,“ řekl Pellegrini. Dodal, že je třeba zachovat mezinárodní ukotvení Slovenska.
Podle něj v úvahu připadají jen dvě možné vládní koalice; jedna složená ze stran Směr-SD, Hlas-SD a nacionalistické Slovenské národní strany nebo kabinet PS, Hlasu-SD, liberální strany Svoboda a Solidarita a konzervativního Křesťanskodemokratického hnutí. Směr-SD a SNS shodně odmítají vojenskou pomoc bránící se Ukrajině.
Do slovenské sněmovny se dostalo sedm formací. Šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matoviče, které ve volbách kandidovalo s dvěma dalšími stranami, už ohlásil odchod OLaNO do opozice. Koalice kolem OLaNO nyní získala téměř devět procent hlasů, v předchozích volbách v roce 2020 hnutí dominovalo se ziskem 25 procent.