Slovenský prezident Peter Pellegrini vzkázal premiérovi Robertu Ficovi, aby svou pozornost soustředil opět na řešení problémů, kterým čelí Slovensko a celá Evropa. Reagoval tak na informaci, že Fico chce provést reformu voleb a zvýšit kvorum pro vstup politické strany do parlamentu. Aktuální systém podle něj škodí zemi.
Předseda vlády Robert Fico o víkendu ve vysílání STVR mimo jiné prohlásil, že politický systém na Slovensku by se měl změnit. Počet politických stran v parlamentu by se podle jeho názoru měl snížit, a to buď zpřísněním výše hranice minimálního percentuálního zisku pro vstup do slovenské národní rady z pěti procent na sedm, nebo zvýšením volební kauce na půl milionu eur. Aktuálně musí každá strana při předložení kandidátky zaplatit poplatek 17 tisíc eur.
„Tento politický systém, který má 100 stran, tady je potřeba opravdu udělat nějaké zásahy do politického systému,“ řekl. Jak doplnil, zvažuje různé kroky, ale jde o věc, u níž je nutná dohoda s ostatními. „Teď mluvím o budoucnosti, já vůbec nemluvím o změnách pro toto období,“ uvedl premiér s tím, že stávající politický systém podle něj zemi škodí.
Prezident ale premiérovi vzkázal, že se nemyslí, že je třeba otevírat témata, která budou odklánět pozornost od závažnějších problémů, napsal deník Sme. „Doporučoval bych premiérovi, aby opět soustředil pozornost více na řešení reálných problémů, kterým tato země, ale i Evropa čelí. Možná potom, když budeme mít méně těchto problémů, se začít zabývat nějakým zvýšením kvora pro politické strany do parlamentu,“ řekl Pellegrini.
Víkendová vyjádření považuje jen za premiérův „výkřik“ a věří, že téma nebude v nejbližších týdnech či měsících předmětem politických diskusí.
Za správnou cestu nepovažuje ani to, že by se hranice posouvala na sedm procent. Připomněl, že k tomu má co říci koalice i opozice. „Nemyslím si, že je to otázka krátké doby,“ poznamenal Pellegrini.
Souhlasí však s tím, že by bylo třeba udělat v politických stranách pořádek, i kvůli tomu, že je jich registrováno velké množství. Potřebu změny však spíše vnímá v tom, co všechno by měla splňovat strana k tomu, aby byla zapsána v rejstříku. V politickém demokratickém systému by měly podle něj fungovat jen takové strany, kterou jsou řádně organizovány.