Očekávaný přílet předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan je skutečností. Přes výhrůžky Číny se vysoce postavená politička Spojených států amerických rozhodla ostrov, který Čína pokládá za svou vzbouřeneckou provincii, navštívit. To však podle některých prohlášení může vyvolat ozbrojený konflikt. Už nyní se čínská armáda připravuje na cvičení.
Pelosiová dorazila na Tchaj-wan 2. srpna před pátou hodinou odpolední středoevropského času. Na ostrově stráví pouze pár hodin a poté bude pokračovat ve své cestě po asijských zemích. Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů svou návštěvu vložila mezi pobyty v Jižní Koreji a Japonsku. Pelosiová je nejvýše postaveným americkým politikem, který Tchaj-wan navštívil za posledních 25 let.
⚡️⚡️⚡️ Nancy Pelosi officially arrived in #Taiwan pic.twitter.com/zHJNQF7WEA
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
Návštěva ovšem velmi provokuje Čínu. Ta podle nejčernějších scénářů totiž kvůli ní chce v blízké budoucnosti na Tchaj-wan zaútočit. Objevily se i spekulace, že se Tchaj-wan připravuje na válku s Čínou. Důkazem má být uvedení ozbrojených sil do stavu nejvyšší pohotovosti, který se později změnil na druhý stupeň, či povolávání armádních důstojníků z dovolených. Ministerstvo národní obrany také mělo vzkázat silám protivzdušné obrany, aby se připravily na válku.
#Taipei residents gather around "Songshan" Airport waiting for Pelosi's special flight to land. pic.twitter.com/W21evcAN91
— NEXTA (@nexta_tv) August 2, 2022
Obyvatelé Tchaj-peje v očekávání příletu Pelosiové ve velkém počtu mířili na místní letiště, informovala na twitteru Nexta. Čína před přistáním amerického speciálu uzavřela vzdušný prostor ve směru k tchajwanskému průlivu pro civilní letadla.
Přílet pod drobnohledem
Server pro sledování letadel FlightRadar24 zažívá v posledních hodinách nebývalý nápor. Téměř 300 000 lidí sleduje dráhu Boeingu C-40C s označením SPAR19. Na jeho palubě totiž možná sedí předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a trasa letadla napoví, zda zamíří v rámci své asijské cesty i na Tchaj-wan, či nikoliv, píše The Wall Street Journal.
Návštěvnost serveru FlightRadar24 byla během dne tak veliká, že provozovatel musel na twitteru zveřejnit upozornění, že data budou nedostupná. Zájemci se dostali jen na čekací listinu. V 16:11 SELČ server na twitteru napsal, že „SPAR19 vstoupil do vzdušného prostoru Tchaj-wanu“.
Odpor Číny
Neoficiální plány americké političky vzbudily velkou nevoli v Pekingu, který považuje Tchaj-wan za vzbouřené území. Čína uvedla, že její armáda nebude nečinně přihlížet, pokud Pelosiová ostrov navštíví. Již dříve Čína uvedla, že by návštěva měla těžký dopad na vzájemné vztahy s USA.
Mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby v pondělí uvedl, že rozhodnutí o návštěvě Tchaj-wanu záleží jen na Pelosiové a cesta nemění dlouhodobou politiku USA. Kirby také poukázal na to, že v minulých letech ostrov navštívili i jiní američtí zákonodárci.
Vyjádřil však obavu, že Peking by mohl použít návštěvu americké političky jako záminku pro odvetné kroky, například vojenské cvičení u Tchaj-wanu. „Pokud se předsedkyně (Pelosiová) rozhodne pro návštěvu a Čína se pokusí vyvolat krizi či jinak zvýšit napětí, tak to bude zcela odpovědnost Pekingu,“ podotkl americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého se USA zachovají zodpovědně a nebudou přispívat k eskalaci napětí.