Od úterý do čtvrtka bude probíhat odvolací soud s bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Ti jsou zatím nepravomocně odsouzeni za neoprávněné nakládání se sportovními dotacemi. Pelta má jít do vězení na šest let, Kratochvílová má strávit za mřížemi o půl roku více.
Výši trestu si Miroslav Pelta vyslechl již dvakrát. Po prvním odvolání však vrchní soud případ vrátil. Nyní tedy dojde k druhému odvolacímu soudu. Kromě obou odsouzených se odvolal také státní zástupce Ondřej Trčka, a to proti osvobozujícím rozsudkům, které se z části týkaly Pelty a Kratochvílové a v plném rozsahu pak dalších obžalovaných, jimiž jsou předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza.
Kauza začala v květnu roku 2017, kdy policie vtrhla do sídla FAČR. O dva dny později již seděli Pelta i Kratochvílová ve vazbě. Po měsíci však byli propuštěni. Od té doby následně probíhalo policejní vyšetřování a Pelta i Kratochvílová rezignovali na své funkce.
Přesouváme se do roku 2021, kdy soud poprvé rozhodl o vině Pelty a Kratochvílové. Verdikt pro Miroslava Peltu zněl šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a peněžitý trest ve výši 5 milionů korun. Simonu Kratochvílovou poslal soud za mříže na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a zároveň musela zaplatit pokutu 2 miliony korun.
V roce 2022 však rozsudek zrušil pražský vrchní soud a případ vrátil k doplnění dokazování. Od ledna loňského roku se kauzou městský soud opět začal zabývat. Co přesně se tedy v následujících třech dnech bude dít? Vrchní soudce nejprve zrekapituluje celý spor, poté zkonstatuje dosavadní průběh řízení, přednese jednotlivá odvolání a potom případně na základě návrhu jednotlivých stran zahájí nová dokazování.
Reálně se jeví tři varianty, jak může celé soudní líčení dopadnout. Jednou z nich je, že vrchní soud rozsudek zruší a vrátí soudu prvního stupně k novému projednání, což už se jednou stalo. Soudkyně Lenka Cihlářová pak i v obnoveném řízení vynesla stejný verdikt.
Druhou možností je, že odvolání budou zamítnuta a rozsudky potvrzeny. Posledním scénářem je změna rozsudku. Obžalovaní pak mohou být osvobozeni, nebo se jim může zmírnit či přitvrdit trest. Ve druhém a třetím případě již bude rozsudek pravomocný. Obžalovaní či státní zástupce by potom mohli podat tzv. dovolání k Nejvyššímu soudu. V případě verdiktu o vině by však toto dovolání nemělo odkladný účinek. Miroslav Pelta se tedy může již tento týden dozvědět, že bude muset v brzké době nastoupit do vězeňské cely.
Přestože se pro Peltu i Kratochvílovou jedná o nesmírně důležité dny, nedá se říct, že by na někdejším šéfovi FAČR byla znát výrazná nervozita. „Vždyť se máme všichni dobře, jediný, kdo se má blbě, jsem já, protože mám příští týden soud, a to mám ještě docela dobrou náladu,“ prohlásil na čtvrteční valné hromadě FAČR.