Vznikající straně Realisté, kterou založil proruský politolog Petr Robejšek, chce finančně pomoci miliardář, spolumajitel investiční skupiny Penta a osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva. Ten to potvrdil serveru Aktuálně.cz. Dospiva v minulosti sponzoroval také vznik a činnost politického think-tanku Institutu 2080, jehož správní radu Robejšek těsně před založením strany opustil.
„Finančně jsem podpořil Institut 2080 a pravděpodobně budu podporovatelem nové strany Petra Robejška. Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký,“ řekl Aktuálně.cz Dospiva, jehož majetek odhaduje časopis Forbes na více než 18 miliard korun. Robejškovu institutu měl v minulosti darovat 800 tisíc korun.
Do politiky prý ale Dospiva na rozdíl Andreje Babiše sám vstoupit nehodlá. „Nejsem politik, ale aktivní podnikatel. Vstup do politiky určitě nechystám,“ zdůraznil 47letý spolumajitel česko-slovenské investiční skupiny Penta. Ta od loňska vlastní mimo jiné vydavatelství Vltava-Labe-Press, které vydává regionální Deníky. Robejškova strana by tak mohla mít zajištěnu také mediální platformu, což je dnes nezbytný předpoklad úspěšného působení v politice.
[ctete]87050[/ctete]
Penta nicméně na svém twitterovém účtu uvedla, že pomoc Robejškovi je Dospivovou soukromou záležitostí a skupina s ní nemá nic společného. Také sám Robejšek ve čtvrtek popřel, že by za jeho stranou stála Penta. Peníze na volební kampaň chtějí prý Realisté získávat ze sponzorských darů, které začnou přijímat po registraci strany na ministerstvu vnitra.
„Určitě přivítáme sponzory z řad lidí, z řad podnikatelů nebo z řad větších firem. Ale vždy budeme chtít, aby se sponzoři ztotožnili s naší filozofií,“ řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který se podílí na vzniku strany.
Dospiva vystudoval v letech 1987–1993 moskevský diplomatický institut MGIMO a studoval také na Pekingské univerzitě. Podnikat začal v textilním byznysu, když dovážel textil z Číny. Kolem roku 2000 se začal orientovat na obchod s nemovitostmi. V roce 2004 byl jedním ze tří zakladatelů společnosti Penta Investments, která má středoevropskou působnost (aktivní je zejména v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku). Skupina skupuje lukrativní nemovitosti (v Praze jí patří např. Florentinum, rezidence Waltrovka či Masaryk Station Development), ale i firmy z různých odvětví. Dospiva koupil do osobního vlastnictví mj. vilu po komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi na pražském Smíchově.
„Nikdo z nás partnerů nechce bydlet v Mnichově nebo Ženevě. Všichni chceme bydlet tady, v Česku a na Slovensku, proto chceme zlepšovat prostředí, ve kterém žijeme. Čím lepší a transparentnější to tady bude, o to víc se bude dařit i našim firmám. Mezi retailovými firmami a médii můžeme využít synergií, ať už v reklamě, anebo v určité osvětě. Třetí důvod vy novináři nazýváte atomovým kufříkem, štítem. Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl,“ prohlásil Dospiva loni v dubnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Robejšek definuje svoji stranu Realisté jako pravicově konzervativní. Příští rok ve sněmovních volbách by s ní chtěl získat až 20 procent hlasů. Deklarovaným cílem strany je obhajoba českých národních zájmů a „realistická metoda vládnutí“ podle Paretova pravidla 20/80. Robejšek říká, že má v plánu získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a Babišova hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva.
Robejšek je zároveň autorem základního dokumentu strany, Realistického kodexu. Jeho obsah je stručně shrnutý v Realistické deklaraci zveřejněné na webu strany. Hlavním kritériem by podle Robejška měly být národní zájmy, mezi prioritami uvádí rodinu, bezpečnost, spravedlnost, odpovědnost a ochranu národního bohatství.
Detailní program představí Realisté na jaře, kdy se také rozhodne, zda postaví vlastního kandidáta na prezidenta. V nadcházejících dvou měsících chtějí své postoje představit veřejnosti, od ledna stranu otevřou novým členům. „Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen,“ oznámil ve čtvrtek Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle. Svoji kandidaturu na předsedu prý vnímá jako nepravděpodobnou.
Robejšek je kritikem Evropské unie, která podle něj omezuje nezávislost svých členů. EU má podle Robejška smysl pouze tehdy, pokud se vrátí k původní myšlence, a tou je EU jako zóna volného obchodu.
[ctete]87053[/ctete]
Robejšek se staví kriticky k imigrační „politice otevřených dveří“. „Evropská solidarita“ v migrační krizi je podle něj jenom „krycím jménem pro poslušnost vůči nejsilnějším státům EU“, jako je Německo. Evropské politické elity prý nesou za migrační krizi spoluzodpovědnost, protože jednou z příčin krize je podle Robejška jejich účast na „dobrodružství“ v Libyi a Sýrii.
Současně Robejšek kritizuje „konfrontační politiku“ západních vlád vůči Rusku, která prý Evropu poškozuje, a také spekuluje, že evropské elity chtějí „pomocí kontrolované eskalace posílit rozpadající se evropskou jednotu tváří v tvář ruskému nebezpečí.“ Podle Robejška je Rusko „používáno jako strašák“ a ačkoliv je nebezpečné, k čemuž přispěla i západní protiruská politika, tak „v žádném případě není tak nebezpečné, jak je nám předkládáno“ a mohlo by být spolehlivým partnerem proti nebezpečí z islámského světa.
[ctete]87154[/ctete]