V Nižním Tagilu byla vyvěšena obrovská sedmnáctimetrová vlajka na padesátimetrovém stožáru, která přišla na 30 milionů rublů (přes sedm milionů českých korun). Místní obyvatelé jsou zmateni, proč se něco takového pořídilo. Web ruských nacionalistů Tsargrad.tv píše, že místo toho se mohly peníze dát na vybavení pro frontu.
„Vlajka je ukazatelem síly a moci našeho státu. Znovu všem ukazujeme, že jsme jednotní. Jsme jednotní s naším prezidentem, s našimi bojovníky, s naším lidem,“ řekl při slavnostním vyvěšení starosta Vladislav Pinajev a dodal, že „je to především symbol vlastenectví“.
Vzhledem k velikosti konstrukce musela být vlajka vyzdvižena pomocí navijákového mechanismu, a to pomalu a opatrně. Při silném větru se automaticky spouští.
Dmitrij Kostennikov, člen městské dumy v Nižním Tagilu, si ale myslí, že peníze se měly vynaložit účelněji, třeba „přidělit je na granty pro děti“. „Takové projekty samozřejmě podporuji. Ale domnívám se, že měly být vypsány buď před rokem 2014, nebo po skončení současné situace. Zvlášť za takové peníze… Podle mého názoru se ty peníze mohly rozdělit už dnes na granty klukům a lidem, kteří pomáhají. Třeba i účastníkům SVO (speciální vojenské operace, pozn. red.). Proč ne? Když se z rozpočtu nedá pomoci přímo,“ řekl Kostennikov v pořadu Jsme v obraze.
Za třicet milionů rublů by se podle výpočtů kritiků dalo pořídit 300 souprav systému elektronického boje nebo 600 pokročilých FPV dronů „Upír“. „Ale stožár je samozřejmě důležitější. Koneckonců, jeden jsme na zahraniční cestě měli. Kam bychom se bez stožáru dostali? Teď by bylo lepší, kdyby kluci v Kurské oblasti používali tyto REBy (systémy elektronického boje, pozn. red.) a drony. Ale my máme stožár. Za 30 milionů, levnější nebyl,“ napsal ruský bloger Koljasnikov na svém kanálu na Telegramu.
Zajištění vlajky vyžaduje další náklady, musí se zvedat, sundávat, kontrolovat, koupit jednu vlajku, vyčistit druhou, neustále obnovovat. Pokud někdo vlajku sponzoroval, měl by tyto peníze přidat, tvrdí kritici.