Po dopolední euforii spojené se schválením legislativy o právu na digitální službu prošel dolní komorou ve třetím čtení i zákon o realitním zprostředkování. Pro hlasovalo 88 z 151 přítomných poslanců. Poslanci se během rozpravy přeli hlavně o zavedení regulace finančních úschov u realitek. Kritika současného nastavení mířila především na to, že mohl náklady realitek v insolvenci nést i sám klient.
Bez omezení úschov totiž existovalo riziko sloučení peněz klientů a prostředků samotných realitek na jednom účtu. Původní návrh Ministerstva pro místní rozvoj řízeného Klárou Dostálovou (za ANO) by realitním kancelářím zakazoval veškeré přijímání peněžních úschov do uskutečnění obchodu.
Na základě toho by pak byly peníze svěřeny výhradně advokátům, makléřům či bankám. Proti tomu se postavil například Tomio Okamura (SPD) či Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že jsou známy případy z minulosti, kdy i tito lidé a instituce peníze zpronevěřily.
Nakonec tedy prošel kompromisní pozměňovací návrh členů ústavně-právního výboru Heleny Válkové (ANO) a Dominika Feriho (TOP 09), který možnost úschovy u realitek nevylučuje, ale zavádí přísnější podmínky. Realitkám ukládá povinnost zřízení samostatného účtu pro každého uschovatele a zavedení dohledu nad plněním povinností ze strany živnostenských úřadů.
Sám vládní návrh dále zavádí pro zprostředkovatele povinnost prokázat vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Pro tyto účely by měl ale postačovat pouze bakalářský titul.
Opozice již dříve upozorňovala hlavně na to, že zákon nezajistí solidnost a profesionalitu, ale povede k omezení vstupu nových makléřů na trh, což by mohlo vést zároveň i ke zdražení realitních služeb pro koncového spotřebitele.
„Technické manuály přinášejí nejenom formalismus, ale také umělé zvyšování kvalifikace. To ale nevede ke zvýšení solidnosti, poctivosti a té skutečné a nikoli umělé profesionality. Ta se žádným zákonem vynutit nedá,“ uvedl Vojtěch Munzar (ODS) během říjnové rozpravy.
Nově přichází také legislativa s povinným pojištěním realitních zprostředkovatelů v minimální výši 1,75 milionu na jednu pojistnou událost a 3,5 milionu pro případ vzniku více paralelních událostí v jednom roce. Pozměňovací návrh poslance Jana Zahradníka (ODS), který by zvedl limity v případě poskytování úschov na 25 a 50 milionů neprošel.
Návrh zákona nyní poputuje na posouzení Senátu.