Spolumajitel česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák byl předevčírem zadržen slovenskou policií a obviněn z korupce a praní špinavých peněz. Penta je významná skupina, která působí mimo jiné i v České republice. Její podnikání zahrnuje celou řadu oblastí od maloobchodu a zdravotnictví přes finanční služby až po média a výstavbu administrativních komplexů. Vliv Penty je značný, je proto dobré vědět, kam až sahá.
Název této investiční skupiny může na první poslech znít trochu záhadně, přitom má svůj význam a logické zdůvodnění. Původní společnost s názvem Penta Brokers obchodující s cennými papíry byla v roce 1994 založena pěticí zakladatelů ve složení Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Josef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko, proto Penta – tedy pět.
I v současnosti se o strategický rozvoj společnosti dělí pět jejích partnerů a jediných akcionářů, kteří se aktivně podílejí na konkrétních investičních projektech. Jejich složení se ale od počátečních dob proměnilo. Místo Martina Kúšika a Juraje Herka v ní figuruje Eduard Maták a Iain Child.
Sama Penta se dnes charakterizuje jako středoevropská finanční skupina s více než 25letou historií, která se specializuje na dlouhodobé investice ve zdravotnictví, finančních službách, maloobchodu, výrobě, médiích a realitním developmentu. Uvádí o sobě, že je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu a v současnosti zaměstnává na 46 000 lidí. Působí ve více než 10 evropských zemích a svoje zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě.
Co všechno království jménem Penta zahrnuje? Pokud nakupujete léky v lékárnách Dr. Maxe, čtete regionální deníky spadající pod vydavatelský dům Vltava Labe Media nebo sázíte u sázkové kanceláře Fortuna, rovněž patříte mezi ty, kteří služby Penty využívají.
Podnikavost a profesionalita
Je toho ale samozřejmě mnohem víc. Spadá sem nemocnice Vrchlabí, Ostrov či Psychiatrická nemocnice Písek, klinika v Karlových Varech a řada ambulantních zařízení. Penta provozuje také Nemocnici Sokolov a Nemocnici Sušice. Vlastní i majoritní podíl ve firmě Alzheimer Home, která provozuje centra pro lidi s Alzheimerovou chorobou.
Známá je i tím, že vybudovala a v roce 2016 prodala čínské skupině CEFC administrativní centrum Florentinum. Dalšími velkými developerskými projekty Penty je třeba Waltrovka v pražských Jinonicích nebo projekt revitalizace pozemků v okolí Masarykova nádraží, který má nabídnout nové kancelářské plochy, obchody, restaurace a kavárny.
Na svých webových stránkách skupina Penta zdůrazňuje, že v odvětvích, ve kterých podniká, chce patřit v inovacích, kvalitě a efektivitě ke špičce. Vyzdvihuje to, že staví na podnikavosti a profesionalitě a ve svém podnikání chce mít pozitivní vliv na společnost.
„Vážíme si prostředí, ve kterém nejenom podnikáme, ale především žijeme. Vedle podpory charitativních a neziskových projektů je proto naší snahou, aby širší společenská odpovědnost byla patrná ve všech oblastech našeho působení. Soustředíme se především na oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu,“ uvádí se na webu Penta Investments.
Dva vládci Penty
Je poučné srovnat to s tím, co v říjnovém čísle časopisu Forbes, které bylo věnované dnešní společnosti a kapitalismu, uvedl Marek Dospiva ve svém článku, v němž vyzdvihoval naši draze zaplacenou zkušenost s totalitními režimy a sociálním inženýrstvím: „Jestliže má jakýkoli systém fungovat, potřebuje rovnováhu mezi pravomocemi a odpovědností. Od podnikatelů a byznysu se dnes vyžaduje přebírání zodpovědnosti za klíčové problémy tohoto světa a očekává se, že významně přispějí k jejich řešení. Jestliže však chtějí firmy zasahovat do chodu společnosti, například tím, že kritizují, anebo dokonce mají snahu ovlivňovat regulaci, považuje se to za nevhodné, či přímo kriminální jednání,“ zdůraznil Dospiva.
A pokračoval: „Pokud by chtěl být významný podnikatel v očích této farizejské společnosti považován za ctihodného, měl by vyhlásit, že ho politika vůbec nezajímá a že se ji nesnaží ovlivnit jinak než tím, že hlasuje jako občan ve volbách. Důležité zákony se dnes nepřijímají podle toho, jak pomáhají podnikání. Jedním z hlavních kritérií pro jejich přijetí či odmítnutí bývá bohužel potlesk davu na sociálních sítích. Očekávat, že bohatí budou jen přispívat bez možnosti ovlivnit to, na co mají peníze vynaložit, je neadekvátní.“
V letošním žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes se Marek Dospiva umístil na 9. místě s 25,3 miliardami korun. V žebříčku je titulován jako „jeden z dvou hlavních vládců Penty“. Tím druhým byl samozřejmě míněn v úvodu zmíněný Jaroslav Haščák.
Jeho zadržení a obvinění souvisí s korupční aférou Gorila, která vypukla na konci roku 2011. Tehdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala Slovenská informační služba (SIS) na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Kauza se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků Pentou výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.
V textu bylo chybně uvedeno, že Penta vlastní podnik AERO Vodochody. Ten ale v roce 2020 koupila společnost Omnipol. Nepřesnost jsme opravili a omlouváme se za ni.