Vláda ANO a ČSSD držená u moci komunisty sama sebe s oblibou nazývá vládou odborníků. Podíváme-li se však do jejího programového prohlášení z roku 2018 a porovnáme je se skutečností, zjistíme, že daleko trefnější by byl název vláda slibovačů. Důchodovou reforma, zrušení superhrubé mzdy, vyrovnaný rozpočet… to všechno nám už vláda naslibovala. A skutek? Utek. Jak už to u této vlády prázdných slov tak často bývá.
„Sliby se slibují, blázni se radují,“ praví známé lidové rčení. V tomto konkrétním případě pak v té velké radosti ze slibů oni přísloveční blázni ještě házejí vládnoucímu ANO spousty hlasů do volebních uren. Hovoří-li průzkumy pravdu, tedy alespoň některé, nikomu z jeho voličů dosud nezačalo vadit, že mnoho důležitých slibů zůstává nesplněných. A co víc – premiér ani jeho ministři se už vůbec netají tím, že nesplněné taky zůstanou.
Důchodová reforma? Kde bychom na ni vzali.
Své programové prohlášení vláda schválila 27. června 2018. Kromě jiného se v něm píše: „Chceme důchodovou reformu. Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí. Podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi tímto účtem a státním rozpočtem, případně dalšími zdroji příjmů pro tento účet. Veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity.“
Rok a půl poté ovšem ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) serveru Novinky sdělila, že současná vláda ANO a ČSSD do konce volebního období důchodovou reformu neprosadí. „Času příliš nezbývá. Určitě narovnáme nějaké nespravedlnosti, ale k důchodové reformě jako takové jsem skeptická. V jejím vzniku jsme se nikam neposunuli,“ oznámila. A poté ještě s nečekanou upřímností dodala: „Nemůžeme připravit důchodovou reformu a spustit ji, když nevíme, kde na ni vezmeme.“ Tak to je zlé. Ještě horší ale je, když nevíme ani to, kde v příštích letech vezmeme na důchody. Na to, aby i pro současné čtyřicátníky a mladší ještě vůbec nějaké důchody byly, natožpak důstojné.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sice oponuje a prohlašuje, že důchodová reforma je připravená a „prostě bude“, ale ve světle nesporných faktů to nezní zrovna moc věrohodně. Prostě to zařídíme? No, to nám něco připomíná. Zatím toho ale prostě moc vidět není, a už vůbec ne ke spuštění připravená smysluplná reforma. Prostě ne.
Zrušení superhrubé mzdy zrušíme a pak ji zrušíme. Nebo ne, nezrušíme.
„Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 % z hrubé mzdy,“ vyhlásila vláda rovněž ve svém programovém prohlášení. To by bylo opatření, po kterém opozice volá už dlouho, zejména proto, že zaměstnanci by tak každý měsíc měli v peněžence aspoň pár stovek navíc. Platit mělo, podle slibu vlády, už od ledna loňského roku, tedy 2019.
Nutno ale podotknout, že novela zákona o dani z příjmů, která rušila superhrubou mzdu a stanovovala jednu sazbu z hrubé mzdy v 19% výši, už jednou uzákoněna byla, a to již v roce 2012 za vlády ODS, s TOP 09 na financích. A to s účinností od 1. ledna 2015. Vláda, která nastoupila po předčasných sněmovních volbách v roce 2013, ten zákon ale zrušila a superhrubou mzdu ponechala. Pak sama vyhlásila její zrušení… a opět to odvolala.
Takže asi takhle – 2013: Superhrubou mzdu nezrušíme. Anebo, víte co? Zrušíme. Od roku 2019. Nebo ne, víte co? Nezrušíme. Slibovali jsme, ale už couváme. Toto teď jinými slovy občanům sděluje naše vláda. Zřejmě v poněkud děsivé parodii na známou pohádkovou scénu „slibuju, co jsem slíbil, a odvolávám, co jsem odvolal“.
Pro web Novinky k tomu Alena Schillerová 28. února 2020 řekla: „Zrušení superhrubé mzdy jsem dala už do balíčku v roce 2018, ale to jsme ještě neměli vládu s důvěrou, tak jsem to po diskuzi s panem premiérem a po mezirezortním řízení vyňala.“ Aha, takže hezky znějící sliby zabalíme do balíčku, ale když se nám nehodí, zase je z něho vyndáme. Na přímou otázku pak odpověděla: „Abych vám neuhýbala z té odpovědi, jsem velmi skeptická k tomu, že bychom ji zrušili.“ A dodala: „Upřímně říkám, na to nemáme…“
V roce 2017 bude vyrovnaný rozpočet. Jenže je stále schodek.
„Chceme začít s reformou státu. To znamená vyrovnaný státní rozpočet…“ píše se v již citovaném programovém prohlášení vlády. Andrej Babiš v souladu s tímto dokumentem ještě jako ministr financí v roce 2014 sliboval, že roku 2017 bude Česká republika hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. A skutečnost? Pro letošní rok byl schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Stejný schodek ministerstvo financí plánuje i pro rozpočet na příští rok čili na rok 2021. To vše v dlouhém období značného hospodářského růstu.
Předseda ODS Petr Fiala to pro server Novinky (22. října 2019) okomentoval slovy: „Vláda by měla předvádět vrcholné výkony. Její vrcholný výkon je ale nesmírně slabý. Babiš definitivně pohřbil svůj slib o tom dělat vyrovnané rozpočty. Tento deficit nazývám zpronevěrou a politickým trestným činem.“
Jak ministryně financí Schillerová, tak premiér Babiš přesto tvrdí a stále opakují, že vyrovnaný rozpočet máme a hospodaříme skvěle. Kromě toho máme i vládu odborníků, na kterou se můžeme spolehnout. Co řeknou, to jako by se už stalo. Do nesplněných slibů ať nikdo nevrtá. Neměli by klid na práci a na řízení státu jako (premiérovy) firmy.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.