Přední muži Kremlu reagují na neblahý vývoj na ukrajinském bojišti a tlak západních sankcí neustálým zdůrazňováním, že Rusko všechno ustojí a trpět bude Západ. Mluví tak exprezident Dmitrij Medveděv i mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Medveděv v neděli svůj příspěvek na sociální síti Telegram nadepsal „Halucinace smyslů“. V něm začal zesměšňováním šéfky Evropské komise:
„Evropská teta Uršula aktivně vytváří texty. Jejich hlavním poselstvím už není utrpení vyčerpaných lidí ani konec speciální vojenské operace, ani dlouho očekávaný mír na Ukrajině, ale neplnění ruských závazků. To je ono! To, o čem se tajně snilo v noci. To je základní strategie Evropské unie, skrytá agenda masochistů v Bruselu a jejich partnerů ve hře zpoza oceánu.“
Pak vysvětluje, jak podle něj všechno dopadne zpět na Západ:
„Ruská platební neschopnost by se mohla změnit v evropskou platební neschopnost. Jak morálně, tak dost možná i finančně. Finanční systém EU není zcela stabilní, důvěra lidí klesá. A ani v památném roce 2008 se tolik neotřásal a tehdy to bylo velmi těžké.
Očekávejte od obyčejných Evropanů mohutnou vděčnost za hyperinflaci, kterou nelze svést na zlé Rusy, za nedostatek základních potravin v obchodech a za příliv uprchlíků, který vyvolá vlnu násilné kriminality hodnou albánské kriminální vlny. Pak budou muset bruselští strýčkové a tetičky změnit svou rétoriku. Jinak budou v ulicích dobře udržovaných evropských měst hořet smradlavé ohně z pneumatik ke slávě hrdinů Majdanu a Velkého vítězství nad Evropou!“
Agentura TASS zase přinesla zprávu o pozitivním naladění přímo v kremelském centru:
„Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov je přesvědčen, že Rusko současnou konfrontaci se Západem ustojí. Řekl to v rozhovoru pro pořad Moskva. Kreml. Putin.
‚Můžeme,‘ odpověděl mluvčí Kremlu na otázku novináře Pavla Zarubina, zda by Rusko na rozdíl od SSSR ‚obstálo‘ v konfrontaci se Západem.
Ruský prezident Vladimir Putin již dříve poznamenal, že v současných podmínkách si jedna země nedokáže udržet dominantní postavení. Podle něj se unipolární svět, který vznikl po rozpadu Sovětského svazu, nyní rozpadá. Prezident rovněž zdůraznil, že dnešní svět je složitější než v době studené války. Během tiskové konference s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, která se konala 12. dubna na kosmodromu Vostočnyj, Putin souhlasil (s výrokem), že Washington je připraven konfrontovat Moskvu ‚do posledního Ukrajince‘.“
Web Forbes.ru ovšem ve svých zprávách k 15. dubnu tak optimistický není. Sankce už se nepříjemně projevují:
Celých 45 procent společností v Rusku do konce roku sníží nebo zastaví nábor zaměstnanců.
Příjmy ruských dřevařských společností z vývozu by mohly klesnout o 4–6 miliard dolarů.
Podniky požádaly o rozšíření podpůrných opatření na všechny zaměstnance IT firem.
Služby ruských soukromých klinik se mohou kvůli nedostatku dováženého vybavení a spotřebního materiálu zvýšit až o 20 procent. Ceny některých dodávek vzrostly o 300 procent. Kvůli silné konkurenci mohou podle odborníků trh opustit jednotlivé kanceláře a malé monokliniky.
Podle průzkumu společnosti HeadHunter pro časopis Forbes 5 procent ruských společností snižuje nebo zastavuje nábor zaměstnanců do konce roku. Ve 23 procentech firem se počet zaměstnanců od konce února již snížil, v 9 procentech firem očekávají, že do konce roku počet zaměstnanců rozhodně sníží. Propouštění se dotklo nebo dotkne především zaměstnanců v back office, obchodním a personálním oddělení a také liniových zaměstnanců v logistice, dopravě a dodávkách.
Průzkum vzdělávací platformy Skillbox ukázal, že 64 procent Rusů se obává o svou práci. Dvě třetiny z nich nevidí vyhlídky na kariérní růst, 38 procent se obává ztráty zaměstnání a 29 procent se obává, že jejich profese přestane být na trhu práce žádaná.
Ruské vedení zcela nepochybně nepočítalo s tak dlouhou válkou a s tak velkým rozsahem západních sankcí. Vedení v Kremlu je ale už dlouho připraveno potlačit jakékoli protesty svých občanů.