Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se na brífinku s novináři odmítl zabývat kauzou „nahého večírku“ celebrit uspořádaného blogerkou Anastasií Ivlejevovou a jeho důsledky pro účastníky. Videa ze společenské akce, na které byli účastníci velmi spoře oblečeni, vzbudila pobouření stoupenců ruské invaze na Ukrajinu. Podle nich není důstojné provozovat takovou zábavu, když ruští muži bojují na frontě.
„Pokud jde o tento večírek, prosím o prominutí. Nechť vy a já zůstaneme jediní v zemi, kdo o tomto tématu nediskutuje,“ řekl Peskov novinářům. Nechtěl odpovědět na dotazy, co si myslí o tom, že některé z účastníků akce vyřadili z vystoupení na silvestrovských programech federálních televizních kanálů. Jde například o zpěváka Kirkorova a zpěvačku Lolitu.
K diskusi došlo během premiéry lední show krasobruslařky Taťány Navky, která je Peskovovou manželkou. Peskov se tam setkal se zpěvákem Kirkorovem a zeptal se ho: „Co jste to tam prováděl?“ Zpěvák odpověděl, že blogerce Ivlejevové slíbil, že na večírek přijde, ale brzy z něj odešel.
Samotný večírek podle komentátorů nebyl nijak významný, šlo o akci umělců, kteří nejsou ani fanatičtí stoupenci války, ani její přední odpůrci. Spíše se na reakci některých kruhů ukazuje, jak ideologizace a militarizace společnosti došly daleko.
Filmový producent Alexandr Rodnjanskij na stránkách exilové stanice Echo píše, že kdysi se konala „hlučná gay párty“ strany LDPR v bazénu a nevzbudila velký zájem ani odsouzení. Podle Rodnjanského se ale potvrzuje jedna věc, totiž že „není možné žít v zemi, která vede útočné války proti svým sousedům a zabíjí civilisty“. Rusko se změnilo a tím i životy lidí v něm.
„Ubohý vulgární večírek pořádaný hvězdami showbyznysu během krvavé války místo přirozeného zesměšnění vyvolal vlnu… represí. Moskva se začala podobat Čečensku, veřejné omluvy účastníků večírku se třásly strachy, objevily se daňové kontroly, hrozí vyhlídky na trestní stíhání. Pochopte konečně, totalitní režim se od autoritativního liší tím, že nežije někde na ulici, ale ve vaší kuchyni, spí ve vaší posteli, poslouchá vaše rozhovory s přáteli a příbuznými, čte vaši korespondenci, kontroluje vaše intimní preference. Nikdo vás nenechá žít ,jako dřív‘ výměnou za souhlas s politikou režimu. Vnitřní emigrace je NEMOŽNÁ,“ konstatuje Rodnjanskij.
Režim chce, aby se na jeho zločinech všichni podíleli aktivně, píše autor. Přesně o to podle něj v tomto skandálu na vysoké úrovni jde, o podstatu proměn, které v Rusku probíhají.
„Právě tyto represe a pokrytecká kázání nových ,učitelů morálky‘ na pozadí státní politiky porušující všechny myslitelné mezinárodní normy se dnes nazývají ,ruský svět‘. Právě proti tomuto ,světu‘ dnes Ukrajinci bojují,“ končí svou úvahu Alexandr Rodnjanskij.
Politolog Abbas Galljamov si všímá, že klub Mutabor, kde se večírek konal, je nyní zapečetěn, a to kvůli údajnému porušování pravidel o obchodu s alkoholem. U blogerky Ivlejevové byly provedeny domovní prohlídky, což se vysvětluje nějakým vyšetřováním ohledně daní. Všichni ale vědí, že jde o něco jiného, píše Galljamov.
„Režim znovu dokazuje, že právní složka činnosti státních orgánů není ničím jiným než prázdnou skořápkou, kouřovou clonou, zástěnou. Skutečné důvody toho, co se děje, nemají nic společného s tím, co se oficiálně vyslovuje. Zákon je jako zbraň, jak se říká. Myslím, že je to skvělý začátek volební kampaně. Jasná ukázka toho, za co všechna ta rozhodnutí volebních komisí, soudů, státních zastupitelství a tak dále skutečně stojí. A pak se diví, že jim nikdo nevěří,“ poznamenává politolog.