Děti, které se z různých důvodů ocitly mimo péči biologických rodičů, si ve svém pomyslném batůžku nesou různé zážitky a nezpracovaná traumata. Takové děti potřebují získat zpět svůj pocit bezpečí, stabilitu a víru v to, že svět je dobrým a bezpečným místem pro život. V tom jim mohou pomoci právě pěstouni.
V České republice máme dva typy zprostředkované pěstounské péče (dlouhodobá péče, péče na přechodnou dobu), oba typy náhradní rodinné péče jsou neméně důležité a pomáhají řešit situaci dítěte tak, aby nemuselo být umístěno do ústavní péče. Pěstounská péče na přechodnou dobu pomáhá dětem, kterým se zatím nepodařilo zajistit dlouhodobé řešení jejich situace a je tzv. krizovým institutem, který trvá zpravidla maximálně jeden rok. Oproti tomu dlouhodobá pěstounská péče může trvat až do zletilosti dítěte.
Pěstouny se mohou stát jedinci, páry nebo rodiny, kteří se rozhodnou přijmout dítě do pěstounské péče. V některých případech může být dítě v tzv. příbuzenské pěstounské péči. Jedná se například o péči prarodičů o vnuky v situacích, kdy se rodiče dítěte nemohou o své děti postarat.
V roce 2022 bylo v dlouhodobé pěstounské péči 11 807 dětí, v přechodné pěstounské péči jich bylo 777 (Zdroj: MPSV). Stále je ale mnoho dětí čekajících na svou „náhradní rodinu“ a nedostatek pěstounů. Ti, kteří by se chtěli stát pěstouny, mohou kontaktovat úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště (v Praze jsou to Úřady městských částí Praha 1 – 22) pro další informace a podání žádosti o zařazení do evidence osob vykonávajících pěstounskou péči.
Jako poděkování všem pěstounům za poskytovanou péči dětem, které z různých důvodů nemohou být se svými biologickými rodiči, se tradičně po celé České republice v červnu uskuteční Dny pěstounství. Je to zároveň příležitost informovat a motivovat nové zájemce o pěstounskou péči, kteří tak mají možnost najít odpovědi na nejrůznější otázky spojené s problematikou pěstounství. Např. jak se stát pěstounem, jaké jsou na pěstouny kladeny nároky, jaká je nabídka podpůrných služeb pro rodinu, která se rozhodne dítě přijmout apod.
Hlavní město Praha se do této osvětové akce i letos od 1. do 20. června zapojí. Program, který byl připraven ve spolupráci Odboru sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy, úřadů pražských městských částí, příspěvkových a neziskových organizací, je k dispozici na portálu praha.eu Dny pěstounství.