Pět hlavních výhrad k zákonu o elektronické evidenci tržeb obsahuje společný návrh na zrušení zákona, který chtějí do konce května podat opoziční ODS a TOP 09. Pravicové strany si u Ústavního soudu budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady.
Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).
Pravicová opozice podáním návrhu k Ústavnímu soudu plní svůj slib, řekl poslanec ODS Marek Benda. „Elektronická evidence tržeb je nepřiměřeným zásahem do podnikání, nepřiměřenou kontrolou každého živnostníka,“ uvedl Benda. Právě tento důvod je prvním, kvůli kterému poslanci namítají neústavnost zákona, vadí jim i údajné zatížení daňových poplatníků.
5 hlavních výhrad ODS a TOP 09 vůči zákonu o EET
- EET narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady.
- Je nepřiměřeným zásahem do podnikání, nepřiměřenou kontrolou každého živnostníka.
- Předpis narušuje také ochranu soukromí garantované ústavními předpisy, protože nutí poplatníky sdělovat zneužitelné důvěrné informace.
- Podle ústavních principů musí daně předepisovat zákon, nikoliv vláda nařízeními.
- Pod zákon se nepodepsal předseda Poslanecké sněmovny, jak ukládá ústava.
Poslanci si také stěžují, že předpis narušuje ochranu soukromí garantované ústavními předpisy, protože nutí poplatníky sdělovat zneužitelné důvěrné informace. Vláda je podle nich také „bezbřeze zmocněna pro výjimky z evidence tržeb“, přičemž podle ústavních principů musí daně předepisovat zákon, nikoliv vláda nařízeními.
„Z formálního hlediska napadáme i to, že pod zákon se nepodepsal předseda Poslanecké sněmovny, jak ukládá ústava,“ řekl poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Předpis podle něj podepsala místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). K odeslání návrhu dojde zřejmě v úterý, až opozice získá poslední chybějící podpis od poslankyně, která je v současnosti v cizině, dodal Plíšek.
Koalice zákon o elektronické evidenci tržeb ve Sněmovně schválila na mimořádné schůzi 10. února, poté co předčasně ukončila rozpravu o normě, i když byla do diskuse přihlášena ještě skupina poslanců. Předseda ODS Petr Fiala to tehdy označil za černý den pro českou parlamentní demokracii.
Koalice je přesvědčena o tom, že prostor k debatě byl dostatečný, menšinová opozice podle ní nemůže dlouhodobě blokovat sněmovní jednání. Na to, že nemohli vystoupit ve třetím čtení, už podali individuální stížnosti k Ústavnímu soudu někteří poslanci ODS.