Humoristický román Karla Poláčka Bylo nás pět se dočkal divadelní adaptace. Pro Divadlo Na Jezerce ho upravil režisér Petr Vacek. Jeho verze pod názvem Bylo nás pět (tenkrát) má premiéru 15. listopadu, v hlavních rolích se představí například Petr Čtvrtníček, Jan Čenský, Jan Hrušínský a Patricie Pagáčová.
Román Bylo nás pět vyšel poprvé v roce 1946, tedy až po Poláčkově smrti. Dílo ale vznikalo v průběhu druhé světové války, Poláček v něm prostřednictvím hlavního hrdiny vykresluje svět dospělých, v němž se Petr Bajza každodenně pohybuje. Bajza vypráví o jednotlivých příhodách a dobrodružstvích, které spolu s partou čtyř kamarádů v malém městě zažívají.
„‚Pánové, mám prima hřích! Musím hned ke svatý zpovědi,‘ oznámil Čeněk Jirsák. Přijďte se na Jezerku podívat, o jaký hřích se jedná,“ láká diváky Divadlo Na Jezerce na současnou adaptaci románu. Ono „tenkrát“ v názvu naznačuje dvě časové linie. Ta první sleduje knižní příběh, druhá se odehrává v 90. letech minulého století v domově důchodců, kde až na Péťu Bajzu dožívají všichni Poláčkovi hrdinové.
Děj přechází mezi domovem důchodců, kde postavy vzpomínají, zpět do třicátých let, díky čemuž se diváci dozvídají, co prožily.
Na jevišti Divadla Na Jezerce se poprvé v této hře představí Petr Čtvrtníček. Po letech se potom vrátí Jan Čenský. Společně s nimi vystupují Jan Hrušínský, Patricie Pagáčová, Martin Leták, Ondřej Kavan, Václav Tobrman a Johana Jedličková.
Vstupenky na listopadové, prosincové nebo lednové termíny jsou v předprodeji už teď. Ještě před oficiální premiérou ale odehraje divadlo veřejnou generálku 13. a 14. listopadu v rámci Týdne svobody, který pořádá spolek Díky, že můžem. Týden nabízí kulturní a vzdělávací akce spojené s tematikou svobody, demokracie a aktuálních společenských výzev. Celý týden zahájilo slavnostní předávání Cen Jana Opletala a vyvrcholí na Národní třídě 17. listopadu.